Instytut Rotary i seminaria szkoleniowe w Gdańsku

Instytut Rotary i seminaria szkoleniowe w Gdańsku

W Gdańsku w dniach 25-29 września odbyły się seminaria szkoleniowe oraz Instytut Rotary International. Do Polski przyjechało kilkuset oficerów i rotarian z dwóch stref obejmujących 31 dystryktów Skandynawii i krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Miejscem Instytutu był Hotel Radisson & Suites na Wyspie Spichrzów w sercu starego miasta. 27 września, w piątkowy wieczór – program Instytutu w całości wraz z koncertem muzyki klasycznej i kolacją odbył się w Europejskim Centrum Solidarności.

Naszemu RID Piotrowi Wygnańczukowi zawdzięczamy fakt, że to coroczne wydarzenie rotariańskie odbyło się w Gdańsku, zwanym miastem wolności, której sposób odzyskania tak pięknie wpisuje się w rotariańskie ideały pokoju.

Podczas Instytutu rotarianie mieli okazję wysłuchać i poznać Prezydenta Rotary International Marka Maloney’a, Prezesa Zarządu Rotary Foundation Gary PRIP C.K. Huanga, Prezydenta Lecha Wałęsę oraz wielu inspirujących mówców z Polski i zagranicy  z naszej rotariańskiej rodziny  i spoza niej.

Wieczorem Magdalena Pawlisz, alumn programów rotariańskich, poprowadziła koncert orkiestry Capella Gedanensis w Europejskim Centrum Solidarności.

W sobotę (28.09.2019) po południu Rotarianie przeszli Długim Targiem w kolorowej, radosnej paradzie przy dźwiękach orkiestry.

Tegoroczny Instytut odbywał się pod hasłem Uwierz w siłę Rotary. Wydarzenie było prawdziwym świętem dla polskich Rotarian i wielką radością że mogliśmy gościć wspaniałych gości z Polski i z zagranicy.

Obszerną relację z tego wydarzenia opublikujemy już niebawem.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Fot. Jerzy Koba, RC Łódź

 

Zobacz też

Piękny jubileusz RC Zamość

Piękny jubileusz RC Zamość

Dźwięk dzwonu i hymn Rotary w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza zainaugurowały 5 października 2019 roku obchody jubileuszu 25 lecia RC…

III Rotariańskie Ogrody Sztuki

III Rotariańskie Ogrody Sztuki

III Rotariańskie Ogrody Sztuki już za nami. Celem tego dorocznego wydarzenia charytatywnego jest pozyskiwanie środków na pomoc dzieciom z domów…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.