Uroczystości stulecia Rotary w Indiach

Uroczystości stulecia Rotary w Indiach

W dniach 14 do 16 lutego 2020 roku odbyła się wielka konferencja Rotary w Kolkacie, Zachodni Bengal Indii pod ww nazwą, w której miałem zaszczyt uczestniczyć. Konferencja była poświęcona 100-leciu Rotary w Indiach, a miejsce konferencji było uzasadnione faktem, że pierwszy klub Rotary w Indiach powstał 1 stycznia 1920 roku właśnie w Kalkucie (ówczesna nazwa miasta). W konferencji uczestniczyło ponad 4 tysiące rotarian z ponad 30 krajów na czele z Prezydentem RI Markiem Maloney i jego małżonką Gay.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Prezydent RI Nominat Shekhar Mehta, a głównymi organizatorami moi dwaj koledzy z Zarządu RI Kamal Sanghvi oraz Bharat Pandya. W ostatnim dniu pojawił się Wiceprezydent Indii, który wygłosił interesujące przemówienie zawierające bardzo pozytywną opinię na temat działalności Rotary w Indiach.

Rotary w Indiach jest najszybciej rozwijającą się organizacją Rotary na świecie. Obecnie liczy 151.000 rotarian w 1383 klubach, a rocznie przybywa po kilka tysięcy. Ich projekty humanitarne są ogromne. Szczególnie inwestują w budowę szkół, dostawę czystej wody oraz urządzeń sanitarnych do szkół.

Wszystkie sesje plenarne oraz warsztaty tematyczne Konferencji odbywały się w Centrum Kongresowym. Miałem zaszczyt uczestniczyć jako spiker w jednym z warsztatów na temat członkostwa. W hali namiotowej obok Centrum znajdował się House of Friendship zawierający kilkadziesiąt stoisk oraz estradę, na której prezentowały się różne zespoły muzyczne i taneczne. Można było tam również posmakować różnorodną kuchnię indyjską.

RID Piotr Wygnańczuk, RC Gdynia

Fot. z arch. RID Piotra Wygnańczuka

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.