Spotkanie ICC Polska -Niemcy i Niemcy- Polska miało miejsce 18 października w Ludwig Erhard House w Berlinie. Tematem wiodącym było 20 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Podczas spotkania wręczono po raz pierwszy Nagrodę im Richarda Pyritza klubowi Rotary, który przeprowadził z sukcesem wspólny projekt polsko-niemiecki. Laureatem tej nagrody został Klub Rotary w Szczecinie. Gratuluję!
Chociaż trudno to powiedzieć w tych niełatwych czasach, ale mamy w tym roku naprawdę dobre i godne powody do świętowania. W tym roku przypada 25. rocznica polskiego członkostwa w NATO, a 1 maja minęły dwie dekady, odkąd Polska została jednym z 27 państw wspólnoty zamieszkanej przez blisko 450 milionów ludzi. Żyją oni w różnych krajach, często mających nawet rozbieżne interesy, ale podzielających wspólne wartości zgodnie z mottem Unii Europejskiej, które brzmi: „zjednoczeni w różnorodności”.
Dwadzieścia lat obecności w UE było dla nas wszystkich okresem pełnym wyzwań, wielkich zmian i modernizacji, które wpłynęły zarówno na ekonomię oraz infrastrukturę państwa, jak i na życie przedsiębiorców, pojedynczych osób i rodzin.
Wystarczy przypomnieć sobie, jak wyglądała Polska w latach 90. i na przełomie tysiącleci. Miała ona niewątpliwie specyficzny i niepowtarzalny klimat towarzyszący przechodzeniu od socjalistycznego, centralnego planowania do kapitalizmu. Był to okres obfitujący w kontrasty. Z jednej strony wszyscy uzyskaliśmy nowe możliwości, a z drugiej przed całym krajem stanęły bardzo poważne wyzwania.
Walka z przestępczością zorganizowaną okazała się bardzo trudna i często tragiczna w skutkach.
Symbolami tamtych czasów były również przestarzałe linie kolejowe i dziurawe drogi, z których większość była jednotorowa.
W obliczu wielkich trudności ekonomicznych i biedy panowało bardzo wysokie bezrobocie – rozwiązaniem było przejście na „saksy”, czyli pracę sezonową w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej. Zarobione marki, franki czy guldeny, pozwalały mu budować domy, remontować, kupować samochody i utrzymywać rodzinę na wsi.
Byliśmy całkowicie zależni od Rosji w zakresie dostaw gazu i energii, a Moskwa nieustannie szantażowała nas możliwością „zakręcenia kurka”.
Jednocześnie pozycja Polski na arenie międzynarodowej była dość przeciętna, a wielu zachodnich polityków uważało nasz kraj za mało istotny dla świata.
W 2024 r. znajdujemy się w zupełnie innym miejscu naszej historii i w innej rzeczywistości. Nasz kraj jest nowoczesny i dynamicznie się rozwija, a członkostwo w Unii Europejskiej odegrało w tym kluczową rolę.
Mamy olbrzymi terminal LNG w Świnoujściu, który zapewnia niezależność energetyczną od Rosji. W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczową rolę odgrywa również Baltic Pipe, dzięki któremu importujemy gaz ziemny z Norwegii.
Polska otrzymała olbrzymie kwoty na rozwój infrastruktury drogowej. Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej zbudowaliśmy około 5200 kilometrów dróg. Większość z nich to autostrady i drogi ekspresowe.
Dzięki dotacjom zmieniła się również polska kolej.
Wymienione inwestycje nie mogą jednak równać się z dopłatami dla rolników, które przeznaczono nie tylko na modernizację gospodarstw rolnych, ale również na poprawę jakości życia na terenach wiejskich.
Łącznie – jeżeli policzymy różnorakie programy, dofinansowania wsparcie – do końca 2023 r. otrzymaliśmy z UE 245,5 miliarda euro. W tym samym czasie w ramach składki członkowskiej wpłaciliśmy 83,7 miliarda euro.
To oczywiście wymierne korzyści. Ale są takie, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Dzięki przynależności do Unii Europejskiej możemy podróżować bez przeszkód i paszportów po większej części naszego kontynentu.
Takie wyjazdy dają milionom ludzi możliwość nie tylko zwiedzania, ale także poznawania różnych kultur, nauki języków obcych i poszerzania horyzontów. Studenci mogą korzystać z programów wymiany studenckiej, które oferują młodym ludziom szansę na naukę i pracę w innych krajach, co znacząco wzbogaca ich doświadczenie życiowe i zawodowe.
Dzięki zdobytym doświadczeniom, umiejętnościom i otwartości na świat młode pokolenie będzie budować kraj nowoczesny, innowacyjny, pełen różnorodnych perspektyw i wartości, kraj z silną pozycją na arenie międzynarodowej.
Żaden kraj nie może funkcjonować sam.
Dla zapewnienia pokoju i demokracji potrzebna jest ścisła współpraca w Europie, a dla nas tak bardzo ważna współpraca niemiecko-polska.
Najważniejsze jest, abyśmy nie tylko na szczeblu politycznym, ale także na poziomie społeczeństwa obywatelskiego naszych obu krajów, Polski i Niemiec mogli pracować i żyć w dobrosąsiedzkich stosunkach.
Polska i Niemcy są w gronie krajów przekazujących największe wsparcie dla Ukrainy. Działamy też na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej. Leży to w naszym interesie. Ważne jest, aby wspierać kraje Bałkanów Zachodnich, Ukrainę, Mołdawię i Gruzję na ich drodze do Unii.
Unia Europejska może tu skorzystać z doświadczeń krajów, które w ostatnich latach i dziesięcioleciach same przeszły przez proces akcesyjny.
Wyzwania, przed którymi stoimy, są tak ogromne, że żaden kraj w UE nie byłby w stanie stawić im czoła pojedynczo. Unia Europejska udowodniła w ostatnich latach, że jest silniejsza niż większość ludzi się spodziewała. UE jest nam potrzebna do utrzymania pokoju, demokracji i dobrobytu na naszym kontynencie.
Działania Rotary International mogą być doskonałym przykładem współpracy, współdziałania i przyjaźni, przykładem budowania dobrej woli i pokoju na świecie.
Misją Komitetów między krajowych jest promowanie pokoju i międzynarodowego porozumienia przy jednoczesnej poprawie świadomości międzykulturowej, angażowanie różnorodności i łączenie społeczności.
Rotary International Committees (ICC) promują relacje między dwoma lub więcej międzynarodowymi dystryktami lub krajami w celu zwiększenia braterstwa i zrozumienia międzykulturowego między ludźmi różnych narodów; wzmacnianie więzi między członkami, klubami i dystryktami z różnych krajów.
Życzę Komitetom międzykrajowym Polska – Niemcy i Niemcy – Polska świetnej współpracy, wielu doskonałych projektów oraz kreatywności i energii w ich realizacji.
Niech w naszych wspólnych planach, ich realizacji i osiąganiu celów spełnia się Magia Rotary.
Krystyna Baj-Pawluk, Gubernatoa Dystryktu 2231 Polska