Instytut Rotary i seminaria szkoleniowe w Gdańsku

Instytut Rotary i seminaria szkoleniowe w Gdańsku

Rotary Instytut dla stref 17 i 18 już za nami, pozostały wspomnienia, nowe przyjaźnie i wdzięczność uczestników za wspaniałą, rotariańską atmosferę.

Instytut w Gdańsku był drugim, po Wilnie, organizowanym w dwuletniej kadencji RID Piotra Wygnańczuka. Sam Instytut to konferencja dla Rotarian, podczas której poruszane są najważniejsze kwestie przez liderów naszego ruchu. W tym roku obecni byli Prezydent RI Mark Maloney z żoną Gay oraz Przewodniczący Zarządu Rotary Foundation Gary Huang z żoną Corinną.

Każdy z Instytutów Rotary International poprzedzony jest szkoleniem dla gubernatorów elektów, a od tego roku również nominatów a także seminariami dotyczącymi członkostwa, Rotary Foundation i wizerunku publicznego. Tak więc Rotarianie z naszych dwóch stref obejmujących Islandię, Danię, Norwegię, Szwecję, Finlandię, Litwę, Łotwę, Estonię, Federację Rosyjską, Polskę oraz terytoria autonomiczne: Grenlandię, Wyspy Owcze i Wyspy Alandzkie, przyjeżdżali do Gdańska już od wtorku 24 września i przebywali do 29 września, tj. do chwili zakończenia Instytutu. W sumie mieliśmy zarejestrowanych na różne wydarzenia 320 osób z 19 krajów i 41 dystryktów Rotary.

Ważną uroczystością towarzyszącą było wręczenie odznaczeń Major Donor osobom, które dokonały wpłat na konto Rotary Foundation w wysokości ponad 10 000 USD. W tym roku w taki sposób uhonorowano 11 darczyńców z obu stref, w tym dwóch z Polski: Marka Krawczyńskiego i Piotra Wygnańczuka. Cieszy fakt, że z roku na rok idea wsparcia naszej fundacji zdobywa uznanie również w naszym dystrykcie.

Film dający pogląd na całość Instytutu Rotary w Gdańsku można obejrzeć tutaj:

 

Ja natomiast skupię się na tym, co szczególnie podobało się uczestnikom.

Sesja w Europejskim Centrum Solidarności

Inauguracja Instytutu w Europejskim Centrum Solidarności wraz z wystąpieniem laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsy pokazała jak pięknie nasza polska droga do demokracji wpisuje się w rotariańskie ideały pokoju. Tutaj również zgromadzonych przywitał RID Piotr Wygnańczuk a Prezydent Mark Maloney skupiał się w swym wystąpieniu jak Rotary łączy ludzi. Nowoczesne wnętrza ECS wraz z zachowanymi śladami naszej najnowszej historii stanowiły idealne otoczenie dla koncertu Cappelli Gedanensis. Koncert prowadziła jako dyrygent i moderator Magdalena Pawlisz, która opowiedziała w trakcie jego trwania jak Rotary wspiera ją na drodze zawodowej, dziękując przy tym swoim rotariańskim mecenasom.

House of Friendship

W Gdańsku mieliśmy wielu wystawców począwszy od firmy Sacheti & Co sprzedającej rotariańskie znaczki, promocji Konwencji RI w Honolulu w 2020 roku, następnego Instytutu w Finlandii w 2020 po Shelterbox, który zapewnia schronienie wszędzie tam, gdzie ludzie wskutek konfliktów zbrojnych czy klęsk żywiołowych zostali pozbawieni dachu nad głową. Również Kluby Rotary: Sopot International, Warszawa Wilanów, Gorzów Wielkopolski i Prague International skorzystały z tej formy promocji i szukania partnerów do swoich projektów.

Parada Rotariańska

Barwna parada Długim Targiem i ulicą Długą ze znakami rotariańskimi przy dźwiękach orkiestry dętej z Szemuda była doceniona ze względu na możliwość promocji Rotary na zewnątrz. Była to jednocześnie okazja do spaceru po Starym Mieście, a dla wielu, w tym pary prezydenckiej, do tańca.

RYLA

Równolegle z Instytutem 20 uczestników odbywało szkolenie w ramach RYLA, która została włączona do programu Instytutu po raz pierwszy w Gdańsku. RI Director elect Virpi Honkala już potwierdziła, że również w Oulu, Finlandia przewiduje takie samo rozwiązanie. I tak oto nasza polsko-szwedzka RYLA awansowała do rangi strefowego wydarzenia.

Hotel – Gdańsk

Wielkim atutem ostatniego Instytutu był Gdańsk ze swoją historią, otwartością i pięknem. Usytuowanie Hotelu Radisson & Suites nad samą Motławą w centrum miasta dało możliwość szybkiego dotarcia do ECS, spaceru śladem replik zabytków w ramach projektu realizowanego przez RC Gdańsk-Sopot-Gdynia „Zobaczyć świat rękami” czy parady drogą królewską.

Podziękowania

Polscy, a zwłaszcza trójmiejscy rotarianie, docenili wagę rotariańskiego wydarzenia w Gdańsku. Wielu z nich przyjechało, aby wziąć udział chociaż w niektórych częściach programu.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy pracowali przy organizacji RI Insitute & GETS w Gdańsku i przyczynili się do jego sukcesu. Większości z nich, obecnym na uroczystości zakończenia Instytutu, serdeczne podziękowania złożył Piotr Wygnańczuk, łączne z drobnymi upominkami. Wśród tych, którzy nie mogli uczestniczyć w tej uroczystości, należy wymienić Dorotę Wcisła z RC Elbląg Centrum, która opracowała materiały począwszy od projektu loga Instytutu poprzez ulotkę promocyjną, broszurę konferencyjną oraz oprawę plastyczną w Hotelu Radisson & Suites. Trójmiejscy rotarianie na czele z Regionalnym Przedstawicielem Gubernatora Szymonem Faliszewskim oraz delegacja z RC Olsztyn Varmia na miejscu wsparli organizacyjnie poszczególne wydarzenia. Cóż, wszystko nam sprzyjało, nawet pogoda.

PDG Barbara Pawlisz, RC Sopot International

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

 

Fot. Jerzy Koba, RC Łódź

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.