Światowy Dzień Walki z Polio w łódzkich klubach

Światowy Dzień Walki z Polio w łódzkich klubach

W dniu 24 października 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Polio. Z tej okazji w Łodzi odbyło się spotkanie przedstawicieli łódzkich Klubów Rotary: RC Łódź Centrum, RC Łódź Reymont oraz RC Łódź Cztery Kultury oraz przedstawicieli Interact Łódź Centrum i Rotaract Łódź.

Zarządy klubów reprezentowane były przez Prezydentów: Wiolettę Brzezińską, Sylwestra Kolona–Walewskiego oraz Renatę Różycką Spotkanie zostało zorganizowane w gościnnych progach Hotelu Andel’s, z inicjatywy RC Łódź Centrum.

Bardzo ważnym gościem spotkania był specjalnie zaproszony w tym dniu do Łodzi Piotr Figurski, Przewodniczący Komitetu Ds. Polio, który przedstawił prezentację na temat globalnej walki z tą chorobą prowadzonej od wielu lat przez Rotary International pod hasłem End Polio Now. Mówił także szeroko o swoim osobistym zaangażowaniu w tę walkę. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się między innymi o bardzo ciekawej i spektakularnej inicjatywie pobicia rekordu Guinnessa na największą mozaikę z ludzi układających wspólnie hasło propagujące tak ważny dla świata sztandarowy program walki z wirusem Polio. Była także mowa o roli szczepień w tym procesie oraz o tym jak blisko jesteśmy już całkowitej eliminacji Polio na świecie. Niestety wciąż są jeszcze jej ogniska, które muszą zostać zlikwidowane, aby ta walka odniosła pełny sukces.

Gościem specjalnym spotkania był także rotarianin Krzysztof Głombowicz, sportowiec – wielki ambasador szczepień, dotknięty tą straszną chorobą w dzieciństwie i do dziś borykający się z jej skutkami. Jego dramatyczna opowieść z czasów, kiedy jako dziecko zakażone wirusem Polio niemal otarł się o śmierć oraz historia heroicznej walki o zdrowie i zmagania się z nią przez całe życie, bardzo poruszyła wszystkich słuchaczy.

Spotkanie było także okazją do rozpropagowania wśród łodzian oraz odwiedzających miasto naszej działalności. W kilku miejscach miasta oraz na murach hotelu Andel’s, który usytuowany jest w Manufakturze, jednym z największych i najbardziej znanych w Polsce kompleksów handlowo-usługowo-kulturalnych, zawisły przygotowane przez Piotra Figurskiego plakaty, banery oraz rollup z hasłami dotyczącymi spotkania. Tym samym informacje o spotkaniu i o akcji End Polio Now z logo Rotary mogli zobaczyć nie tylko jego uczestnicy i inni goście hotelu, ale także liczni goście odwiedzający Manufakturę.

Ewa Szafrańska, RC Łódź Centrum

Fot. Katarzyna Ulańska

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.