Skoordynowana pomoc dla Ukrainy

Skoordynowana pomoc dla Ukrainy

Sytuacja w Ukrainie i na granicy polsko-ukraińskiej z dnia na dzień jest coraz trudniejsza. Coraz więcej mieszkańców Ukrainy ucieka do Polski. Na dziś szacuje się, że już ponad 3 mln uchodźców trafiło do Polski. Polscy Rotarianie nie pozostają obojętni na krzywdę narodu ukraińskiego i wspierają wszelkie działania zarówno w Ukrainie, na przejściach granicznych i w Polsce.

Jak podkreśla Gubernator polskiego Dystryktu 2231 Wojciech Wrzecionkowski:
– Dramatyczne wydarzenia w Ukrainie przepełniają bólem nasze serca. Potępiamy stanowczo zbrodnicze działania wojenne Rosji wobec narodu ukraińskiego. Przez 16 lat rozwijaliśmy razem z Ukrainą Dystrykt 2230 i zapisaliśmy wspólnie wiele kart rotariańskiej historii. Polskie kluby Rotary nadal utrzymują partnerskie relacje z klubami ukraińskimi i mają tam wielu przyjaciół. Teraz te kontakty nabierają szczególnego znaczenia, odnawiają się i wzmacniają.

– Ludzie, którzy zdecydowali się na ucieczkę, potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Opiekujemy się nimi, organizujemy pobyt lub transport. Cały świat nie pozostaje obojętny na krzywdę niewinnych ludzi. – dodaje Ryszard Łuczyn.

Główny koordynator i grupa zadaniowa

Pomoc polskiego Dystryktu jest zorganizowana i dobrze koordynowana. Gubernator Wojciech Wrzecionkowski wyznaczył koordynatora ds. pomocy dla Ukrainy. Ryszard Łuczyn z RC Zamość Ordynacki, krajowy koordynator Komitetów Międzynarodowych ICC i wieloletni przewodniczący ICC Polska-Ukraina jest odpowiedzialny za zaangażowanie rotariańskie w pomoc uchodźcom jak i za pomoc tam wysyłaną i jest w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi w Ukrainie.

W związku z tym, że na Ukrainę wysyłane są także środki i sprzęt medyczny Gubernator powołał także w Dystrykcie koordynatora ds. medycznych. Został nim dr Łukasz Grabarczyk z RC Olsztyn.

Gubernator Wojciech Wrzecionkowski powołał także grupę zadaniową do centralnego koordynowania działań humanitarnych wszystkich polskich klubów Rotary. W poszczególnych regionach naszego dystryktu Gubernator desygnował Regionalnych Przedstawicieli Gubernatora w osobach: Leszek Zdawski – Pomorze Zachodnie, Piotr Lis – Pomorze Gdańskie, Andrzej Jelec – Warmia i Mazury, Janusz Koziński – Mazowsze i Podlasie, Janusz Niewiadomski – Kujawy i Pomorze Południowe, Zbigniew Dziedzic – Podkarpacie, Tomasz Korościk – Ziemia Łódzka, Tadeusz Karwatka – Wielkopolska i Ziemia Lubuska, Wojciech Zipser – Dolny Śląsk, Wiesław Adamczyk – Małopolska, Śląsk i Kielce, Dariusz Matosiuk – Ziemia Lubelska.

Kluby i Rotarianie kontaktują się bezpośrednio z tymi osobami. Od nich otrzymują szczegółowe informacje na temat zgłoszonych przez naszych przyjaciół w Ukrainie potrzeb. Do nich można również zgłaszane są wszystkie inicjatywy i potrzeby pozyskane w trybie indywidualnych kontaktów od naszych rotariańskich sióstr i braci z Ukrainy.

Pomoc indywidualna i punkt wydawania darów

Z uwagi na to, że wpływa wiele maili i wiadomości z informacjami, że ktoś gdzieś utknął i potrzebuje pomocy, koordynatorką indywidualnej pomocy dla rodzin rotariańskich, ich przyjaciół i osób przez nich poleconych została powołana Krystyna Baj Pawluk z RC Gorzów Wielkopolski. Krystyna w razie potrzeby organizuje dalszy etap podróży dla osób, które chcą się przedostać do Europy Zachodniej lub Skandynawii, do konkretnych miejsc, gdzie mają znajomych lub rodziny. Dzięki uprzejmości właścicieli galerii handlowej Revia Park przy ul. Lubelskiej 40 w Zamościu, Rotarianie uruchomili i prowadzą punkt, w którym uchodźcom z Ukrainy bezpłatnie przekazywane są potrzebne im przedmioty. Są to głównie odzież, żywność, środki czystości i zabawki. Dostawami do tego miejsca zajmują się Andrzej Górski, Klaudia Górska-Litaszewska i Anna Karczmarczyk. Na miejscu nad wszystkim czuwa Halina Bednarz.

Współpraca międzynarodowa

Zbierane są także konkretne propozycje otrzymywane z zagranicy od Rotarian lub za pośrednictwem Rotarian z ofertą przyjęcia uchodźców. Informacje te przekazywane są do Asystentów Gubernatora, przewodniczących komitetów ICC oraz klubów. Informacje te trafiają do Gubernatora Elekta Piotra Jankowskiego z RC Koszalin, który w imieniu naszego dystryktu koordynuje współpracę międzynarodową.

– Pomoc płynie praktycznie z całego świata. Cały czas transportowane są dary do Ukrainy. Obecnie czekamy na 300 zestawów do uzdatniania wody z Wielkiej Brytanii, które mają być wysłane do Mikołajewa, bo to miasto zostało bez wody. Wysłany został do nas także transport z namiotami typu shelter z Kanady. Jeden taki namiot daje schronienia dla 8 osób. Transportem lotniczym dotarło do nas trzydzieści palet z posiłkami gotowymi do spożycia. Cały czas coś się dzieje. 23 kwietnia z Krakowa na Teneryfę wyleciała grupa 122 uchodźców z Ukrainy, głównie matek z dziećmi z Ukrainy. Było to możliwe dzięki współpracy z RC Puerto de la Cruz oraz Fundacji „Canarias dla dzieci z Czarnobyla”. – informuje Gubernator Elekt Piotr Jankowski.

Zakwaterowanie

Oferty zakwaterowania, które wpływają od Rotarian z całej Polski koordynuje Prezydent RC Elbląg Centrum Ilona Nowacka. Do tej pory udało się znaleźć zakwaterowania dla ponad 2 tysięcy osób.

– Boimy się, że nadchodzi ten moment, w którym możliwości przyjmowania uchodźców przez polskich Rotarian zostaną wyczerpane – mówi Ilona.

Odbiór i transporty darów do Ukrainy

Rotarianie z innych krajów pomagają nam, przekazując środki finansowe, organizując dostawy niezbędnych darów czy pomagając uchodźcom wojennym, którym udało wydostać się z kraju.

Jak relacjonuje Andrzej Górski z RC Zamość Ordynacki, odpowiedzialny za logistykę magazynów Dystryktu 2231 Polska:
– Dary które do nas przyjeżdżają a także te które kupujemy ze środków nam przekazanych, są sukcesywnie transportowane do Ukrainy.

Otrzymaliśmy transporty darów m. in. z Niemiec, Portugali, Anglii, Szwecji, Danii, USA, Włoch. Łącznie wysłaliśmy już ok. 200 ton potrzebnych artykułów. Wśród darów były m. in. żywność, środki medyczne, czystości, higieniczne, odzież, obuwie, komplety pościeli (kołdra, poduszka, prześcieradło, poszewki), 500 sztuk śpiworów (2 tony) a także kuchnia polowa, 2 pralki, 2 kuchenki elektryczne, kuchenka mikrofalowa czy 40 tysięcy sztuk naczyń jednorazowych.

Środki finansowe i ich wykorzystanie

Na konto pomocowe polskiego Dystryktu – jest to konto RC Zamość Ordynacki, trafiają środki finansowe które są sukcesywnie zagospodarowywane zarówno na rzecz pomocy kierowanej do Ukrainy a także dla przebywających w Polsce uchodźców.

– Działamy obecnie na wielu płaszczyznach, aby jak najbardziej sprawnie i trafnie nieść pomoc dla Ukrainy. Na koncie RC Zamość Ordynacki gromadzone są środki finansowe. Zostały przygotowane także platformy do aplikowania o środki i Zarząd Dystryktu decyduje o konkretnych projektach klubowych które wspieramy. Wśród wybranych i już realizowanych przez polskie kluby projektów są m. in. wyposażenie dla szpitali w Ukrainie, wsparcie dotyczące wyżywienia i zakwaterowania uchodźców a także wyposażenia w sprzęty i akcesoria pomieszczeń dla uchodźców na pobyt o charakterze długofalowym, wsparcie psychologiczne, finansowanie kursów adaptacyjnych i podstaw języka polskiego dla uchodźców, pomoc dla niepełnosprawnych ukraińskich dzieci z problemami wzrokowymi, którym trzeba stworzyć miejsca do pobytu i nauki, zakup butów dla matek z dziećmi, zakupy leków dla uchodźców przebywających w Polsce. RC Zamość Ordynacki przygotowuje także dwutygodniowe wakacyjne pobyty rehabilitacyjne dla dzieci z Ukrainy w ramach prowadzonej od kilku lat akcji „Zdrowie dzieci z Ukrainy” – relacjonuje Gubernator Dystryktu 2231 Polska Wojciech Wrzecionkowski.

Jak zauważa Ryszard Łuczyn (RC Zamość Ordynacki), koordynator pomocy
na rzecz Ukrainy:
– Ostatnio jedna z fundacji przesłała nam 10 tys. Euro i samochód z odzieżą, ale niestety okazało się, że są to rzeczy używane. Przy tej okazji chcę podkreślić, że przyjmujemy tylko nowe rzeczy.

Pomoc klubów i Rotarian

Ukraińcy uchodźcy znajdują także schronienie u polskich Rotarian.
– 2 marca 2022 roku pierwszych 40 uchodźców pojechało do klubów szczecińskich. 7 marca 2022 roku kolejne 26 osób pojechało do klubów trójmiejskich. W międzyczasie zapewniliśmy transport w dalszym przemieszczaniu się po kraju lub za granicą dla około 600 osób. – relacjonuje Ryszard Łuczyn.

Wielu Rotarian gości prywatnie uchodźców z Ukrainy. Jest to duża liczba w skali kraju. Szacujemy, że pod opieką Rotarian przebywa obecnie ponad 2 tysiące osób. Praktycznie każdy z polskich klubów organizuje pomoc dla uchodźców docierających w poszczególne rejony Polski. Kluby i indywidualni Rotarianie przyjmują do siebie uchodźców, organizują zbiórki darów lub pomagają w ich sortowaniu, kupują wyposażenie do adoptowanych dla uchodźców mieszkań, kupują jedzenie, środki czystości i higieny osobistej, leki, opłacają wynajem mieszkań lub hoteli, przygotowują posiłki dla uchodźców, organizują wydarzenia kulturalne, podczas których zbierane są środki na konkretne cele związane z pomocą dla uchodźców. Reagują na wszelkie potrzeby tych zagubionych i przestraszonych okrutną wojną ludzi.

Podziękowanie

Zarząd polskiego Dystryktu oraz zespół koordynujący pomoc dla Ukrainy, serdecznie dziękuje za wszystkie te – jakże ważne – działania. Wszystkim, którzy w różny sposób, ale zawsze z wielkim sercem i zaangażowaniem włączyli się w pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy należy się ogromny szacunek.
– Służba ponad własne interesy i bezinteresowna pomoc Rotarian przynoszą już konkretne efekty. Dzięki naszym wspólnym działaniom kolejne grupy uchodźców, przede wszystkim kobiet i dzieci, znajdują bezpieczne schronienie w różnych częściach Polski. Odbieramy kolejne transporty z pomocą humanitarną. Składujemy je czasowo w wynajętych magazynach i przekazujemy dalej na Ukrainę. Bezcenny jest
wysiłek naszych Rotarianek i Rotarian z klubów leżących blisko granicy z Ukrainą. Oni są na pierwszej linii działań. Jesteśmy również dumni z działań wszystkich klubów, które w przeróżny sposób i w różnej skali pomagają uchodźcom. – podsumowuje Gubernator Wojciech
Wrzecionkowski.

Apel o wpłaty

Ponieważ polskie kluby osiągnęły już swoje limity finansowe, polski dystrykt apeluje także do klubów zagranicznych o przekazywanie darowizn na rzecz RC Zamość Ordynacki. To ten klub koordynuje akcję całego polskiego Dystryktu 2231.

Wszelkie wpłaty finansowe prosimy kierować na konto: RC Zamość Ordynacki ul. Lubelska 36A, lok.10, 22-400 Zamość

Numer konta bankowego dla przelewów w PLN:

78 1090 2590 0000 0001 3763 5773

dla przelewów zagranicznych:

PL78 1090 2590 0000 0001 3763 5773

SWIFT/BIC – WBKPPLPP

Z dopiskiem „POMOC DLA UKRAINY”

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Rotarianki i Rotarianie z całej Polski, Gubernator Dystryktu 2231 Krystyna Baj-Pawluk zaprasza Was do udziału w największym sportowym wydarzeniu roku…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.