Ukraińskie dzieci wypoczywały w Zakopanem

Ukraińskie dzieci wypoczywały w Zakopanem

Już po raz czwarty Rotarianie przygotowali dwutygodniowe (16-31 sierpnia 2017) kolonie dla dzieci z Ukrainy. W Zakopanem przebywało 26 ukraińskich dzieci z rodzin poszkodowanych w działaniach wojennych. Większość z nich to półsieroty. Każda z wojennych historii tych rodzin, jest smutna i bardzo wzruszająca.

– Matkom często trudno pogodzić się z losem, po starcie męża, kiedy codziennie trzeba stawiać czoła codziennym wyzwaniom i wychowywać dzieci. – podkreślały osoby, które opiekowały się dziećmi.

Podczas pobytu w Polsce z dziećmi przebywały cztery opiekunki: dwóch psychologów, pedagog i lekarz pediatra.

Jak informują opiekunki, w grupie jest m. in.  dwóch braci, których tata zginął w 2014 roku, podczas błękitnej rewolucji na Majdanie.

– Trauma wojenna odcisnęła swoje piętno także na tych najmłodszych. Obawa, niepewność, rozłąka, strata bliskiej osoby, to uczucia, które mają swoje skutki w codziennym zachowaniu tych dzieci. Blokady w kontaktach społecznych, brak pewności siebie, nerwice a także nadpobudliwość ruchowa to najczęstsze problemy, tych na pierwszy rzut oka uśmiechniętych maluchów.

– Każda nowa sytuacja, taka jak wyjazd na kolonie, nowo otoczenie, nowe środowisko dla niektórych dzieci to spory stres, powodujący często także problemy żołądkowo-jelitowe. – mówi Oksana lekarz pediatra, który przebywa z dziećmi na kolonii w Zakopanem. – ale radzimy sobie z tym na bieżąco. – dodaje.

Psychologowie stosują specjalną terapię, poprzez zabawę i ruch na świeżym powietrzu, a także indywidualną pracę z dziećmi, starają się niwelować powstałe zaburzenia psychosomatyczne.

– Dla tych dzieci, często jest to jedyna okazja, aby zobaczyć coś nowego, wyjechać do innego kraju. – mówi organizator wypoczynku Ryszard Łuczyn z RC Zamość Ordynacki, przewodniczący Komitetu Międzykrajowego Polska-Ukraina. – przyjechały do nas dzieci z Kijowa, Dniepropietrowska, Lwowa, Charkowa, Użgorodu, Kobylaków, Mukaczewa oraz z miejscowości: Sumy, Żółkiew i Brody.

Nabór dzieci odbywa się za pośrednictwem Klubów Rotary na Ukrainie.

– To właśnie Kluby mają największe rozeznanie na miejscu, wiedzą komu pomagają, oraz jakim rodzinom i dzieciom potrzebna jest pomoc. – podkreśla Ryszard Łuczyn.

 

Dzieci z Ukrainy podczas spaceru po Krakowie, fot. Dorota Wcisła

Wypoczynek dla dzieci z Ukrainy organizowany jest w Polsce po raz czwarty. Co roku organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji. Podczas swojego pobytu dzieci odwiedziły m. in.: Kraków, Bukowiną Tatrzańską, Termy w Szaflarach. W czasie górskich wypraw odwiedziły m. in.  wyciąg Harendę, Gubałówkę, Małą i Wielką Krokiew. Nie zabrakło także zabaw na świeżym powietrzu: gry w tenisa, badmintona, siatkówki, koszykówki, wspinaczki w parku linowym oraz kąpieli w basenie. Przed nimi jeszcze m. in.  wycieczka na Zamek w Niedzicy i do Kopalni Soli w Wieliczce, rejs po jeziorze czorsztyńskim, wyjazd do Doliny Chochołowskiej, wizyta w kuźni kowalstwa artystycznego.

Środki na organizację wypoczynku przeznaczył Dystrykt 2231 Polska. Swój wkład w to wydarzenie ma także Dystrykt 2350 ze Szwecji. W tegoroczną pomoc włączyły się następujące kluby: RC Łódź, RC Szamotuły, RC Jelenia Góra, RC Puławy, RC Gdynia Orłowo, RC Lublin Stare Miasto, RC Lublin Centrum, RC Sopot International, RC Katowice, RC Chełm, RC Lublin, RC Warszawa Konstancin, RC Warszawa Józefów, RC Elbląg Centrum, RC Gdańsk- Sopot- Gdynia, RC Warszawa oraz kluby ukraińskie: RC Użgorod Skala i RC Koszyce Classic oraz osoby fizyczne: Piotr Kulik z Bydgoszczy, Jarosław Mika z Warszawy i Jadwiga Karolczak z Warszawy.

Zbiórka grupy wyjeżdżającej do Zakopanego, odbyła się we Lwowie. W tym czasie przyjmowali i opiekowali się grupą do momentu wyjazdu Rotarianie z RC Lwów Leopolis –  Włodzimierz Kostur i prezydent Klubu Bohdan Portakh i jego małżonka Anna. W drodze do Zakopanego grupa zatrzymała się w Tuczępach, gdzie Rotarianin Marek Poździk z RC Jarosław ugościł wszystkich obiadem. W spotkaniu wziął także udział Regionalny Przedstawiciel Gubernatora, Zbigniew Dziedzic.

 

Spotkanie z Rotarianami w Krakowie, fot. Dorota Wcisła

23 sierpnia, podczas wycieczki do Krakowa, dzieci wraz z opiekunami wzięły udział w spotkaniu z Rotarianami. Gospodarzem pobytu dzieci w Krakowie był Rotarianin Wiesław Adamczyk z RC Kraków Zamek Niepołomice, który bardzo serdecznie zaopiekował się gośćmi i Rotarianami. Przy wspólnym obiedzie spotkali się przedstawiciele polskich i ukraińskich Klubów, także tych które wsparły tą inicjatywę finansowo. W spotkaniu wziął udział także Członek Zarządu RI Elekt Piotr Wygnańczuk, PDG Barbara Pawlisz – pełniąca w tej kadencji, także funkcję wicegubernatora, Gubernator D2350 Szwecja Peter Eklund, PDG Janusz Potępa i PDG Jan Wrana. Była to okazja do wspólnego spotkania i wzajemnych podziękowań. Dzieci otrzymały od Gubernatora D2231 Jerzego Korczyńskiego czapeczki i plecaczki z logo Rotary.

 

Dzieci wraz z opiekunami i Rotarianami przed Kopalnią Soli w Wieliczce, fot. Wiesław Adamczyk

28 sierpnia nasi najmłodsi goście z Ukrainy, razem z opiekunami zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce. Podczas tego pobytu towarzyszyli im krakowscy Rotarianie. Na zakończenie pobytu PDG Janusz Potępa w imieniu RC Kraków Wawel, podarował dzieciom wyprawki szkolne, a Janina Modelska Zielonka (RC Kraków Zamek Niepołomice) przekazała słodycze i owoce.

Wszyscy uczestnicy wakacyjnego pobytu, wrócili już szczęśliwie i bezpiecznie do domu, a z ukraińskiego Dystryktu 2232 Rotary International wpłynęły podziękowania za organizacje tego przedsięwzięcia. 

Dorota Wcisła

RC Elbląg Centrum

fot. Wiesław Adamczyk, RC Kraków Zamek Niepołomice, Dorota Wcisła RC Elbląg Centrum

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.