Chwała Ukrainie – czyli 26. edycja Choinki Rotariańskiej

Chwała Ukrainie – czyli 26. edycja Choinki Rotariańskiej

Ach – co to była za Gala!

Dnia 10 grudnia 2022 roku Klub Rotary Warszawa City zaprosił do pięciogwiazdkowego hotelu Regent w Warszawie na swoją cykliczną doroczną Galę Choinki Rotariańskiej, która już od dwudziestu sześciu lat na stałe wpisała się w rotariański kalendarz najważniejszych wydarzeń Dystryktu 2231.

Tym razem Klub zdecydował się połączyć siły z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, a cały zebrany dochód z Gali przeznaczyć na wsparcie najważniejszych potrzeb sióstr i braci Ukraińców walczących z rosyjskim agresorem: na wsparcie udziału klubu w Global Grancie TRF o wartości ponad 170 tys. USD na zakup mobilnych stacji uzdatniania wody przeznaczonych dla regionu Chersonia oraz na zakup generatorów prądu, absolutnie niezbędnych w sytuacji, gdy konsekwentnie niszczona jest krytyczna infrastruktura energetyczna Ukrainy a całe obszary kraju pozbawiane są dostępu do prądu.

Galę otworzył PDG, Przewodniczący Komisji Pomocy Ukrainie i Wiceprezydent Klubu Andrzej Ludek, który wraz z Aleną Shpak, Członkiem Zarządu Klubu, Ukrainką mieszkającą w Polsce już od kilku lat, serdecznie powitali licznie zgromadzonych gości (przybyło niemal 180 osób!) oraz przedstawili program wieczoru. Prezydent Klubu Paweł Buczak w swoim wystąpieniu dowcipnie życzył wszystkim zarówno otwartych serc jak i portfeli w czasie zapowiedzianych na wieczór licznych aukcji i loterii fantowych.

Jak co roku w Gali wziął udział senator Marek Borowski, były marszałek Sejmu, członek honorowy klubu. Ambasadę Ukrainy reprezentował Vitalii Bilyj – radca Ambasady, Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą – dyrektor Izby Sławomir Szymusiak. W Gali licznie wzięli udział goście z Ukrainy: ci którzy w Polsce mieszkają od lat, ci którzy w Polsce znaleźli schronienie po 24 lutego oraz ci, którzy specjalnie przybyli na galę, jak goście z krzywego Rogu i Zaporoża. Licznie reprezentowane były firmy członkowskie Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej, a także wielu znamienitych przedstawicieli Klubów Rotary z Polski i z Europy.  Serdecznie powitano dwie prezydentki klubów Rotary z Ukrainy Valentynę Balbekową z RC Zaporoże i Annę Bohun z RC Kiev Sofia.

Zaraz po powitaniu goście obejrzeli specjalnie przygotowany materiał filmowy o zaangażowaniu klubu na rzecz Ukrainy, a w filmie za to wsparcie klubowi dziękowali: John Hewko – sekretarz generalny Rotary oraz Oleksandr Vilkul – szef administracji wojennej Krzywego Rogu.

Klub Rotary Warszawa City od wybuchu wojny skoncentrował swoje działania na rzecz pomocy Ukrainie, działając zarówno w Polsce jak i w Ukrainie. Przedmiotem wsparcia na miejscu byli oczywiście uchodźcy przybywający masowo do Polski, którym Klub już w pierwszych dniach wydawał ciepłe posiłki witając ich na dworcu w Warszawie a także, w późniejszym okresie, finansując pobyt matek z dziećmi w podwarszawskim Domu Pielgrzyma imienia św. Faustyny w Ostrówku. Do Ukrainy za pośrednictwem ukraińskich Klubów Rotary wysłaliśmy ponad 200 ton produktów żywnościowych, generatorów prądu, filtrów wody, 100 materacy do łóżek szpitalnych oraz kupując trzy w pełni wyposażone ambulanse dla szpitali w Zaporożu i Łucku. Wartość tej pomocy dawno przekroczyła 500 tys. Euro. Oczywiście działania te nie byłyby możliwe bez wsparcia zaprzyjaźnionych z RC Warszawa City Klubów z Europy i całego świata, oraz tych, które same zaoferowały swoje zaangażowanie i wsparcie na wieść o wybuchu wojny u naszego sąsiada.

O doznania kulinarne zgromadzonych gości zadbał szef kuchni hotelu Regent serwując uroczystą kolację. Doznania duchowe na najwyższym poziomie zapewnił gość wieczoru: ukraiński zespół czterech tenorów „Leon Voci”, znany doskonale zarówno w Ukrainie, w Polsce jak i w całej Europie z programu „Mam talent”. Powiedzieć, że występ tenorów zachwycił publiczność, to nic nie powiedzieć! Piosenki i pieśni śpiewane przez tenorów po ukraińsku i po polsku, arie operowe, polskie szlagiery oraz ukraińskie dumki, ale także znane i lubiane przeboje z list przebojów całego świata (lingwistyczne zdolności dżentelmenów z Ukrainy przyprawiały o zawrót głowy!) sprawiły, że każdy znalazł w ich repertuarze coś dla siebie.

Poza tym osobisty urok i humor wykonawców oraz łatwość, z jaką nawiązali kontakt ze zgromadzonymi gośćmi sprawiły, że bisom wprost nie było końca a na zakończenie wraz z gwiazdami śpiewała i bawiła się także cała sala.

Po artystycznych wzruszeniach i emocjach przyszedł czas na aukcję, którą ze swadą i entuzjazmem poprowadzili wspólnie Past Prezydent Klubu Alex Kartsel wraz z aktorką i celebrytką Weroniką Marczuk, Ukrainką mieszkającą od lat w Polsce. Nie mogą dziwić emocje, jakie towarzyszyły gościom przy licytacjach, bowiem wśród cennych fantów znajdowały się tak znakomite nagrody, jak unikatowy znaczek Poczty Ukraińskiej ze słynnym, niecenzuralnym choć kultowym, zdaniem, jakie dzielni obrońcy Wyspy Węży wypowiedzieli pod adresem rosyjskiego okrętu wojennego w pierwszych dniach wojny, a które przeszło już na stałe do historii, podróż luksusowym jachtem, wyjątkowa pamiątkowa moneta „W jedności jest moc”, liczne obrazy i rzeźby albo sesja warsztatów kulinarnych z PDG Andrzejem Ludkiem, prywatnie autorem książki „Świat zup Andre”, która ujrzy światło dzienne w czerwcu 2023 roku. Zgromadzeni zaskoczeni byli nie tylko ilością licytowanych nagród, ale przede wszystkim ich wysoką wartością, co stanowi już znak rozpoznawczy każdorazowej edycji Choinki organizowanej przez Klub Rotary Warszawa City.

Dla tych, którzy nie mieli szczęścia w licytacji Klub przygotował cenne nagrody na loterię fantową, w prowadzeniu której wsparcia udzielili młodsze koleżanki i koledzy z Rotaractu. A pula fantów była imponująca! Dość wymienić tylko weekend w Mediolanie, ufundowany przez RC Milano, voucher na dowolną podróż europejską dla dwóch osób od RC Berlin Luftbruecke wartości 1 000 €., upiększające zabiegi kosmetyczne, kolacje w znanych warszawskich restauracjach, książki z autografami znanych autorów (w tym także z autografem Lecha Wałęsy) i wiele innych – to zaledwie ułamek tego, na co mogli liczyć zgromadzeni goście. Słowem – nikt nie wyszedł z pustymi rękami!

Artystycznym akcentem na koniec Gali był występ znanej i lubianej piosenkarki Jolanty Jaszkowskiej, śpiewającej po polsku i po ukraińsku. Jej głęboki głos urzekł publiczność, która starała się wtórować artystce.

Gala odniosła spektakularny sukces: zebrano ponad 40 tysięcy złotych, których wartość z pewnością docenią nasze siostry i bracia z Ukrainy.

Goście już teraz niecierpliwie czekają na kolejną, 27 edycję Gali Choinki z przekonaniem, że warto angażować się w działania mające na celu niesienie pomocy, tak wymiernej i tak namacalnej, jak ta udzielana przez RC Warszawa City. Wszyscy rozstawali się w dobrych nastrojach wierząc i życząc sobie nawzajem, by podczas kolejnej edycji Gali okazją do świętowania było całkowite zwycięstwo Ukrainy, w którym to członkowie RC Warszawa City mają prawo mieć swój skromny udział. Chwała Ukrainie!

Greg Gregorczyk, RC Warszawa City

Fot. z arch. RC Warszawa City

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.