Uroczyste odsłonięcie makiety M/S Batory

Uroczyste odsłonięcie makiety M/S Batory

15 listopada 2017 r. przed Muzeum Emigracji w Gdyni odsłonięto uroczyście makietę z brązu M/S BATORY. Jest to kolejna makieta realizowana przez trójmiejskie Kluby Rotary: RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, RC Gdynia Orłowo, RC Gdynia oraz Lions Club Gdynia. Makieta statku Batory zrealizowana została w ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękoma”.

Jak podkreślił prowadzący wydarzenie PDG Piotr Wygnańczuk:

-Pierwszy projekt gdyński w postaci makiety okrętu wojennego „Błyskawica”,
zainicjowany przez Klub Rotary Gdynia, został odsłonięty w czerwcu ubiegłego
roku. Pewnie termin czerwcowy byłby bardziej przyjazny pogodowo dla obecnej uroczystości, ale termin listopadowy ma także swoje uzasadnienie.
Tak się bowiem składa, że kontrakt na budowę „Batorego” został podpisany 29
listopada 1933 roku, a Klub Rotary Gdynia, którego pierwszym Prezydentem był Julian Rummel, współtwórca pierwszych polskich firm żeglugowych i brokerskich, został zarejestrowany w Rotary International 17 listopada rok później. – pokreślił prowadzący.

Podczas uroczystości zabrali głos zaproszeni goście, m. in. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, w imieniu Związku Niewidomych Pani Hanna Mazur, członek Zarządu RI Piotr Wygnańczukm Adm. Jędrzej Czajkowski – Lions Club Gdynia i zastępca Gubernatora polskiego Dystryktu 2231 Rotary International Zbigniew Borkowski.

Projekt ten realizowany jest z myślą przede wszystkim o osobach niedowidzących lub niewidomych. Dzięki niemu osoby te po raz pierwszy będą mogły doświadczyć, jak wyglądał statek BATORY, o którym zapewne nie raz słyszały.

Makieta tego statku stanowi odzwierciedlenie jego rzeczywistych kształtów w skali 1:50 i jest kolejną obiektów wartych obejrzenia, zapamiętania oraz szczególnych wspomnień.

M/S BATORY został wybudowany we włoskiej stoczni Monfalcone. Podniesienie polskiej bandery na tym statku miało miejsce w porcie Gdynia w maju 1936 r. Pływał po morzach i oceanach całego świata w latach 1936-1969, przewożąc pasażerów, żołnierzy, wiele osobistości zwykłych i niezwykłych. Otrzymał przydomek „Lucky Ship”. Wsławił się m.in. przewiezieniem w czasie wojny 480 dzieci z Anglii, skarbów wawelskich do Australii oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Lokalizacja makiety nie jest przypadkowa. W tym miejscu bowiem, w okresie powojennym, tysiące Emigrantów żegnało swój Kraj przed rejsem w nieznane, w poszukiwaniu lepszego życia. Makieta ta dla wielu pozostanie wspomnieniem rozstania, często dramatycznego i to nie tylko z Ojczyzną.

Ostatni rejs M/S BATORY zakończył w Hongkongu. Jest to także dobra chwila, aby przypomnieć wcześniej wybudowane makiety, które powstały z inicjatywy RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, takie jak makieta Bazyliki Mariackiej czy Żuraw Gdański, wspólnie zaś z Lions Club nasz RC Gdańsk Sopot Gdynia zrealizował jeszcze makietę Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz monument Trzech Krzyży na Placu Solidarności w Gdańsku. Nadto rok temu wspólnym projektem RC Gdynia, RC Gdańsk- Sopot-Gdynia oraz Lions Club Gdynia była makieta okrętu „BŁYSKAWICA” w Gdyni, która wciąż budzi zachwyt zwiedzających, tak jak i te wymienione w Gdańsku.

Taka jest misja Rotarian oraz członków Lions Club. Wspieramy tych, którzy czekają na naszą wszechstronną pomoc, będąc tym samym wdzięcznymi, że możemy.

Załączone zdjęcia obrazują m.in. dzisiejszą uroczystość, jak też podpisanie aktu erekcyjnego przez prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka, prezydentów RC Gdynia Orłowo Joannę Grajter, RC Gdynia Grzegorza Morawskiego, RC Gdańsk-Sopot-Gdynia Macieja Waniewskiego oraz Lions Club Gdynia Andrzeja Galubińskiego.

Akt ten podpisali także członkowie RC Gdańsk-Sopot-Gdynia Janusz Różalski oraz Stanisław Wojtysiak z uwagi na ich szczególny wkład pracy w realizację tego projektu.

Wielkie podziękowania także dla wszystkich Sponsorów!

Dziękuję Wszystkim zarówno w imieniu Prezydenta Macieja Waniewskiego oraz swoim, za dzisiejszą wspaniałą uroczystość, za dobrą współpracę z Klubami, Urzędem Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Kapitanatem Poru Gdynia, Urzędem Morskim w Gdyni, za znakomite prowadzenie tej uroczystości PDG Piotrowi Wygnańczukowi, a także za hojność wszystkich sponsorów i za wrażliwość każdego z Was.

Jan Zacharewicz, RC Gdańsk-Sopot-Gdynia
Fot. z arch RC Gdańsk-Sopot-Gdynia

Relacja filmowa Marka Michalaka. Zapraszamy do obejrzenia. 

(źródło: https://www.youtube.com/watch?v=0CX75-4hgVg)

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.