SOS dla życia, zdrowia i dla uszkodzonego zęba

SOS dla życia, zdrowia i dla uszkodzonego zęba

RC Zamość Ordynacki rozpoczął długofalową akcję związaną z ochroną zdrowia. Jej inauguracja miała miejsce 19 marca 2017 roku, w zamojskiej galerii handlowej „Twierdza”, w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej – ustanowionego przez Światową Federację Dentystyczną – FDI World Federation już w 2008 roku.

Nasz projekt ma dwa równoległe wątki określone tytułami: SOS dla uszkodzonego zęba i SOS dla zdrowia i życia. Pierwszy z nich – SOS dla uszkodzonego zęba otrzymał honorowy patronat Rzecznika Praw Dziecka – Pana Marka Michalaka oraz Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka, drugi dopiero o to zabiega.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku szkolnym – klasy 0-3 i 4-6. Duszą przedsięwzięcia są Rotarianie – Małgorzata i Andrzej Górscy, prowadzący na codzień Centrum Stomatologii Estetycznej ”Multimed” w Zamościu, a w wydarzenie inaugurujące projekt zaangażowane były także Zespół Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej i Szkoła Muzyczna „Yamaha”.

Spotkanie w „Twierdzy” to jedynie początek projektu. Kolejne zajęcia odbywają się już w szkołach zgłaszających swój akces. Są to jedna lub dwie godziny lekcyjne, których część poświęcona jest postępowaniu z uszkodzonym (złamanym lub wybitym) zębem i ogólnie higienie jamy ustnej, druga to szkolenie z szeroko pojętej pierwszej pomocy (wypadki komunikacyjne, zadławienia, złamania, krwotoki, oparzenia, omdlenia itp).

Dzieci otrzymują specjalnie przygotowaną instrukcję formatu legitymacji, z jasną i krótką informacją dotyczącą postępowania w nagłych przypadkach, a nasze pierwsze doświadczenia mówią, że składanka ta sprawia im wiele radości!

Zajęcia prowadzą wykwalifikowana higienistka stomatologiczna i ratownik medyczny. Cieszą się one bardzo dobrą opinią wśród kadry nauczycielskiej. Zrealizowaliśmy już kilkanaście takich wydarzeń w szkołach podstawowych, zaplanowane są kolejne do końca roku szkolnego, następne na wrzesień i dalsze miesiące.

Więcej informacji (z pierwszej ręki!) można zobaczyć TUTAJ

Włodzimierz Bentkowski
RC Zamość Ordynacki

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.