15 listopada 2017 roku, w trakcie obchodów Święta Nauki na Politechnice Wrocławskiej, Rotarianin, prof. Wojciech Witkiewicz otrzymał tytuł doktora honoris causa tej uczelni.
Profesor Witkiewicz jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, wyróżnienie otrzymał za ogromne zasługi dla samej uczelni jak również dla rozwoju polskiej medycyny i techniki medycznej. Wprowadził do niej wiele nowatorskich narzędzi, materiałów i technik operacyjnych, w tym robotykę do chirurgii, w postaci jedynego w Polsce robota do wykonywania operacji da Vinci.
To kolejny tytuł dr honoris causa dla Profesora, w 2011 roku otrzymał to wyróżnienie od Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z którym współpracuje.
Prof. Witkiewicz urodził się w 1944 roku w Zarzeczu, w 1986 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, w 1974 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych, w 1984 roku doktora habilitowanego, w 1996 profesora. W latach 1974-2014 był aktywnym nauczycielem akademickim Akademii Medycznej, a następnie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Jest specjalistą w zakresie chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii
oraz transplantologii klinicznej. Od 1990r. pełni funkcję Dyrektora
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i Ordynatora
Oddziału Chirurgii. Dzięki jego zaangażowaniu i aktywnej działalności
naukowej Szpital w 2014 roku uzyskał status Krajowego Naukowego
Ośrodka Wiodącego KNOW.
Ma w swoim dorobku 410 prac naukowych, 534 krajowe i zagraniczne
referaty oraz doniesienia konferencyjne, a także 3 rozdziały w
podręcznikach akademickich i 12 rozdziałów w książkach. Jego prace
były cytowane ponad 550 razy.
Profesor Witkiewicz jest założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej. W 2010 r. dzięki niemu w Szpitalu we Wrocławiu pojawił się robot chirurgiczny do przeprowadzania operacji da Vinci, jako zaczątek chirurgii robotowej w Polsce. Naukowiec uczestniczy w Międzynarodowych Programach Badania Leków, w 2013 roku został zaproszony do współpracy z czołowymi specjalistami medycyny regeneracyjnej z Uniwersytety Yale i Duke oraz udziału w projekcie Humacyte, dotyczącym wszczepienia chorym pierwszego naczynia krwionośnego wyhodowanego poza organizmem człowieka. We Wrocławiu zostało już wszczepionych 30 takich protez. Profesor jest także członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.
Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Do najważniejszych wyróżnień należą Krzyż Kawalerski (2001), Krzyż Oficerski (2004), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2017), Nagroda Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (2007), Medal dla Największej Osobowości w Polskiej Gastroenterologii (2009), Order Rycerski św. Sylwestra – najwyższe odznaczenie przyznane przez papieża Benedykta XVI osobom świeckim (2009) oraz tytuł Ambasadora Wrocławia (2011).
– Chciałem podziękować władzom Politechniki Wrocławskiej za ten zaszczyt, który mnie dzisiaj spotyka. Jestem wzruszony, że przyznano mi, jako lekarzowi, najwyższe wyróżnienie honorowe ze strony uczelni. Przyjmuję je, jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi i zespołów, z którymi kiedykolwiek przyszło mi współpracować – mówił prof. Witkiewicz, odbierając nagrodę.
– Dziś jesteśmy w miejscu, gdzie rozwijają się fizyka, chemia i nauki techniczne i to właśnie rozwój nauk podstawowych był główną siłą napędową dla tego, czym dzisiaj dysponujemy. Dawniej podstawowym celem medycyny było przedłużanie życia, obecnie celem jest poprawa jego jakości. Sama medycyna tego nie osiągnie, ale dzięki współpracy z naukami technicznymi jest to już możliwe – podkreślił.
Prof. Wojciech Witkiewicz jest 64. osobą, której Politechnika Wrocławska nadała tytuł doktora honoris causa.
Jest założycielem i pierwszym Prezydentem Rotary Club Wrocław.
Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum
Źródło: Materiały Politechniki Wrocławskiej
zdjęcie ze strony http://wssk.wroc.pl/nasz-szpital