Wspomnienie Rotarianina prof. Marka Grochowskiego

Wspomnienie Rotarianina prof. Marka Grochowskiego

Przykro mi przekazać bardzo smutną wiadomość. 27 marca zmarł wspaniały Rotarianin ś.p. prof. Marek Grochowski, członek RC Warszawa Żoliborz, członek charterowy Klubu Rotary Warszawa-City (1990), Prezydent RC Warszawa-City (1995/1996), założyciel i pomysłodawca fundacji „Z Serca dla Serca” (pomoc onkologicznie chorym dzieciom) i Przewodniczący Rady Fundacji Rotariańskiej „Z Serca dla Serca” (1998), Prezydent Charterowy RC Warszawa-Żoliborz (2006/2007). Odznaczony w roku 2011 „Paul Harris Fellow” i w 2016 „Paul Harris Fellow” z szafirem.

Rodzinie i bliskim przekazuję głębokie wyrazy współczucia.

Małgorzata Wojtas

Gubernator Dystryktu 2231 Polska

 

 

WSPOMNIENIE Ś. P. PROFESORA MARKA GROCHOWSKIEGO

NAPISANE PRZEZ SYNA IPDG ŁUKASZA GROCHOWSKIEGO Z RC WARSZAWA ŻOLIBORZ

 

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 27 marca nieoczekiwanie przestało po 83 latach bić serce naszego Kochanego Męża, Taty, Dziadka, Teścia,

ś.p. Marka Grochowskiego

Profesora Nauk Technicznych

Rotarianina

Jako nastoletni chłopak o korzeniach szlacheckich, syn przedwojennego oficera, miał szczególnie trudne życie, pracując, studiując, pełniąc obowiązki syna, brata i… ojca zarazem – w tamtych jakże trudnych czasach.

Człowiek, który przez całe życie dochodząc do wszystkiego ciężką i niezwykle uczciwą pracą, zawsze pamiętał i wspierał innych, którzy tego potrzebowali.

Jako jeden z najmłodszych doktorantów zrealizował pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany system sterowania procesami produkcji w Hucie Szkła Sandomierz.

Wiele lat życia poświecił pracy w Instytucie Szkła i Ceramiki, gdzie za automatyzację procesów produkcji szkła, otrzymał w latach 70-tych Nagrodę Państwową I Stopnia.

Poza 40-letnią pracą zawodową w Centrum ETOB, przez długi okres związany był z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie po zmianach ustrojowych organizował studia menedżerskie, a także służył swoją wiedzą i doświadczeniem w licznych radach nadzorczych m.in. jako Przewodniczący RN Huty Szkła „Irena”.

Od początku lat 90-tych związany był z ruchem rotariańskim. Członek charterowy Klubu Rotary Warszawa-City (1990) a w kadencji 1995/1996 Prezydent RC Warszawa-City. Był założycielem i pomysłodawcą fundacji „ Z Serca dla Serca” – pomoc onkologicznie chorym dzieciom. W roku 1998 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji Rotariańskiej „Z Serca dla Serca”.

 

Charter Klubu Rotary Warszawa Żoliborz. Od prawej stoją: DG Wojciech Czyżewski, Prezydent Rotary International Bill Boyd, z kartą w rekach Prezydent Charterowy RC Warszawa-Żoliborz prof. Marek Grochowski

 

W 2006 roku został Pełnomocnikiem Gubernatora ds. Utworzenia RC Warszawa-Żoliborz. W kadencji 2006/2007 piastował funkcję Prezydenta Charterowego RC Warszawa-Żoliborz. Odznaczony w roku 2011 „Paul Harris Fellow” i w 2016 „Paul Harris Fellow” z szafirem.

Marek Grochowski zajmował się także międzynarodową wymianą studentów Georgia Rotary Student Program, a swoją ofiarnością do ostatniego dnia życia ucieleśniał motto „Służba innym ponad korzyść własną”. Jeszcze dzień przed swoją nieoczekiwaną śmiercią hojnie wsparł najnowszą dystryktalną akcję Rotary Polska – zakup zestawów do tlenoterapii wysokoprzepływowej.

Był także założycielem i pomysłodawcą funduszu stypendialnego dla młodzieży polskojęzycznej z byłego ZSRR.

Marek Grochowski był wymagającym i niezwykle porządnym Człowiekiem, który cenił u innych profesjonalizm, rzetelność i ambicje; nie lubił bylejakości i przeciętności, ale umiał swoje niezadowolenie obracać w żart. Pomimo tytułów i osiągnięć był przystępny dla każdego, a w wymiarze materialnym pozostał osobiście bardzo skromny.

Zawsze dbał o swoją Rodzinę – tę najbliższą i dalszą. Tak jak walczył dzielnie o życie młodszej, chorej nowotworowo siostry Izy, tak przejmował się przez całe życie o losy brata Andrzeja i jego dzieci. W zgodnym związku przeżył z Żoną Alicją 65 lat, pomimo swoich licznych zajęć, przykładając wiele uwagi i serca do jak najlepszego wychowania synów.

Żegnamy Człowieka wielkiej klasy, który wywarł bardzo pozytywny wpływ na życie wielu innych osób i pozostał wierny szlachetnym zasadom wpojonym mu przez Rodziców, szczególnie Ojca.

Chcielibyśmy godnie uczcić Jego odejście podczas uroczystej żałobnej mszy świętej, która jednak odbędzie się w późniejszym terminie, tak szybko jak zostaną zniesione ograniczenia związane z epidemią, o czym powiadomimy w stosownym czasie.

Tato, po tym jak długo i jak blisko byłeś z nami będziemy za Tobą bardzo tęsknić. Teraz powierzamy Cię Boskiej Opiece wierząc, że kiedyś znowu się spotkamy.

IPDG Łukasz Grochowski z rodziną

 

Fot. z arch. IPDG Łukasza Grochowskiego i z arch. PDG Wojciecha Czyżewskiego

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.