Tajpej – kulinarna stolica świata

Tajpej – kulinarna stolica świata

Jeśli nadal szukasz powodów, dla których warto wziąć udział w Światowej Konwencji Rotary 2021, to wystarczy spojrzeć na mapę! Chciałbym przybliżyć wspaniałą kulturę Tajwanu wszystkim, dla których czerwcowa Konwencja będzie pierwszą szansą do odwiedzenia tego miejsca, a jeśli byłaby to Twoja kolejna wizyta na tej tętniącej życiem wyspie, to wiem, że nie trzeba Cię dwa razy zachęcać, żeby odwiedzić ją ponownie!

Przyjrzyjmy się Formozie (dawna nazwa Tajwanu) z kulinarnego punktu widzenia, gdyż niejeden restaurator i food blogger nazywają to miejsce jedną z kulinarnych stolic świata – zresztą bardzo słusznie! Smaki Tajwanu tworzą tradycje kuchni azjatyckich – chińskiej, japońskiej, koreańskiej i tajskiej, ale i – z uwagi na historię kolonizacji – europejskie, m.in. holenderskie czy portugalskie. Nie można też zapomnieć o lokalnych potrawach tajwańskich Aborygenów oraz o kuchni Hakka – rdzennych mieszkańców wyspy.

Przezroczysty drop cake z syropem z czarnego cukru i wytrawną sojową kruszonką

Możemy, oczywiście, stołować się w jednej z ponad 160 restauracji wyróżnionych w przewodniku Michelina, ale szczerze polecam przynajmniej raz „zgubić się” na jednym z licznych nocnych marketów rozsianych po całym Tajwanie. Są to swoistego rodzaju (codzienne!) festyny ze stoiskami, na których skosztujemy wszystkich tradycyjnych tajwańskich smaków – od świeżo wyciskanego soku z trzciny cukrowej przez wełnę mięsną (Rousong – zakochasz się od pierwszego spróbowania!), niemające sobie równych Xiao Long Bao – pierożki z zupą (w środku!) i słynny makaron w esencjonalnym bulionie wołowym, aż po omlety z dymką i ostrygami, hot poty, słodkawą chińską kiełbasę i ciastka ananasowe. Samo wyliczanie tajwańskich potraw zajęłoby całą książkę!

Tajwański high-dining w najlepszym – i najświeższym – wydaniu.

Odważni też znajdą coś dla siebie! Pomijając takie ciekawostki, jak ciastka ze świńską krwią (taka… wegetariańska kaszanka na słodko – naprawdę przepyszna!) czy wzmacniający napój na bazie grzybów mun (to już mniej przepyszne, ale podobno bardzo zdrowe!), to na nocnych marketach nie da się nie poczuć zapachu Chou Doufu, czyli… śmierdzącego tofu! Występuje w wersji smażonej lub gotowanej (polecam smażoną!), ale na pewno radziłbym odczekać dwa-trzy dni, zanim zdecydujemy się na to danie. Żywa definicja wyrażenia „acquired taste”.

Sławne śmierdzące tofu z dodatkiem… ściętej kaczej krwi

Wizyta na Tajwanie jest wspaniałą okazją do skosztowania kuchni całej Azji. Liczni imigranci zapewniają autentyczne smaki i aromaty kuchni syczuańskiej, bogate japońskie ramen i perfekcyjne sushi czy lekkie i orzeźwiające wietnamskie pho.

Warto też wstać nieco wcześniej, aby zapoznać się z ofertą tajwańskich stoisk śniadaniowych, które są otwarte od 4:00 do ok. 9:00 rano i gdzie możemy poznać prawdziwy smak potraw i napojów sojowych (który jest zupełnie inny od tych w kartonach!), a także kupić… sushi-tortillę!

Na krótko czy na długo – Tajwan bezsprzecznie warto odwiedzić. A Światowa Konwencja Rotary dodatkowo daje nam tę zaletę, że będą nas otaczać nieopisanie uprzejmi, lokalni Rotarianie, którzy z radością i nieukrywaną przyjemnością przybliżą nam historię, kulturę i tradycje jedynego takiego miejsca na Ziemi.

Do zobaczenia w Tajpej!

Tekst i fot. Rafał Tondera

RAC Warszawa / RC Warszawa Józefów

Komitet ds. Promocji Konwencji RI w Tajpej 2021

 

Zdjęcie główne opis: Hot pot, czyli garnek z zupą w której gotujemy, do wyboru – warzywa, mięso, owoce morza.

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.