Możemy się cieszyć i być z siebie dumni, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej udaje się nam systematycznie odbywać klubowe spotkania. Korzystamy z platformy ZOOM, którą opiekuje się, od strony technicznej, nasz kolega Luby Synak. Treści i tematów do spotkań najczęściej dostarczają Prezydent Zbyszek Najmowicz i Leszek Zdawski, mający wyjątkowo szerokie kontakty w wielkim świecie. Co bardzo ważne, nawiązaliśmy też dobrą współpracę z RC Warszawa Belweder. Tutaj, przy doborze prelegentów i zachęceniu ich do udziału w spotkaniach, ważną osobą okazał się Piotr Pajdowski, obdarzony niezwykłą wprost mocą sprawczą.
W ten sposób spotkania z ciekawymi ludźmi, przygotowywane najczęściej naprzemiennie przez oba nasze kluby, wybitnie zyskały na jakości i zasięgu geograficznym. Wśród zapraszanych prelegentów pojawiają się naukowcy, politycy, ludzie kultury, intelektualiści, a wśród gości są rotarianie z Łodzi, Wrocławia i Dolnego Śląska, Gdańska, Olsztyna i Warmii, Białegostoku, Berlina, a ostatnio nawet z Czech i Ukrainy.
W końcu ubiegłego roku udało się nam zorganizować kilka ciekawych spotkań. 30 października gościliśmy wicemarszałka senatu – Michała Kamińskiego. 25 listopada Sławomir Królikiewicz – kanadyjski żeglarz, połączył się z nami z dalekich Karaibów, gdzie właśnie, przy jednej z wysp kotwiczył jego jacht.
Gdy przyszedł szczególny dla mieszkańców Szczecina ostatni miesiąc roku, w dniu 16 grudnia w roli prelegenta wystąpił nasz kolega dr Marek Niedbał. W sposób niezwykle emocjonujący przypomniał to, co się działo na ulicach Szczecina w grudniu 1970 roku. Marek kończył wtedy studia medyczne i udzielał pomocy ambulatoryjnej osobom rannym w wyniku milicyjnego ostrzału. Wielu z nas wciąż pamięta tamte czasy, w sposób naturalny prelekcja stała się okazją do osobistych wspomnień.
Rotariańską Wigilię obchodziliśmy w towarzystwie specjalnych gości: Prezydenta RI Holgera Knaacka, GD Janusza Kozińskiego, byłych i przyszłych gubernatorów oraz przedstawicieli innych klubów.
W dniu 20 stycznia gościliśmy profesora Arkadiusza Stempina z Albert-Ludwigs-Universität we Freiburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, prawie członka RC Warszawa Belweder, który jest specjalistą od polityki międzynarodowej.
W dniu 26 stycznia gościem spotkania była profesor Joanna Senyszyn, naukowczyni – ekonomistka, polityczka, parlamentarzystka określająca się jako feministka, antyklerykałka i sojuszniczka osób LGBT.
W dniu 2 lutego mieliśmy okazję posłuchać opowieści byłego oficera wywiadu Włodzimierza Sokołowskiego, dzisiaj wziętego pisarza o pseudonimie literackim Vincent V. Severski. Gość zaczarował nas swą elegancją, prezencją, chropawym głosem i piękną polszczyzną, co istotne, bo już od lat mieszka w Szwecji.
Przyszedł wreszcie oczekiwany przez wszystkich dzień 9 lutego i zorganizowane przez Piotra Pajdowskiego z RC Warszawa Belweder, spotkanie z reżyserką filmową i teatralną, przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej – Agnieszką Holland.
ZOOM pękał w szwach i bardzo szybko jego pojemność – 100 uczestników, została wyczerpana. Agnieszka Holland to osoba niezwykle skromna, ciepła, ale równocześnie potrafiąca z wielką precyzją przedstawiać nawet najtrudniejsze tezy. Pytaniom nie było końca, rozmawialiśmy o sztuce i o wszystkim, czym żyją dziś Polacy.
Z wielkim trudem udało mi się uzyskać możliwość zabrania głosu. Przypomniałem Prelegentce, że w jednym z wywiadów dla Kultury Liberalnej wspominała pracę nad filmem „Obywatel Jones”, podczas zimy na Ukrainie: „Śnieg po pas, 15 stopni mrozu, ratowała nas wódka i śledź…”. Tak się składa, że razem z żoną Janiną napisaliśmy parę lat temu książkę o śledziu. W imieniu Rotary Klubu Szczecin postanowiliśmy dać Pani Agnieszce „Zasolonego Króła”, by przypominał Jej o spotkaniu ze Szczecinem, który przecież „wyrósł na ościach śledzia”, właśnie.
W dniu 2 marca gościem był Radosław Sikorski, polityk, parlamentarzysta, były minister spraw zagranicznych i obrony narodowej, marszałek Sejmu, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Doskonale zorientowany i przygotowany odpowiadał w sposób bardzo wyważony na liczne pytania dotyczące najnowszej historii naszego kraju, polityki wewnętrznej rządu, naszych stosunków z krajami ościennymi i USA, miejsca Polski w Unii Europejskiej, prac Parlamentu Europejskiego… Było to wystąpienie, które bardzo wzbogaciło ogląd otaczającej nas rzeczywistości.
9 marca RC Warszawa Belweder zorganizował kolejne spotkanie. Tym razem prelegentem był Bartosz Arłukowicz, lekarz-pediatra, onkolog, ale też poseł, minister zdrowia i ostatnio europoseł. Za swój największy sukces w europarlamencie uważa powołanie komisji specjalnej, której zadaniem jest opracowanie wspólnej europejskiej strategii walki z rakiem.
Wszystkim Prelegentom i Gościom serdecznie dziękujemy za te spotkania, tak ważne w czasie pandemii.
Maciej Krzeptowski, RC Szczecin
Foto (screeny): Krzysztof Dokowski, Grzegorz Kotyński