Rotariańskie spotkania w czasie pandemii

Rotariańskie spotkania w czasie pandemii

Możemy się cieszyć i być z siebie dumni, że mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej udaje się nam systematycznie odbywać klubowe spotkania. Korzystamy z platformy ZOOM, którą opiekuje się, od strony technicznej, nasz kolega Luby Synak. Treści i tematów do spotkań najczęściej dostarczają Prezydent Zbyszek Najmowicz i Leszek Zdawski, mający wyjątkowo szerokie kontakty w wielkim świecie. Co bardzo ważne, nawiązaliśmy też dobrą współpracę z RC Warszawa Belweder. Tutaj, przy doborze prelegentów i zachęceniu ich do udziału w spotkaniach, ważną osobą okazał się Piotr Pajdowski, obdarzony niezwykłą wprost mocą sprawczą.

W ten sposób spotkania z ciekawymi ludźmi, przygotowywane najczęściej naprzemiennie przez oba nasze kluby, wybitnie zyskały na jakości i zasięgu geograficznym. Wśród zapraszanych prelegentów pojawiają się naukowcy, politycy, ludzie kultury, intelektualiści, a wśród gości są rotarianie z Łodzi, Wrocławia i Dolnego Śląska, Gdańska, Olsztyna i Warmii, Białegostoku, Berlina, a ostatnio nawet z Czech i Ukrainy.

W końcu ubiegłego roku udało się nam zorganizować kilka ciekawych spotkań. 30 października gościliśmy wicemarszałka senatu – Michała Kamińskiego. 25 listopada Sławomir Królikiewicz – kanadyjski żeglarz, połączył się z nami z dalekich Karaibów, gdzie właśnie, przy jednej z wysp kotwiczył jego jacht.

Gdy przyszedł szczególny dla mieszkańców Szczecina ostatni miesiąc roku, w dniu 16 grudnia w roli prelegenta wystąpił nasz kolega dr Marek Niedbał. W sposób niezwykle emocjonujący przypomniał to, co się działo na ulicach Szczecina w grudniu 1970 roku. Marek kończył wtedy studia medyczne i udzielał pomocy ambulatoryjnej osobom rannym w wyniku milicyjnego ostrzału. Wielu z nas wciąż pamięta tamte czasy, w sposób naturalny prelekcja stała się okazją do osobistych wspomnień.

Rotariańską Wigilię obchodziliśmy w towarzystwie specjalnych gości: Prezydenta RI Holgera Knaacka, GD Janusza Kozińskiego, byłych i przyszłych gubernatorów oraz przedstawicieli innych klubów.

W dniu 20 stycznia gościliśmy profesora Arkadiusza Stempina z Albert-Ludwigs-Universität we Freiburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera, prawie członka RC Warszawa Belweder, który jest specjalistą od polityki międzynarodowej.

W dniu 26 stycznia gościem spotkania była profesor Joanna Senyszyn, naukowczyni – ekonomistka, polityczka, parlamentarzystka określająca się jako feministka, antyklerykałka i sojuszniczka osób LGBT.

W dniu 2 lutego mieliśmy okazję posłuchać opowieści byłego oficera wywiadu Włodzimierza Sokołowskiego, dzisiaj wziętego pisarza o pseudonimie literackim Vincent V. Severski. Gość zaczarował nas swą elegancją, prezencją, chropawym głosem i piękną polszczyzną, co istotne, bo już od lat mieszka w Szwecji.

Przyszedł wreszcie oczekiwany przez wszystkich dzień 9 lutego i zorganizowane przez Piotra Pajdowskiego z RC Warszawa Belweder, spotkanie z reżyserką filmową i teatralną, przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej – Agnieszką Holland.

ZOOM pękał w szwach i bardzo szybko jego pojemność – 100 uczestników, została wyczerpana. Agnieszka Holland to osoba niezwykle skromna, ciepła, ale równocześnie potrafiąca z wielką precyzją przedstawiać nawet najtrudniejsze tezy. Pytaniom nie było końca, rozmawialiśmy o sztuce i o wszystkim, czym żyją dziś Polacy.

Z wielkim trudem udało mi się uzyskać możliwość zabrania głosu. Przypomniałem Prelegentce, że w jednym z wywiadów dla Kultury Liberalnej wspominała pracę nad filmem „Obywatel Jones”, podczas zimy na Ukrainie: „Śnieg po pas, 15 stopni mrozu, ratowała nas wódka i śledź…”. Tak się składa, że razem z żoną Janiną napisaliśmy parę lat temu książkę o śledziu. W imieniu Rotary Klubu Szczecin postanowiliśmy dać Pani Agnieszce „Zasolonego Króła”, by przypominał Jej o spotkaniu ze Szczecinem, który przecież „wyrósł na ościach śledzia”, właśnie.

W dniu 2 marca gościem był Radosław Sikorski, polityk, parlamentarzysta, były minister spraw zagranicznych i obrony narodowej, marszałek Sejmu, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Doskonale zorientowany i przygotowany odpowiadał w sposób bardzo wyważony na liczne pytania dotyczące najnowszej historii naszego kraju, polityki wewnętrznej rządu, naszych stosunków z krajami ościennymi i USA, miejsca Polski w Unii Europejskiej, prac Parlamentu Europejskiego… Było to wystąpienie, które bardzo wzbogaciło ogląd otaczającej nas rzeczywistości.

9 marca RC Warszawa Belweder zorganizował kolejne spotkanie. Tym razem prelegentem był Bartosz Arłukowicz, lekarz-pediatra, onkolog, ale też poseł, minister zdrowia i ostatnio europoseł. Za swój największy sukces w europarlamencie uważa powołanie komisji specjalnej, której zadaniem jest opracowanie wspólnej europejskiej strategii walki z rakiem.

Wszystkim Prelegentom i Gościom serdecznie dziękujemy za te spotkania, tak ważne w czasie pandemii.

Maciej Krzeptowski, RC Szczecin

Foto (screeny): Krzysztof Dokowski, Grzegorz Kotyński

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.