W 80 lat dookoła świata z Maciejem Krzeptowskim

W 80 lat dookoła świata z Maciejem Krzeptowskim

Klub to ludzie którzy go tworzą. Dlatego byłoby dobrze, aby w Klubie byli ludzie z dorobkiem, znaczący, niezwykli, za którymi stoi ich bogata historia, do tego uzdolnieni i wielkiej kultury. W Rotary Klubie Szczecin żywym przykładem wybitnego człowieka jest Maciej Krzeptowski. Pretekstem do napisania tych kilku słów jest zaś Jego wystawa „W 80 lat dookoła Świata”, która miała miejsce w prestiżowej galerii Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Wystawa fotografii. Na nich niezwykłe życie Macieja. Jak słusznie zauważyliście noszącego znane nazwisko Krzeptowski – śpieszę zapewnić, że macie rację. Maciej pochodzi ze znanego podhalańskiego rodu Krzeptowskich. Serce górala wyraża fotografia: „Widok Grani Tatr Wysokich z Polany Rusinowej”.

Tym bardziej zadziwia jego fascynacja morzem. Jako absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zatrudnił się w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Praca była nie na lądzie, a na morzu, w ekspedycjach badawczych, w tym w Pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej na statku m/t Tazar (1975-1976). Z tego rejsu zwiedzający wystawę mogli zobaczyć fotografię: „Przylądek Horn z pokładu Tazara”. Potem był jeszcze doktorat na Akademii Rolniczej o sardynce rodem z Afryki.

Jakby tego zawodowego spotkania z morzem było Mu mało, szukał okazji do spotkania z morzem prywatnie, można rzec twarzą w twarz, bo z pokładu jachtu patrzy się w oblicze oceanu na wyciągnięcie ręki.

Pierwszy znaczący rejs to Regaty Bermudzkie w 1972 roku na jachcie s/y Dar Szczecina. Z tego rejsu mamy fotografię: „Karaiby. W 1972 roku Dar Szczecina jako jeden z nielicznych jachtów cumował w English Harbor na wyspie Antigua”.

Łapanie ryb, owszem, zajęcie męskie, ale przyroda to o wiele więcej niż tylko ryby. Maciej Krzeptowski przenosi się do Muzeum Morskiego w Szczecinie, gdzie Jego autorstwa są wystawy ”Przyroda Morza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i „Marią dookoła świata”.

W trosce o zapewnienie dopływu świeżych eksponatów do Muzeum ponownie wyruszył na morze i w latach 2000-2003 był kapitanem jachtu s/y Maria w rejsie dookoła świata.

Na wystawie mamy okazję zobaczyć i wyspy Pacyfiku i Afrykę Południową, przywołującą cienie historii żeglugi osławioną Cieśninę Magellana i Nową Zelandię, której nazwa w języku Maorysów: Aotearoa, wabi bezkresem nowych mórz i lądów.  Wiele jest tych zdjęć, a pewnie i tak jest to tylko drobna część zbioru z 3 lat wyprawy.

Osobne miejsce w tej kolekcji zajmuje zdjęcie zatytułowane „Ludomir Mączka naprawia porwany róg szotowy kliwra”. Ludomir to armator jachtu Maria, wybitny polski żeglarz, postać historyczna znana w świecie żeglarskim jako „Ludojad”, która została upamiętniona pomnikiem w alei żeglarzy na szczecińskim bulwarze, a zarazem bliski przyjaciel Macieja. Zaś w dorobku Macieja jest książka poświęcona kapitanowi Mączce: „Mam na imię Ludomir”.

Wśród zdjęć z tego okresu znajdziemy też „Zaffarancho. Spotkanie z chilijskimi Braćmi Wybrzeża”. Jak sam Maciej pisze w opisie do następnego zdjęcia z Wyspy Robinsona w archipelagu San Juan Fernandez, właśnie na tej wyspie został przyjęty w poczet Bractwa. Na drugiej półkuli, pod Krzyżem Południa, gdzie braterstwo ludzi morza nabiera bezpośredniego znaczenia. Jak sam Maciej wspomina, było to dla niego ważne i osobiste przeżycie.

Niespokojny duch nie pozwolił Maciejowi Krzeptowskiemu na wspominanie dawnych wypraw w fotelu przy kominku. W 2009 zorganizował i poprowadził jako kapitan, wyprawę jachtem s/y Stary wokół Islandii. Załogę stanowiła młodzież szkół szczecińskich. Kultywując pamięć pionierów polskich żagli załoga Starego umieściła w Rejkjawiku tablicę upamiętniającą rejs jachtu s/y Witeź w 1959 roku.

Zdjęcia Islandii przywołują klimat sag wikingów, egzotyki północy. Jakby chłodu na wodach Islandii było Mu mało w 2015 powtórzył wyprawę z młodzieżą (z Rotarianami z naszego Klubu też, w tym rejsie uczestniczyli Krzysztof Dokowski, Zbyszek Najmowicz i Darek Bujniewicz) na Północny Atlantyk, a dokładnie to przez Narvik na Spitsbergen. To już Arktyka, a warunki tam panujące można spokojnie nazwać polarnymi. Zdjęcia z tej wyprawy przekazują atmosferę Północnej Skandynawii, krainy trolli. Mamy tu łódź wikingów w Oslo, suszenie dorszy na Lofotach i oczywiście lodowiec na Spitsbergenie.

Macieja Krzeptowskiego podróż przez świat i jednocześnie podróż przez życie to nie tylko żegluga. Zechciał wpuścić nas, swoich gości, do prywatnych wspomnień z wielu krain, widzimy tu Czechy, brzeg Bałtyku, niemieckie wody wewnętrzne Boden, Holandię, Portugalię, Turcję – Kapadocja, Wenecję, wybrzeże Szkocji, Peru, Chile, Tajlandię.

Bogactwo wspomnień i obrazów z podróży „W 80 lat dookoła świata”, a przecież to nie wszystko. Maciej Krzeptowski jest autorem książek „ Marią dookoła świata”, „Pół wieku i trzy oceany” (to o polskich rybakach dalekomorskich, za którą jestem osobiście Maciejowi bardzo wdzięczny), „Mam na imię Ludomir” i „Zasolony Król” (ta z kolei to o śledziu, albowiem Europa wyrosła na polskim zbożu i skandynawskim śledziu).

Na koniec refleksja: jak pisać o fotografiach? Najlepiej byłoby odwiedzić wystawę i podziwiać je osobiście.

Może będzie okazja? Może u Was?

Marek Wróblewski

RC Szczecin

Fot. z arch. prywatnego Macieja Krzeptowskiego oraz materiały z arch. RC Szczecin

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.