Ryszard Szymański (1951-2023). Rotarianin z wielkim sercem

Ryszard Szymański (1951-2023). Rotarianin z wielkim sercem

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Słowa te, często powtarzane przy smutnych okazjach, stały się aktualne jak rzadko kiedy. 14 grudnia 2023 r. pożegnaliśmy naszego Przyjaciela, Rotarianina Ryszarda Szymańskiego. Odszedł za szybko.
Ryszard Szymański był Człowiekiem wielkiego serca i wielu aktywności. W Toruniu zapamiętany zostanie jako zaangażowany działacz sportowy, który wiele swojej energii i środków poświęcił toruńskiemu hokejowi. To właśnie w TKH, czyli Toruńskim Klubie Hokejowym, w latach 2006-2009 pełnił m.in. funkcję Prezesa. Klub pamięta o nim do dzisiaj.

Ryszard był także rzutkim przedsiębiorcą. Dzięki swojej energii i talentom współtworzył jedno z największych polskich przedsiębiorstw handlujących stalą, czyli Energostal, spółkę obecnie znaną jako thyssenkrupp Materials Poland S.A., działającą na skale międzynarodową.

Lecz dla nas najważniejsze było to, że kilkanaście lat temu Ryszard został Rotarianinem, członkiem Klubu Rotary Młyniec Drugi. Ryszard w latach 2011/12 oraz 2012/13 pełnił funkcję Prezydenta naszego Klubu i kilkakrotnie członka Zarządu, w tym przez kilka lat skarbnika. Wierzymy, że ta aktywność przynosiła Mu wiele satysfakcji i powodów do dumy.

Zawsze uśmiechnięty, skory do żartów i przekomarzania się, chętnie przychodził na nasze spotkania. Ostatnio jednak wychodził do domu z wyraźnym pośpiechem – z zaangażowaniem opiekował się swoją żoną. Wierzył, że dzięki temu zaangażowaniu i uporowi uda się jej pomóc. Tym razem jednak to On przegrał swoją walkę z nagłą chorobą…

W imieniu Klubu podczas pogrzebu głos zabrał Andrzej Hercka, przyjaciel Ryszarda i członek naszego Klubu. Andrzej przypominał działalność charytatywną Ryszarda, jak również Jego przeszłość w toruńskiej Solidarności w latach 80tych i zesłanie do „karnej” jednostki wojskowej w Chełmnie – decyzją Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ryszard otrzymał status osoby represjonowanej. Andrzej powiedział m.in.:

„Działalność Ryszarda zasługuje na szczególne podkreślenie. Twoja energia, zapał i pomysły wyróżniały Cię z naszego grona. Docenialiśmy Twoją ofiarności i bezinteresowność. Skala pomocy i serca, które dawałeś, była wyjątkowo duża. My, Rotarianie, byliśmy dumni mając Ciebie w swoich szeregach. Wspomnę o toruńskich hospicjach, szczególnie Hospicjum Nadzieja, gdzie wraz z małżonką Urszulą przez wiele lat pochylaliście się nad chorymi dziećmi, z oddaniem opiekując się wychowankami placówki, w zamian otrzymując uśmiech dziecka a czasami i przebłysk nadziei.

Ryszardzie, nosisz imię dostojne, Twoje zasługi upoważniają nas do nazwania Cię naszym Wielkim Ryszardem.”

Ryszard został pochowany 16 grudnia 2023 r. na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu. Liczni goście, uczestniczący w ostatnim pożegnaniu na długo zapamiętają piękną mszę świętą w Kościele w Złotorii oraz pełną ciepłych słów mowę Prezydenta Torunia p. Michała Zaleskiego.

W imieniu całego Klubu Rotary 

Karol Sienkiewicz, RC Młyniec Drugi

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.