Spotkanie Komitetu ICC Polska-Francja w Krakowie

Spotkanie Komitetu ICC Polska-Francja w Krakowie

To nie było zwyczajne wydarzenie. W dniach 24-28 marca 2022 roku spotkało się w Krakowie kilkanaście klubów. Chyba po raz pierwszy w historii polskich komitetów międzykrajowych doszło do takiej wymiany myśli, poglądów, doświadczeń i wreszcie… kontaktów na przyszłość.

Wszystko zaczęło się od idei DG 1660 Jean Luc Schmerber i po części mojej, by wzmocnić kontakty polsko-francuskie. Miałem w tym sprzymierzeńca w osobie Małgorzaty Szyc (CIP France-Pologne) i wreszcie, powołanej specjalnie w tym celu, pełnomocniczki DG 1660 Magdaleny Jamroz. To właśnie Magdalenie zawdzięczamy całą serię pomysłów i konkretnych działań. Pierwszą rzeczą było zmobilizowanie polskich klubów, by rozważyły zareklamowanie swoich programów we francuskim klubowym świecie. Oczywiście poszukiwaliśmy osób francuskojęzycznych, choć nie było to i nie jest żadnym warunkiem. Niezmiernie cenne okazały się wcześniejsze rotariańskie kontakty z Francją.

Nasze kluby przygotowały swoje prezentacje, by przedstawić je w trakcie kilku zorganizowanych spotkań przez ZOOM. Po drugiej stronie byli wtedy zaproszeni przez Magdalenę członkowie klubów francuskich. Stanowiło to więc pierwszą wymianę myśli ale przede wszystkim, choć wirtualne, pierwsze spotkanie. Naszą ideą było jednak, by doszło do rzeczywistego spotkania i takie zaplanowano na koniec marca w Krakowie.

Nikt nie przewidział wtedy wojny w Ukrainie, byliśmy już o krok od rezygnacji  i odwołania wszystkiego. Magdalena widząc zmarnowany ogrom pracy była załamana, Marek Wcisło (RC Kraków Wawel) przygotowujący krakowski pobyt Francuzów wstrząśnięty, a ja między młotem, a kowadłem. Uznałem jednak,  i tu oboje mnie wsparli, że odwołanie spotkania, kiedy wszystko zarezerwowane i opłacone prowadzić może tylko do pogorszenia kontaktów polsko-francuskich na długie lata.  Do tego stwierdziliśmy, że dobrze aby nasi goście zobaczyli na własne oczy peron nr 4, punkty recepcyjne i całą pomoc dla osób z Ukrainy.

Już w czwartek pojawiła się witana na lotnisku grupa rotarian z Francji i Polski. Pierwszą atrakcją był jazzowy koncert w Piwnicy pod Baranami w wykonaniu Marka Michalaka (RC Kraków Wawel) z kapitalnym zespołem.

Piątek poświęcony został na spotkanie z Konsul Generalną Francji w Krakowie Anne Schmidt-Riou, Maryline Bertheau-Sobczyk – dyrektor generalną firmy Valians International oraz Julien Hallier – członkiem Rady Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej i wreszcie z zastępcą Prezydenta Miasta Bogusławem Kośmiderem we wspaniałych salach Urzędu krakowskiego. Popołudnie przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta i  Muzeum Czartoryskich zorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa.

Sobota do popołudnia  to dzień intensywnych prac. Kluby zgromadzone przy swoich „stolikach” przedstawiały gościom własne charytatywne programy i  plany na przyszłość. Dwa inne wydzielone pracowały nad finansowaniem (Janusz Potępa, RC Kraków Wawel i Guy Cahané, RC Saint Cloud,) oraz poprawą PR naszych projektów (Krystyna Baj Pawluk , RC Gorzów Wlkp. Marie-Claude Morvan, RC Aubergenville i Françoise Durand, RC Paris Alliance). Podsumowaniem tych rozmów była prezentacja wszem i wobec wniosków z poszczególnych narad. Dalsza część dnia poświęcona została na zwiedzanie – Wawel, Uniwersytet Jagielloński i tu znowu byliśmy gośćmi Urzędu Miasta Krakowa.

W trakcie wieczornego spotkania w Restauracji Hawełka odbyła się ważna uroczystość. Oto odznaczeniem  Gwiazdą Niepodległości za zasługi dla wzmacniania przyjaźni francusko-polskiej udekorowany został przez Ryszarda Nowaka (RC Ziębice)  generał Gilles Gallet (RC Mortagne).

Odbyła się  także sprzedaż przedmiotów przez nas zgromadzonych. Jej wynik to 5733 złote, które ICC Polska- Francja z zadowoleniem wyda na zakup  żywności, coraz bardziej potrzebnej dla uchodźców i w Ukrainie. Taka była bowiem wola zebranych. Bernard l’Huilier przekazał bezpośredni udział finansowy dystryktu 1660 (poza zbiórką funduszy dystryktów z całej Francji) na polskie akcje dla Ukrainy w wysokości 5000 EUR , a poszczególne kluby francuskie na programy  organizowane z krakowskimi (akcja wyposażenia w sprzęt informatyczny dla młodzieży szkolnej z Ukrainy). Martine Pflieger (RC Longjumeau) ustaliła z kolei z RC Zamość Ordynacki przyjazd transportu medycznego w najbliższych dniach. Pod koniec wieczoru nastąpiła wielka i radosna wymiana klubowych proporców.

Kolejny dzień był po części turystyczny (wycieczka do Wieliczki jeszcze raz ufundowana przez Miasto Kraków) ale i związany z obecną sytuacją. To wtedy udaliśmy się na dworzec zobaczyć punkty recepcyjne, namioty, wolontariuszy i ich podopiecznych. Ostatni goście wyjechali dopiero w poniedziałek, żegnani przez nas w Hotelu Holiday Inn.

Zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami traktujemy to spotkanie jako jedynie początek dalszej współpracy. Oba Komitety doprowadziły do bezpośrednich kontaktów francuskich i polskich klubów. Teraz to po ich stronie jest, by były podtrzymane i wykorzystane dla dobra obu stron. Nie piszę tu o konkretnych rezultatach krakowskiego summit, choć znam je po części. Takie relacje prędzej czy później przedstawią pewnie poszczególne kluby.

W przygotowanie spotkania zaangażowanych było wiele osób i klubów. Pewnie wszystkich, dziękując za ogrom włożonej pracy nie wymienię ale… po stronie francuskiej: Bernerd L’Huillier, DG 1660, Magdalena Jamroz (RC Paris Pont de Sèvres S&I). Małgorzata Szyc (  RC Château Thierry.) oraz kluby : RC Paris Alliance, RC Saint-Cloud, Paris XX S&I, RC Château-Thierry, RC Paris, RC Longjumeau, RC Aubergenville, RC Tour Eiffel, RC Paris Quai d’Orsay, RC Paris la Défense Courbevoie, RC Paris Avenir, RC Mortagne au Perche.

Po stronie polskiej: Wojciech Wrzecionkowski DG 2231,  krakowscy gospodarze – Marek Wcisło (DGN 2231), Janusz Potępa (PDG 2230), Zbigniew Hajduk (RC Kraków) Piotr Metzler (RC Kraków), Błażej Pruszczyński (RC Łódź Centrum), który nas wspaniale wspomagał w sytuacjach organizacyjnie kryzysowych oraz kluby: RC Łódź Centrum, RC Ziębice, RC Kraków Wawel, RC Zamość Ordynacki, RC Lublin Centrum, RC Warszawa Chopin, RC Chełm, RC Gorzów Wielkopolski, RC Olsztyn Varmia, RC Katowice.

Było pięknie, z wiosenną słoneczną pogodą, z dobrymi nastrojami i optymistycznym spojrzeniem w przyszłość kontaktów polsko-francuskich, o czym brać rotariańską zawiadamia…

Przewodniczący ICC Polska-Francja Włodzimierz Bentkowski, RC Zamość Ordynacki

Fot. z arch. RC Zamość Ordynacki

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.