Spotkanie w Toruniu

Spotkanie w Toruniu

W dniach 16-18 września 2016 odbyło się w Toruniu spotkanie dotyczące rotariańskiej Wymiany Młodzieżowej w Polsce (Rotary Youth Exchange). Równocześnie miasto odwiedzili Rotarianie będący Oficerami ds. RYE oraz młodzież uczestnicząca w tegorocznej edycji programu.

Podczas posiedzenia Komitetu ds. wymiany podjęte zostały kluczowe decyzje dotyczące kształtu i przyszłości wymiany młodzieżowej w naszym Dystrykcie. Decyzją Oficerów Kraków na nowo został włączony do kręgu miast odwiedzanych przez przyjeżdżającą młodzież. W związku z tym postanowieniem, w bieżącym roku rotariańskim nasi podopieczni wybiorą się do Mielna, Krakowa, Oświęcimia i Wrocławia oraz na inne fakultatywne wycieczki zagraniczne. Dodatkowo omawiane były nowe regulacje przesłane przez Rotary International m. in. wymóg zaświadczenia o niekaralności od opiekunów i rodziców przyjmujących młodzież w ramach Wymiany.

Zdecydowanie bardziej głośny okazał się, trwający w pobliżu, trzydniowy „Orientation meeting”, na który przyjechali tegoroczni Studenci Wymiany z całej Polski. Choć była to grupa „zaledwie” 60 osób, to z pewnością dali się pozytywnie zauważyć lokalnym mieszkańcom. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Młodzież miała okazję upiec swoje własne, niepowtarzalne, toruńskie pierniki, odwiedzić „Muzeum legend toruńskich” i przepłynąć łodzią po Wiśle. Wieczorem zorganizowany został pokaz talentów i wiele innych atrakcji. Poza aktywnościami o charakterze integracyjnym, Studenci Wymiany wzięli udział w panelach przygotowanych przez Rotaract oraz Komitet ds. RYE. Mieli szansę wysłuchać ciekawych informacji na temat działalności Rotaract’u w Polsce oraz bliżej poznać Bydgoski Rotaract. Ponadto przedstawiony został im plan Euro Trip’a (fakultatywnej wycieczki po Europie) oraz regulamin wymiany młodzieżowej

Mamy nadzieję, że wyjazd do Torunia będzie niezapomnianym wydarzeniem w życiu Studentów Wymiany jak i również, że cała wymiana będzie dla nich wspaniałym czasem spędzonym w Polsce.

Więcej informacji o programie RYE znajdziecie Państwo na stronie: http://www.wymiana.rotary.org.pl/

Anna Grzywacz

Rotaract Klub Kraków Wawel

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.