Przynośmy światu nadzieję

Przynośmy światu nadzieję

Prezydent-elekt Rotary International R. Gordon R. McInally ogłosił temat prezydencki na lata 2023-24. i wezwał członków do przyciągnięcia uwagi świata i poprowadzenia ku możliwościom daleko przekraczającym nasze obecne oczekiwania.

McInally, członek Rotary Club of South Queensferry, West Lothian, Szkocja, podczas Międzynarodowego Zgromadzenia Rotary w Orlando na Florydzie, USA, 9 stycznia przedstawił temat prezydencki na lata 2023-24, „Create Hope in the World” – w polskiej interpretacji „Przynośmy światu nadzieję”. Podczas swojego wystąpienia Prezydent Eelekt wezwał członków Rotary do promowania pokoju w niespokojnych narodach, pomagania osobom dotkniętym konfliktami i utrzymywania rozmachu inicjatyw rozpoczętych przez byłych przywódców.

Celem jest przywrócenie nadziei – pomoc światu w uzdrowieniu z niszczycielskich konfliktów, a nam z kolei osiągnięcie trwałej zmiany dla nas samych” – powiedział McInally na dorocznym szkoleniu Rotary dla nowych gubernatorów dystryktów.

McInally opowiedział o kobiecie, którą spotkał w Ban Taling Chan w Tajlandii, gdzie członkowie Rotary pomogli budować domy, salę konferencyjną oraz placówki opieki nad dziećmi i opieki zdrowotnej po tsunami, które spustoszyło Azję Południową pod koniec 2004 roku. Kobieta straciła męża, córka i syna w tsunami, a także środki do życia. Ale wciąż miała prezent do zaoferowania McInally: piękną muszlę.

„Następnie powiedziała mi, że Rotary… przywróciło jej optymizm. Daliśmy jej nadzieję” – powiedział McInally.

„W ten sposób Rotary przynosi światu trwałą zmianę”, dodał, „jedna przywrócona lub nowo stworzona nadzieja”.

Promowanie pokoju

Znaczącym sposobem na przyniesienie światu nadziei jest położenie większego nacisku na pokój, powiedział McInally. Przytoczył działania, które członkowie Rotary podjęli w ubiegłym roku, aby wesprzeć ludność Ukrainy po inwazji Rosji. Rotary uczyniło pomoc humanitarną priorytetem, przyciągając w ten sposób więcej ukraińskich członków. Ale McInally zauważył, że prawdziwa ulga nie nadejdzie bez pokoju – nie tylko na Ukrainie, ale także w Jemenie, Afganistanie, Syrii i dziesiątkach innych miejsc na całym świecie.

„Pokój jest glebą, na której zapuszcza korzenie nadzieja” – powiedział McInally.

McInally podkreślił również siłę ciągłości, wzywając członków Rotary do kontynuowania pracy byłych liderów. Zobowiązał się do utrzymania inicjatywy Empowering Girls zapoczątkowanej przez prezydenta Shekhara Mehtę w latach 2021-22 i utrzymania nacisku na różnorodność, równość i integrację w całym Rotary. Zwrócił również uwagę na ostatnie wydarzenia, które podkreślają znaczenie ciągłego skupiania się Rotary na polio. W ubiegłym roku przypadki polio pojawiły się w wielu miejscach na całym świecie, co sprawiło, że prowadzenie walki z chorobą jest dla członków Rotary ważniejsze niż kiedykolwiek.

Aby to zrobić, powiedział McInally, Rotary musi nadal zbierać co najmniej 50 milionów dolarów rocznie, aby otrzymać pełne finansowanie 2 do 1 od Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Tylko około 1 na 12 członków przekazuje obecnie pieniądze na kampanię zwalczania polio, a mniej niż 1 na 5 klubów przekazuje darowizny każdego roku.

McInally poprosił gubernatorów-elektów dystryktu o wsparcie w stworzeniu nowego poczucia pilności w ich klubach, aby pomóc w realizacji wizji Rotary dotyczącej świata wolnego od polio. „Nadszedł czas, abyśmy z roku na rok wyszli poza to, co jest konieczne i upewnili się, że zapewniamy wszelkie zasoby niezbędne do odniesienia sukcesu tak szybko, jak to możliwe” – dodał.

Koncentracja na zdrowiu psychicznym

Ponadto McInally powiedział, że członkowie Rotary powinni dawać nadzieję osobom dotkniętym problemami ze zdrowiem psychicznym – kryzysem zaostrzonym przez pandemię COVID-19. Wiele osób straciło członków rodziny, wiele innych zostało wyrwanych z sieci społecznościowych, a zwłaszcza młodym ludziom przerwano ścieżki edukacyjne i rozwojowe. W rezultacie coraz więcej osób na całym świecie ma problemy ze zdrowiem psychicznym. A jednak szukanie pomocy jest często postrzegane jako oznaka słabości.

Nic nie może być dalsze od prawdy” – powiedział McInally. „Sięganie po pomoc jest odważne – a kontynuowanie drogi do dobrego samopoczucia jest jeszcze bardziej”.

Dodał, że Rotary będzie pracować nad poprawą usług w zakresie zdrowia psychicznego w przyszłym roku i później. Rotary powinno być znane jako organizacja, która dba o swoich członków, a także ludzi, którym służy, powiedział McInally. „Każdy specjalista ds. zdrowia psychicznego powie ci, że pomagając innym, zasadniczo pomagamy sobie”.

McInally zakończył swoje przemówienie, opisując swoją idealną równowagę między ciągłością a innowacją. „Rotary pomaga tworzyć warunki dla pokoju, możliwości i przyszłości wartej życia” – powiedział. „Kontynuując to, co robimy najlepiej, pozostając otwartymi i chętnymi do zmian oraz skupiając się na budowaniu pokoju na świecie i w nas samych, Rotary pomaga tworzyć bardziej pokojowy świat – świat pełen nadziei”.

Etelka Lehoczky

Tłumaczenie: Dorota Wcisła

Źródło: https://www.rotary.org/en/r-gordon-r-mcinally-wants-rotary-members-create-hope-world

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.