Sentymentalna wizyta Rotarian z Klubu Bologne Cote d` Opale z Francji

Sentymentalna wizyta Rotarian z Klubu Bologne Cote d` Opale z Francji

Nie ma przesady w stwierdzeniu , że była to pierwsza w naszym kraju wizyta ,o tak dużym ładunku emocjonalnym, była to wizyta pełna wzruszeń, wspomnień oraz wspaniałych planów na przyszłość.

 

POWÓD WIZYTY

 

W latach 70-tych ówczesna Stocznia im. Komuny Paryskiej , produkowała trawlery, między innymi na rynek francuski. Część tych trawlerów trafiła do rybackiego miasta we Francji , Bologne S/mer. Trawlery wyprodukowane w Gdyni , podbiły serca francuskich rybaków , za bezpieczeństwo , parametry techniczne , jakość i trwałość. Rybacy i Armatorzy swoją wdzięczność wyrazili zakładając Stowarzyszenie Użytkowników tych jednostek, wydali album poświęcony ich budowie oraz eksploatacji, często w ekstremalnych warunkach, jakie panują na Oceanie Atlantyckim w Kanale La Manche oraz na Morzu Północnym.

W 2023 roku członkowie Stowarzyszenia, bezskutecznie rozpoczęli poszukiwania kontaktów z osobami, które budowały te jednostki, o pomoc zwrócili się do miejscowego Klubu Rotary Bologne Cote dOpale. Klub francuski poprzez bazę RI skontaktował się z dwoma Klubami Rotary w Gdyni, tzn. z Klubem Rotary Gdynia Orłowo oraz Klubem Rotary Gdynia. W swoim pierwszym mailu zaproponowali spotkanie oraz odświeżenie kontaktów również towarzyskich z pracownikami , pamiętającymi Stocznię z lat 70-tych oraz 80-tych. W korespondencji przewijała się wdzięczność oraz podziękowania za dostarczone statki, dzięki którym mała miejscowość rybacka przekształciła się w prężnie działający port rybacki. Niestety wielu z twórców tego projektu już nie żyje, jednak dzięki zaangażowaniu i pomocy pracownika Stoczni, Pana Jerzego Miotke, udało się zaprosić na uroczystą kolację siedmioosobowy Zespół, składający się z budowniczych, projektantów oraz inżynierów gwarancyjnych. Trudno jest przekazać atmosferę wzruszenia jaka zapanowała po wystąpieniu Konsula Francji, Prezydentów Klubów Rotary: Klubu Bologne Cote dOpale oraz Klubu Rotary Gdynia.

Pracownikom Stoczni wręczono na pamiątkę wspomniane albumy, Gościom francuskim wręczono model w postaci płaskorzeźby jednostki B 416/4, o nazwie BOULONNAIS, zwodowanej 21.12.1974, oddanej do eksploatacji 30.04.1975 roku. Po 50-u latach, Francuzi przyjechali do Polski z podziękowaniem i pięknym przekazem „ZROBILIŚCIE TO DOBRZE”, ktoś słusznie zauważył, że cudownym było usłyszeć słowa podziękowania i wdzięczność za dobrze wykonaną pracę w dawnej Stoczni im. Komuny Paryskiej.

Nasi Klubowi Przyjaciele podczas pobytu zwiedzili Cmentarz Żołnierzy Francuskich, ECS, Gdańsk, Gdynię, makiety wykonane w ramach projektu „Zobaczyć świat rękoma” , wizytę zakończono zwiedzaniem Stoczni Crist, która przejęła tradycję budowy, zwłaszcza mocno zaawansowanych technicznie jednostek, po Stoczni im. Komuny Paryskiej oraz po Stoczni Gdynia. Składamy serdeczne podziękowania Zarządowi Stoczni Crist oraz RN tej Stoczni, za przyjęcie Gości z Francji, zakończone zwiedzaniem jej terenów produkcyjnych.

 

Na zdjęciach:
Przekazanie proporczyków klubowych, wizytę na Cmentarzu Żołnierzy Francuskich w Gdańsku, wizytę w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedzanie Gdańska, zwiedzanie Gdyni, uroczyste przyjęcie przez Pana Konsula Francji Alein Mompert z małżonką w Konsulacie w Gdyni, wizytę w Stoczni Crist.

 

Tekst i fot. Zbigniew Zienowicz, RC Gdynia

Źródło: http://rotary.gdynia.pl

Zobacz też

Pożegnanie Rafała Pasieki

Pożegnanie Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.