Spotkanie ICC Polska – Niemcy i Niemcy – Polska

Spotkanie ICC Polska – Niemcy i Niemcy –  Polska

Spotkanie ICC Polska -Niemcy i Niemcy- Polska miało miejsce 18 października w Ludwig Erhard House w Berlinie.  Tematem wiodącym było 20 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Podczas spotkania wręczono po raz pierwszy Nagrodę im Richarda Pyritza klubowi Rotary, który przeprowadził z sukcesem wspólny projekt polsko-niemiecki. Laureatem tej nagrody został Klub Rotary w Szczecinie. Gratuluję!

Chociaż trudno to powiedzieć w tych niełatwych czasach, ale mamy w tym roku naprawdę dobre i godne powody do świętowania. W tym roku przypada 25. rocznica polskiego członkostwa w NATO, a 1 maja minęły dwie dekady, odkąd Polska została jednym z 27 państw wspólnoty zamieszkanej przez blisko 450 milionów ludzi. Żyją oni w różnych krajach, często mających nawet rozbieżne interesy, ale podzielających wspólne wartości zgodnie z mottem Unii Europejskiej, które brzmi: „zjednoczeni w różnorodności”.

Dwadzieścia lat obecności w UE było dla nas wszystkich okresem pełnym wyzwań, wielkich zmian i modernizacji, które wpłynęły zarówno na ekonomię oraz infrastrukturę państwa, jak i na życie przedsiębiorców, pojedynczych osób i rodzin.

Wystarczy przypomnieć sobie, jak wyglądała Polska w latach 90. i na przełomie tysiącleci. Miała ona niewątpliwie specyficzny i niepowtarzalny klimat towarzyszący przechodzeniu od socjalistycznego, centralnego planowania do kapitalizmu. Był to okres obfitujący w kontrasty. Z jednej strony wszyscy uzyskaliśmy nowe możliwości, a z drugiej przed całym krajem stanęły bardzo poważne wyzwania.

Walka z przestępczością zorganizowaną okazała się bardzo trudna i często tragiczna w skutkach.

Symbolami tamtych czasów były również przestarzałe linie kolejowe i dziurawe drogi, z których większość była jednotorowa.

W obliczu wielkich trudności ekonomicznych i biedy panowało bardzo wysokie bezrobocie – rozwiązaniem było przejście na „saksy”, czyli pracę sezonową w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej. Zarobione marki, franki czy guldeny, pozwalały mu budować domy, remontować, kupować samochody i utrzymywać rodzinę na wsi.

Byliśmy całkowicie zależni od Rosji w zakresie dostaw gazu i energii, a Moskwa nieustannie szantażowała nas możliwością „zakręcenia kurka”.

Jednocześnie pozycja Polski na arenie międzynarodowej była dość przeciętna, a wielu zachodnich polityków uważało nasz kraj za mało istotny dla świata.

W 2024 r. znajdujemy się w zupełnie innym miejscu naszej historii   i w innej rzeczywistości. Nasz kraj jest nowoczesny i dynamicznie się rozwija, a członkostwo w Unii Europejskiej odegrało w tym kluczową rolę.

Mamy olbrzymi terminal LNG w Świnoujściu, który zapewnia niezależność energetyczną od Rosji. W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczową rolę odgrywa również Baltic Pipe, dzięki któremu importujemy gaz ziemny z Norwegii.

Polska otrzymała olbrzymie kwoty na rozwój infrastruktury drogowej. Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej zbudowaliśmy około 5200 kilometrów dróg. Większość z nich to autostrady i drogi ekspresowe.

Dzięki dotacjom zmieniła się również polska kolej.

Wymienione inwestycje nie mogą jednak równać się z dopłatami dla rolników, które przeznaczono nie tylko na modernizację gospodarstw rolnych, ale również na poprawę jakości życia na terenach wiejskich.

 Łącznie – jeżeli policzymy różnorakie programy, dofinansowania    wsparcie – do końca 2023 r. otrzymaliśmy z UE 245,5 miliarda euro.  W tym samym czasie w ramach składki członkowskiej wpłaciliśmy 83,7 miliarda euro.

To oczywiście wymierne korzyści. Ale są takie, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Dzięki przynależności do Unii Europejskiej możemy podróżować bez przeszkód i paszportów po większej części naszego kontynentu.

Takie wyjazdy dają milionom ludzi możliwość nie tylko zwiedzania, ale także poznawania różnych kultur, nauki języków obcych i poszerzania horyzontów. Studenci mogą korzystać z programów wymiany studenckiej, które oferują młodym ludziom szansę na naukę i pracę w innych krajach, co znacząco wzbogaca ich doświadczenie życiowe i zawodowe.

Dzięki zdobytym doświadczeniom, umiejętnościom i otwartości na świat młode pokolenie będzie budować kraj nowoczesny, innowacyjny, pełen różnorodnych perspektyw i wartości, kraj z silną pozycją na arenie międzynarodowej.

Żaden kraj nie może funkcjonować sam.

Dla zapewnienia pokoju i demokracji potrzebna jest ścisła współpraca w Europie, a dla nas tak bardzo ważna współpraca niemiecko-polska.

Najważniejsze jest, abyśmy nie tylko na szczeblu politycznym, ale także na poziomie społeczeństwa obywatelskiego naszych obu krajów, Polski i Niemiec mogli pracować i żyć w dobrosąsiedzkich stosunkach.

Polska i Niemcy są w gronie krajów przekazujących największe wsparcie dla Ukrainy. Działamy też na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej. Leży to w naszym interesie. Ważne jest, aby wspierać kraje Bałkanów Zachodnich, Ukrainę, Mołdawię i Gruzję na ich drodze do Unii.

Unia Europejska może tu skorzystać z doświadczeń krajów, które w ostatnich latach i dziesięcioleciach same przeszły przez proces akcesyjny.

Wyzwania, przed którymi stoimy, są tak ogromne, że żaden kraj w UE nie byłby w stanie stawić im czoła pojedynczo. Unia Europejska udowodniła w ostatnich latach, że jest silniejsza niż większość ludzi się spodziewała. UE jest nam potrzebna do utrzymania pokoju, demokracji i dobrobytu na naszym kontynencie.

Działania Rotary International mogą być doskonałym przykładem współpracy, współdziałania i przyjaźni, przykładem budowania dobrej woli i pokoju na świecie.

Misją Komitetów między krajowych jest promowanie pokoju i międzynarodowego porozumienia przy jednoczesnej poprawie świadomości międzykulturowej, angażowanie różnorodności i łączenie społeczności.

Rotary International Committees (ICC) promują relacje między dwoma lub więcej międzynarodowymi dystryktami lub krajami w celu zwiększenia braterstwa i zrozumienia międzykulturowego między ludźmi różnych narodów; wzmacnianie więzi między członkami, klubami i dystryktami z różnych krajów.

Życzę Komitetom międzykrajowym Polska – Niemcy i Niemcy – Polska świetnej współpracy, wielu doskonałych projektów oraz kreatywności i energii w ich realizacji.

Niech w naszych wspólnych planach, ich realizacji i osiąganiu celów spełnia się Magia Rotary.

 

Krystyna Baj-Pawluk, Gubernatoa Dystryktu 2231 Polska

 

Zobacz też

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Action Summit Malmö 2024

Action Summit Malmö 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Forum Gubernatorów i Action Summit 2024 w Malmö w Szwecji.…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.