Ten koncert wzbudził nadzieję i dał uczestnikom wiele emocji

Ten koncert wzbudził nadzieję i dał uczestnikom wiele emocji

Kultura – jest to ta część życia, która nie jest tak bardzo widoczna, ale tworzy realność w której żyjemy. W ramach tej kultury jest obecnie pisana historia. I jest ona pisana w języku ukraińskim. Przez wiele lat Polska była wiarygodnym partnerem handlowym dla Ukrainy, miejscem dokonywania zakupów, ale także pracodawcą. Natomiast 24 lutego 2022 roku Polska podała pomocną dłoń dla Ukrainy oraz stała się drugim domem dla około 2 milionów ukraińskich uchodźców wojennych, głównie mam z dziećmi.

Polska poprzez pryzmat swojego doświadczenia historycznego dokładnie rozumie z jaką sytuacją mamy do czynienia i w jaki sposób można pomóc ludziom w potrzebie. Co więcej, w światowej praktyce pomocy humanitarnej Polska stała się pierwszym państwem, które przy tak dużej liczbie uchodźców nie zorganizowało dla nich obozów, a zapragnęło ich zasymilować z lokalną społecznością.

W sferze pomocy bardzo ważne jest, aby wybrać sposób w jaki można pomóc ludziom w potrzebie. W sobotę 19 marca 2022 roku odbył się cudowny i wzruszający koncert charytatywny, zorganizowany poprzez Kluby: RC Jelenia Góra, RC Jelenia Góra Fenix i RC Karpacz Karkonosze oraz Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze.

Tytuł koncertu brzmiał „Dobry wieczór, jesteśmy z Ukrainy”. Wybrany on został przez to, że przez wiele lat kultura ukraińska oraz rosyjska były traktowane jako podobne. Naszą intencją było nagłośnić, że jesteśmy zupełnie innym narodem, z innymi wartościami i kulturą. Tytuł koncertu jest tytułem utworu ukraińskich muzyków Dj Probass oraz Hardi, który został stworzony w 2021 roku. W czasie wojny w Ukrainie stał się on nieformalnym przywitaniem ukraińskich obywateli, a w liście przebojów Apple Music UA zajmuje 8 miejsce.

W murach Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, znane ukraińskie utwory – pieśni, dumki, kołysanki – zabrzmiały w zupełnie innym światle, dzięki utalentowanym artystom. Każdy kolejny śpiewany utwór był dopełniany poprzednimi, a sama atmosfera z biegiem koncertu była coraz bardziej napełniona emocjami. Na zaproszenie Dyrektora Filharmonii  przyjechali artyści z Filharmonii Lubelskiej – Agnieszka Tyrawska, Daria Lahotska, Jana Lenzion, Natalia Skipor, Agata Bartłomiejczyk, Roman Lokatyr, Andrzej Gładysz, Tomasz Mazur. Niespodzianką wieczoru stała się również solistka Filharmonii z Równego, pani Natalia-Mariya Faryna, która przyjechała do Polski na konferencję naukową przed inwazją Rosji na Ukrainę i w konsekwencji wybuchu wojny zmuszona była zostać. Podczas koncertu, Daria Lahotska wykonała w ramach prapremiery skomponowaną i napisaną przez siebie kołysankę i poświęciła ją dzieciom, które zostały zamordowane podczas wojny w Ukrainie. Natomiast Natalia-Mariya Faryna zaśpiewała utwór skomponowany przez Ihora Pokłada – jest to 80-letni kompozytor, który podczas wojny przez blisko dwa tygodnie mieszkał w piwnicy bez prądu, ogrzewania, wody i możliwości komunikacji ze światem w mieście Worzele, które przez pewien czas było oblężone przez rosyjskich okupantów.

Podczas wydarzenia sprzedany został na aukcji obraz włoskiego artysty Silvio Vigliaturo, który został wykonany specjalnie na te wydarzenie z życzeniem pokoju i jak najszybszego zakończenia wojny.

Przyjemną niespodzianką, która towarzyszyła koncertowi charytatywnemu, stało się duże wsparcie ze strony placówek edukacyjnych z Kotliny Jeleniogórskiej. Dziękujemy za to dr. Jakubowi Marcinkowskiemu z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Filii w Jeleniej Górze, który pomógł w zorganizowaniu kiermaszu wielkanocnego. Młodzi uczniowie i uczennice ze szkół podstawowych i przedszkoli z Jeleniej Góry i Podgórzyna przygotowali cudowne wielkanocne upominki, które były udostępnione do nabycia podczas charytatywnego kiermaszu. Dziękujemy dzieciom z następujących placówek: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Podgórzynie; Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Jeleniej Górze, Niepubliczne Przedszkole nr 5 w Jeleniej Górze i innych placówek edukacyjnych. Prace dzieci były chętnie kupowane przed, podczas i po koncercie w murach Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Podczas kiermaszu upominki były sprzedawane przez dzieci polskie i ukraińskie, które swoją obecnością napełniły wszystkich ogromną nadzieją!

Ten koncert zjednoczył różnych, obcych dla siebie ludzi, wzbudził nadzieję i dał uczestnikom wiele emocji, a w tym także radości. Dziękujemy wszystkim partnerom zaangażowanym w zrealizowanie koncertu i kiermaszu. Mamy nadzieję, że ten charytatywny wieczór to jedynie początek pod organizację kolejnych wydarzeń.

Tekst i fot. Tetiana Kartseva, Rotaract Club Rivne 

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.