Sprzęt medyczny dla Pogotowia Ratunkowego w Kołomyi

Sprzęt medyczny dla Pogotowia Ratunkowego w Kołomyi

Dnia 25 lipca w Kołomyi (Коломия) na Ukrainie nastąpiło uroczyste przekazanie sprzętu ufundowanego przez nasz klub RC Poznań oraz zaprzyjaźnione kluby Rotary z Oregonu USA (Rotary Club of Grants Pass, Rotary Club of Medford and Rotary Club in Bend) w ramach projektu koordynowanego przez naszą koleżankę klubową Kasię Bednarek-Rajewską.

Załogi lokalnego pogotowia ratunkowego nie kryły radości z podarowanych im nowoczesnych plecaków ze sprzętem ratunkowym, defibrylatorów, mobilnych aparatów EKG, skanerów żył, polowych ciśnieniomierzy oraz fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy, które znajdowały się na szczycie listy potrzeb tamtejszych medyków.

W uroczystości wziął udział mer Kołomyi Bogdan Stanisławski oraz dyrektor centrali Pogotowia Ratunkowego ze Stanisławowa (Iwano-Frankowsk) Miron Matejko. Społeczność rotariańską reprezentowali Past Prezydent dystryktu 2232 (Ukraina) Włodzimierz Bondarenko (pod nieobecność aktualnego prezydenta, który osobiście walczy na froncie wojennym), pani Prezydent RC Zamość Elżbieta Szymańska, Prezydent RC Poznań Wojciech Majchrzycki oraz przedstawiciele grupy inicjatywnej Klubu Rotary z Iwano-Frankowska (m.in. Taras Kosovych).

Byliśmy bardzo dumni słysząc płynące z serca słowa podziękowań:

Od dziś ratowanie ludzi dla pracowników medycznych ratunkowych będzie łatwiejsze. Otrzymali nowy tak potrzebny sprzęt od zagranicznych patronów… W krytycznych momentach każda sekunda jest ważna. Dzięki temu sprzętowi lekarze będą mogli znacznie szybciej pomagać osobom, których życie jest zagrożone. Od społeczności Klubu Kołomyjskiego, a szczególnie w imieniu medyków, dziękujemy Rotary Club Poznań i Rotary Club Zamość… Bardzo szybko zareagowali na prośbę lekarzy kołomyjskich, zakupili sprzęt i go przywieźli… Bardzo dobrzy ludzie, którzy dzielą ból Ukrainy i są gotowi wesprzeć nas z całych sił. Jestem przekonany, że nasza współpraca się nie skończy. Mamy wspólne poglądy na temat szkolenia naszych lekarzy w Polsce i mamy nadzieję pomóc w powrocie do zdrowia pacjentom pogotowia.

Wydarzenie to było także relacjonowane przez lokalne media, zarówno polskie jak i ukraińskie, w tym lokalną telewizję (link do materiału video):

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza w miejscowym parku oraz plenerowy koncert w wykonaniu podopiecznych Polskiej Szkoły Sobotniej im. św. Wincentego w Kołomyi. Kołomyjska młodzież odśpiewała na początek hymny Ukrainy i Polski, a następnie szereg polskich i ukraińskich pieśni o charakterze patriotycznym i ludowym.

Zakup i dostawa sprzętu medycznego na Ukrainę była możliwa dzięki współpracy z Klubem Rotary z Wolsztyna (Tomasz Bork) oraz Klubem Rotary z Zamościa, który zorganizował tę misję i utrzymuje stałe relacje ze stowarzyszeniem Polaków w Kołomyi.

Wierzymy, że dostarczony sprzęt uzupełni braki w wyposażeniu pogotowia spowodowane wojną (część sprzętu została wysłana na front) oraz pomoże w lepszej opiece medycznej dla lokalnej społeczności, żyjącej w na zapleczu aktywnego konfliktu. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że szybko i sprawnie przeprowadzona akcja pomocy dla medyków z Kołomyi pomoże w zacieśnieniu współpracy między zaangażowanymi klubami Rotary z Poznania, Zamościa, Wolsztyna oraz Oregonu w USA. Rotary bez granic!

Na koniec jeszcze raz serdecznie dziękuję Kasi będącej „matką chrzestną” tego projektu i kontaktów z klubami z Oregonu oraz Jackowi Grali, za którego kadencji projekt wsparcia medycznego dla Ukrainy został zainicjowany i zorganizowany.

Dziękuję także Bartkowi Szablewskiemu, który w niedzielę przed wyjazdem skoro świt dostarczył mi gadżety klubowe, którymi mogłem obdarować naszych nowych ukraińskich partnerów i rotarian z Zamościa.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Majchrzycki, RC Poznań

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.