Tegoroczne dokonania EKR

Tegoroczne dokonania EKR

Jak wiadomo nowy rok najlepiej zacząć od mocnych postanowień. Dlatego i my, natychmiast po gorączce sylwestrowo – noworocznych uciech, postanowiliśmy sfinalizować jedno z naszych ubiegłorocznych zobowiązań. 

I tak jeszcze w styczniu przekazaliśmy Państwowemu Zespołowi Szkół Muzycznych zakupione przez nas umeblowanie dla Pracowni Kształcenia Słuchu. W ubiegłym roku rozbudowywaną właśnie (dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), placówkę częściowo strawił pożar, a my podjęliśmy się udzielenia jej pomocy bezpośrednio po tym nieszczęściu.
Zgodnie z sugestią dyrekcji, tej tak popularnej w Elblągu szkoły, nasze wsparcie przyjęło taką właśnie postać i dane przez nas słowo stało się ciałem. A przypominać o tym będzie tabliczka pamiątkowa zawieszona przy wejściu do pracowni.

Elblag 01

Przed Pracownią Kształcenia Słuchu (pierwsi od lewej dyr. Zespołu Szkół Muzycznych Andrzej Korpacki   i prezydent RC Elbląg Zbigniew Dębiński) 

Elblag02

Pracownia Kształcenia Słuchu 

* * * * * * * * *

Tak się jakoś złożyło że początek roku w dużej mierze upłynął nam na …meblowaniu. A mamy w tym wprawę, bo meble dla małej Angeliki ustawialiśmy już po raz drugi. Ale po kolei…
W roku 2008, po upadku z okna, dwuletnia wówczas dziewczynka w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Uszkodzony został rdzeń kręgowy i nie była w stanie oddychać samodzielnie. W szpitalu dziecko przebywało więc na oddziale intensywnej terapii, ale stały pobyt w środowisku szpitalnym niósł ze sobą niebezpieczeństwo infekcji, które w jej przypadku mogły mieć tragiczny finał. Chęć przejęcia Angeliki wyraziło elbląskie hospicjum, konieczne było jednak zaopatrzenie małej we własny respirator. Kupiliśmy go bez wahania i tak zaprzyjaźniliśmy się z nią na lata. Kiedy w roku 2010 hospicjum przenosiło się do wybudowanej od podstaw, nowoczesnej siedziby, własnym sumptem kompleksowo wyposażyliśmy stworzoną w nim (min. z myślą o Angelice) Salę Dziecka, która stała się nowym domem naszej małej podopiecznej. Do działań tych włączyli się również przyjaciele z niemieckiego klubu w Leer, z którymi od kilkunastu już lat realizujemy wspólne projekty i corocznie odwiedzamy się nawzajem. Całość pomocy udzielonej w ten sposób przez nasz klub przekroczyła kwotę 60 tys. złotych.
Z czasem, gdy stan Angeliki się poprawił, mama wynajęła mieszkanie i dziewczynka została przeniesiona do domu, pozostając oczywiście pod fachową opieką hospicjum. Dzięki stałej rehabilitacji (dwa razy w tygodniu Angelikę odwiedza rehabilitant i pielęgniarka, dziewczynka wyjeżdża też na ćwiczenia) jej stan jest stabilny. Angelika jest bardzo bystra i ma świetną pamięć. Dwa razy w tygodniu uczestniczy w zajęciach w ośrodku specjalnym przy ul. Polnej.
Niedawno jej mama wraz z partnerem życiowym otrzymali w końcu własne mieszkanie. Zostało wyremontowane przez nich samych, ale oczywiście wymagało wyposażenia. Dzięki wspaniałemu gestowi jednego z naszych przyjaciół z branży meblarskiej mogliśmy rodzinie przekazać całe komplety nowiuteńkich mebli. Na pewno będziemy dalej z Angeliką i jej wspaniałą Babcią. Bez mądrości i zaradności której nie wiadomo jak potoczyłyby się losy „naszej”dziewczynki. Mamy już nowe pomysły, ale….nie zapeszajmy. Na naszym tegorocznym Karnawałowym Balu Rotariańskim wszyscy zaproszeni goście odnieśli się do nich z pełnym zrozumieniem. Podobnie, jak nasi niezawodni przyjaciele z Niemiec.

A propos przyjaciół z Leer. Pod koniec września ubiegłego roku uczestniczyliśmy w mocnym siedmiosobowym składzie w uroczystościach 60 lecia klubu z tego pięknego wschodniofryzyjskiego miasta. W ciągu kilku spędzonych tam dni po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że rotarianie potrafią nie tylko służyć (gdy trzeba), ale równie wspaniale się bawić. Towarzystwo było niemiecko-holendersko-polsko-angielskie i okazało się raz jeszcze, że nasze rotariańskie „trycki” zazębiają się ze sobą idealnie niezależnie od tego jaka nacja nosi je w klapie. A że i aura była wręcz wymarzona to wróciliśmy…mocno utrudzeni, ale za to gruntownie naładowani rotariańską energią.

Elblag 03

Angelika i jej babcia na naszym spotkaniu klubowym 

* * * * * * * * *

Elblag 04

Prezydent RC Leer Uwe Heitmann  prezentuje przekazany przez naszego wiceprezydenta Henryka Miłosza (za mównicą) pamiątkowy dyplom. 

* * * * * * * * *

Skoro już przypominamy wcześniejsze wydarzenia w tej kadencji, to nie sposób nie wspomnieć o naszej sztandarowej imprezie klubowej, tym bardziej , że jej efekty są cały czas „konsumowane”.
W sobotę, 22 listopada w Hotelu „ARBITER” ( będącym naszą siedzibą) odbyła się tradycyjna, już dziewiętnasta Przedświąteczna Aukcja Rotariańska. Zlicytowaliśmy wszystkie 34 obrazy, za kwotę ponad 38 tys. złotych.
link do artykułu o XIX Aukcji Rotariańskiej 

Pieniądze przydały się min. na kontynuowanie akcji szczepień przeciwko wirusowi HPV prowadzonej przez nas w elbląskich i pod elbląskich szkołach. Aktualnie dotyczy ona 55 dziewczynek i grupa ta kończy właśnie przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki.

Jesteśmy dzięki tej akcji bogatsi o kolejne doświadczenia. I to zarówno te organizacyjne, jak i prywatne, ludzkie. Bo żyjemy tu i teraz, więc to co dla jednych jest rozsądną i naukową działalnością profilaktyczną , przez innych może być (i niestety bywa) uznawane za zamach na ich jedynie słuszne poglądy dotyczące szczepień w ogóle, a już tak specyficznych w szczególności. Wpisuje się to niestety w jakiś sposób w działania nieszczęsnych „ruchów antyszczepionkowych”, czego opłakane skutki zaczynamy obserwować już w naszym kraju. No ale na tym przecież polega również nasza rola, aby przekonywać i walczyć ze stereotypami. A i satysfakcja z końcowego efektu działań jest tym większa im trudniej przychodzi go osiągnąć. Tak czy inaczej chcemy kontynuować tę akcję i mamy nadzieję, że uda nam się w nią zaangażować również władze samorządowe.

Elblag 05

XIX Elbląska Aukcja Rotariańska

* * * * * * * * *

Co jeszcze ?
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy noworoczne spotkanie z kolegami którzy z różnych powodów nie są już aktywnymi członkami naszego klubu. Bo choć z w wieloma z nich utrzymujemy stałe kontakty i spotykamy się przy okazji rotariańskich i nierotariańskich imprez, to doszliśmy do wniosku, że takie oficjalne spotkanie klubowe to jednak coś zupełnie innego. I mieliśmy rację. Polecamy nasz pomysł, wszystkim innym stowarzyszeniom i organizacjom – zobaczycie, że warto.
A przez cały czas, na bieżąco służymy potrzebującym, jak umiemy najlepiej. Kontynuujemy min. akcję zapomogowo – stypendialną, a warto wspomnieć, że na liście jej beneficjentów mamy aktualnie aż dziewięć osób. Kontakt z każdą z nich to cenny przyczynek do refleksji nad ludzkim losem. Bo są na tej liście ludzie duzi i mali. Chorzy i zdrowi. Utalentowani i tacy którzy mają problemy z odnalezieniem się w życiu. Jest nad czym dumać i co robić.

A na zakończenie roku rotariańskiego, na Dzień Dziecka (wszak nasza pomoc skierowana jest głównie do nich) udalo nam się jeszcze, wspólnie z przyjaciółkami z Lions Club Truso podarować wiatę ogrodową dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niesprawnych Intelektualnie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi.

Elblag 06

I tak upływa nam ta kadencja. Niech ktoś powie, że nie warto być rotarianinem.

Tekst i fot. z arch. RC Elbląg

źródło – http://www.rotary.elblag.com.pl/Tegoroczne-dokonania/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezydenci : Lions Club Truso Mirosława Mieszczyńska (czwarta z prawej), EKR Zbyszek Dębiński ( drugi z prawej) i Eugeniusz Kubacki (prezydent elekt EKR – pierwszy z prawej).

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.