Nie ma przesady w stwierdzeniu , że była to pierwsza w naszym kraju wizyta ,o tak dużym ładunku emocjonalnym, była to wizyta pełna wzruszeń, wspomnień oraz wspaniałych planów na przyszłość.
POWÓD WIZYTY
W latach 70-tych ówczesna Stocznia im. Komuny Paryskiej , produkowała trawlery, między innymi na rynek francuski. Część tych trawlerów trafiła do rybackiego miasta we Francji , Bologne S/mer. Trawlery wyprodukowane w Gdyni , podbiły serca francuskich rybaków , za bezpieczeństwo , parametry techniczne , jakość i trwałość. Rybacy i Armatorzy swoją wdzięczność wyrazili zakładając Stowarzyszenie Użytkowników tych jednostek, wydali album poświęcony ich budowie oraz eksploatacji, często w ekstremalnych warunkach, jakie panują na Oceanie Atlantyckim w Kanale La Manche oraz na Morzu Północnym.
W 2023 roku członkowie Stowarzyszenia, bezskutecznie rozpoczęli poszukiwania kontaktów z osobami, które budowały te jednostki, o pomoc zwrócili się do miejscowego Klubu Rotary Bologne Cote dOpale. Klub francuski poprzez bazę RI skontaktował się z dwoma Klubami Rotary w Gdyni, tzn. z Klubem Rotary Gdynia Orłowo oraz Klubem Rotary Gdynia. W swoim pierwszym mailu zaproponowali spotkanie oraz odświeżenie kontaktów również towarzyskich z pracownikami , pamiętającymi Stocznię z lat 70-tych oraz 80-tych. W korespondencji przewijała się wdzięczność oraz podziękowania za dostarczone statki, dzięki którym mała miejscowość rybacka przekształciła się w prężnie działający port rybacki. Niestety wielu z twórców tego projektu już nie żyje, jednak dzięki zaangażowaniu i pomocy pracownika Stoczni, Pana Jerzego Miotke, udało się zaprosić na uroczystą kolację siedmioosobowy Zespół, składający się z budowniczych, projektantów oraz inżynierów gwarancyjnych. Trudno jest przekazać atmosferę wzruszenia jaka zapanowała po wystąpieniu Konsula Francji, Prezydentów Klubów Rotary: Klubu Bologne Cote dOpale oraz Klubu Rotary Gdynia.
Pracownikom Stoczni wręczono na pamiątkę wspomniane albumy, Gościom francuskim wręczono model w postaci płaskorzeźby jednostki B 416/4, o nazwie BOULONNAIS, zwodowanej 21.12.1974, oddanej do eksploatacji 30.04.1975 roku. Po 50-u latach, Francuzi przyjechali do Polski z podziękowaniem i pięknym przekazem „ZROBILIŚCIE TO DOBRZE”, ktoś słusznie zauważył, że cudownym było usłyszeć słowa podziękowania i wdzięczność za dobrze wykonaną pracę w dawnej Stoczni im. Komuny Paryskiej.
Nasi Klubowi Przyjaciele podczas pobytu zwiedzili Cmentarz Żołnierzy Francuskich, ECS, Gdańsk, Gdynię, makiety wykonane w ramach projektu „Zobaczyć świat rękoma” , wizytę zakończono zwiedzaniem Stoczni Crist, która przejęła tradycję budowy, zwłaszcza mocno zaawansowanych technicznie jednostek, po Stoczni im. Komuny Paryskiej oraz po Stoczni Gdynia. Składamy serdeczne podziękowania Zarządowi Stoczni Crist oraz RN tej Stoczni, za przyjęcie Gości z Francji, zakończone zwiedzaniem jej terenów produkcyjnych.
Na zdjęciach:
Przekazanie proporczyków klubowych, wizytę na Cmentarzu Żołnierzy Francuskich w Gdańsku, wizytę w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedzanie Gdańska, zwiedzanie Gdyni, uroczyste przyjęcie przez Pana Konsula Francji Alein Mompert z małżonką w Konsulacie w Gdyni, wizytę w Stoczni Crist.
Tekst i fot. Zbigniew Zienowicz, RC Gdynia
Źródło: http://rotary.gdynia.pl