Spotkanie z Prezydentem Rotary International w Ratzeburgu

Spotkanie z Prezydentem Rotary International w Ratzeburgu

Korzystając z wcześniej zaplanowanej podróży do Niemiec postanowiłam spotkać się z Prezydentem Rotary International Holgerem Knaackiem wiedząc, że w obecnej sytuacji nie podróżuje po świecie. Udało się skontaktować z nim osobiście i zostałam zaproszona przez Holgera i jego żonę Susanne do ich domu w Ratzeburgu w środę 14 października. Towarzyszył mi Koordynator Rotary Strefy 17 Erik Stenström z Finlandii.

W niezwykle ciepłej i przyjaznej atmosferze przez dwie godziny rozmawialiśmy głównie na tematy związane z rozwojem członkostwa w naszych strefach. Wskazywaliśmy obszary, które – naszym zdaniem – powinniśmy poprawić, na przykład szkolenia dla DGE czy strefowe dla oficerów Dystryktu. Holger i Suzanne dzielili się z nami swoimi doświadczeniami z klubów niemieckich i niemieckojęzycznych. Miałam okazję pochwalić się naszymi osiągnięciami w Dystrykcie (na przykład wzrost członkostwa w Dystrykcie – największy w strefach 17 i 18) oraz projektami (między innymi projektem Zero Waste realizowany przez wiele klubów Rotary i RAC zwanym potocznie Projekt Biedronka). Poruszyliśmy także kwestie Rotaractu oraz klubów Interact – w tym obszarze także jesteśmy najlepsi, mając najwięcej klubów RAC w naszej strefie.

Podczas spotkania przekazałam Prezydentowi list od Gubernatora Janusza Kozińskiego z zaproszeniem na obchody 90-lecia naszego Dystryktu w maju przyszłego roku wraz z prośbą o przesłanie słowa wstępnego do planowanego z tej okazji wydawnictwa. Zostałam zapewniona, że jeśli tylko będzie taka możliwość, Holger Knaack wraz z Susanne odwiedzą nas w przyszłym roku. Ze swojej strony w imieniu naszego Rotaractu zaprosiłam go także na przyszłoroczny REM w Krakowie.

Dwie godziny spędzone z prezydencką parą minęły niezwykle szybko. Następnego dnia wraz z DGE ze stref 17 i 18 ponownie spotkaliśmy się z RIP Holgerem Knaackiem (tym razem w rzeczywistości wirtualnej), który nawiązał do naszej wizyty dzień wcześniej odwołując się do wielu kwestii, które omawialiśmy osobiście.

Angelika Przeździęk, RC Warszawa Józefów

Asystent Koordynatora Strefowego Strefy 18

Trener Dystryktu

Fot. z arch. Angeliki Przeździęk

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.