Statuetka Sukces 2015 wręczona

Statuetka Sukces 2015 wręczona

W dniu 19 kwietnia 2016 roku, w Klubie Pod Filarami w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość wręczenia statuetki “SUKCES”, ufundowanej przez Gorzowski Klub Rotariański, dyrygent Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, Pani dr. hab. MONICE WOLIŃSKIEJ.


Pani dr.hab. MONIKA WOLIŃSKA

Edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 6 lat. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno­instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno­operową w klasie prof. Ryszarda Dudka (Akademia Muzyczna w Warszawie). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Antoniego Wita, Gabriela Chmurę, Kurta Masura czy Pierre’a Bouleza.

W latach 2003­2009 współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007­2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Poza tym koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą.

Jako dyrygentka debiutowała w 2004 roku na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. Przez wiele lat współ-pracowała z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007­2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. W 2007 roku zadebiutowała na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W październiku 2009 roku dyrygowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Po koncercie , który zakończył si ę ogromnym sukcesem, amerykański krytyk David Dubal w „The New York Times” napisał: Monika ma to, czego brakuje wielu współczesnym dyrygentom ­ wielką wrażliwość i wspaniałe wyczucie brzmienia instrumentów’’ ­ Pani Monika Wolińska była pierwszą Polką, która w tej słynnej sali koncertowej stanęła za pulpitem dyrygenckim.

Pani Monika Wolińska dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim, zatytułowana „Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog”. W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W kwietniu 2012 roku ukazała się, nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, debiutancka płyta Moniki Wolińskiej. Jest ona pierwszym w historii fonografii albumem z muzyką wielkiego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego.

W 2015 roku ukończyła Podyplomowe Studia Ogólno-menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Również w tym roku, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, otrzymała stanowisko doktora habilitowanego profesora nadzwyczajnego w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno­Operowej. Na uczelni tej prowadzi do dziś – jako adiunkt ­ wykłady w Katedrze Dyrygentury na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Od kwietnia 2013 roku pani Monika Wolińska jest stałym dyrygentem orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. To między innymi dzięki swojej dyrygentce placówka prowadzi działania edukacyjne. Odbywają się koncerty familijne, muzyczne raczkowanie, akademia muzyki. W październiku 2014 roku poprowadziła tu koncert z udziałem światowej sławy amerykańskiego śpiewaka – barytona Thomasa Hampsona, zaś w lutym 2015 roku – koncert, dedykowany wielkiej skrzypaczce gruzińskiej Marinie Jaszwili z udziałem wybitnego serbskiego skrzypka Romana Simovića. Cały zresztą rok 2015 okazał się w Gorzowie bardzo udany artystycznie. Gościły u nas bowiem takie osobowości muzyczne jak śpiewaczka operowa z Ukrainy Olga Pasiecznik, piosenkarka Edyta Geppert, pianista dyrygent Marek Drewnowski, pianista kompozytor jazzowy Leszek Możdżer, kompozytor muzyki przede wszystkim filmowej Jan Andrzej Kaczmarek, wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka Maria Pomianowska czy sopranistka koloraturowa Ewa Małas­Godlewska. Przyniósł również wielkie wyróżnienie dla realizowanego przez Filharmonię po raz trzeci Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. Został on doceniony na arenie międzynarodowej, otrzymując certyfikat EFFE 2015­2016 – Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy, przyznawany przez grono ekspertów, zgromadzonych przy Komisji Europejskiej.

Tekst i fot. z arch. RC Gorzów Wielkopolski

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Action Summit Malmö 2024

Action Summit Malmö 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Forum Gubernatorów i Action Summit 2024 w Malmö w Szwecji.…

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy ich życie, dokonania, dobroć i…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.