Spotkanie Rycerskie Rotarian i Przyjaciół na Górze Zamkowej Klimek

Spotkanie Rycerskie Rotarian i Przyjaciół na Górze Zamkowej Klimek

10 września Klub Rotary Grudziądz Centrum zorganizował Spotkanie Rycerskie Rotarian i Przyjaciół na Górze Zamkowej Klimek. Spotkanie to poprzedził Piknik Lotniczy,  który odbył się w piątek 9 września br. w Rogóźnie k. Grudziądza. Ważnym punktem wydarzenia było zbieranie darowizn na rzecz beneficjenta  – Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Grudziądzu. 

Uczestnicy wydarzenia mieli niepowtarzalną okazję przelotu motolotnią, wiatrakowcem lub balonem. Na ich oczach odbywało się stawianie balonu – pięknego, kolorowego i nieprawdopodobnie ogromnego, który później zniknął w oddali zachodzącego słońca. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele klubów z Jeleniej Góry, Bartoszyc, Krakowa, Warszawy, Berlina, Trójmiasta i Wrocławia, którzy mieli okazję odwiedzić nowo otwartą, ufundowaną przez Rotary siłownię plenerową „Fit Park” w parku miejskim w Grudziądzu.

Spotkanie Rycerskie zorganizowane było po raz pierwszy przez nowo powstały klub. Położenie – góra Klimek – to najbardziej urokliwe i niepowtarzalnie, ze względu na krajobraz, położenie i historyczną oprawę miejsce w Grudziądzu. W takiej scenerii odbywało się kolorowe w stroje – z różnych epok, święto klubowe – spotkanie integracyjne, którego głównym celem było wsparcie Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Grudziądzu. Przy współudziale Grup Rekonstrukcyjnych z całej polski , które przybyły do Grudziądza mieliśmy okazję zobaczyć i przeżyć historyczne walki, wybuchy armat, wystrzały broni, pokazy ognia oraz odwiedzić obozy rycerskie, kramy rzemieślnicze, prace ręczne i życie codziennie z niemal wszystkich epok. Wieczorem wizyta „ducha” na wierzy przypomniała o miejscu historycznym a wystrzały fajerwerków rozświetliły niebo nad całym Grudziądzem.

Gościem specjalnym wydarzenia był Przemysław Talkowski – dziennikarz prowadzący program „Państwo w państwie”. Rycerskie Spotkanie Rotarian zaszczycili także swoją obecnością: Prezydent Miasta Grudziądz – Robert Malinowski i Wiceprezydent – Tomasz Sikora.

– Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i dobrze się bawili oraz miło wspominać będą Spotkanie Rycerskie  Rotarian i Przyjaciół na Górze Zamkowej „Klimek” w Grudziądzu, a korzystając z okazji raz jeszcze dziękuję Przyjaciołom naszego Klubu za pomoc i wsparcie w organizacji Spotkania – dodał prezydent klubu Grudziądz Centrum  Piotr Figurski

Tekst i fot. z arch. RC Grudziądz Centrum

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.