Śladami Rotary po USA

Śladami Rotary po USA

Wakacje to czas podróży i odwiedzania nowych miejsc. W tym roku miałem okazję objechać kilka zachodnich stanów USA – Kalifornię, Nevadę i Utah.

A jak USA to i Rotary – wszak nasza organizacja powstała właśnie w tym kraju, w Chicago i tam jest najsilniejsza. Siłą rzeczy obecność RI w USA jest dobrze widoczna. Wspomnę tylko o dwóch takich „widocznych znakach”.

Dolina Ognia

Pierwszy pochodzi z Parku stanowego Valley of Fire w Nevadzie. To bardzo ciekawe, chociaż piekielnie gorące miejsce. Nazwa Doliny Ognia pochodzi jednak nie od temperatur a od ognisto czerwonych formacji skalnych (głównie z piaskowca). W przeszłości dolinę odwiedzali Indianie Anasazi, o czym świadczą zachowane do dziś petroglify wykute w wielu miejscach doliny.

Warto wspomnieć, że w Dolinie Ognia powstały fragmenty filmu Con Air z Nicolasem Cage.

Swoją obecność zaznaczył tam Klub Rotary z pobliskiej Moapa Valley, co widać na mapie parku znajdującej się w Visitors Center.

San Francisco, Kalifornia

Rotarian nie mogło zabraknąć w mieście wolności, czyli San Francisco. Wszak to właśnie tam w 1908 r. powstał drugi w USA klub!

San Francisco to piękne miasto z doskonałym klimatem (po wizycie w Dolinie Śmierci nieźle tam zmarzliśmy). Niemniej jednak warto poświecić kilka dni na niespieszne spacery wokół Union Square czy wzdłuż wybrzeża do Pier 39. Oczywiście podczas spacerów można szukać rotariańskich pamiątek.

Poniżej zdjęcie tablicy pamiątkowej z 1974 r. przy Market Street, jednej z głównych ulic miasta. Na tablicy tej znajdują się 4 ważne pytania. Sądzę, że odpowiedzi na nie są ważne także dzisiaj.

Zachęcam wszystkich Rotarian do poszukiwania takich „widocznych śladów”. To ciekawa zabawa bo przy okazji można dowiedzieć się czegoś nowego o Rotary.

Karol Sienkiewicz, RC  Młyniec Drugi

Fot. z arch. Karola Sienkiewicza, RC Młyniec Drugi

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.