RYLA 2017 w Trójmieście

RYLA 2017 w Trójmieście

W dniach 26-30 sierpnia w Hotelu Posejdon na granicy Sopotu i Gdańska, odbyła się II edycja RYLA zorganizowana przez nasz Dystrykt we współpracy z Dystryktem szwedzkim 2350. W szkoleniu wzięło udział 18 uczestników: 8 z Polski i 10 ze Szwecji.

Szkolenie miało charakter case study, uczestnicy musieli stawić czoła konkretnej sytuacji, odgrywać role zaangażowanych stron i do tego komunikować się w języku angielskim.

Uczestnicy byli delegowani (i opłacani) przez pracodawców lub Kluby Rotary. Zgodnie twierdzili, że była to okazja do rozwoju umiejętności pracy w zespole, wystąpień publicznych, planowania i myślenia strategicznego. A oto kilka opinii:

       Michał Lewandowicz – sponsorowany przez firmę Sprint S.A.

  • Była to dla mnie okazja do ćwiczenia swobodnej interakcji, co przydaje się w relacjach biznesowych. Nauczyłem się, jak prowadzić negocjacje, aby delikatnie nakierować na właściwe rozwiązania.
       DG Peter Eklund, D-2350

  • Jestem tak jak w ubiegłym roku pod wielkim wrażeniem trenerów i zaangażowania młodzieży. Musimy dalej iść ta drogą. Dla mnie to wielkie szczęście być tutaj.
      Jakub Wojciechowski, RC Bydgoszcz Stare Miasto

  • Podczas tego szkolenia zrozumiałem jaka jest różnica pomiędzy liderem a menadżerem. Podobała mi się aktywna forma tego szkolenia, czuje się, że głowa naprawdę pracowała i ta wiedza zostanie.
       Klara Höök ze Sztokholmu

  • Mój tata jest Rotarianinem. Zawsze pytałam, czy jest coś  dla mnie w Rotary no i jest RYLA. Studiuję nauki polityczne, public relations lecz interesuje mnie również zarządzanie i przywództwo. Jest bardzo profesjonalnie, dobry program, każdy jest szczęśliwy, że jest tutaj. Scenariusz wymaga wiele zaangażowania – można powiedzieć, że to uczenie się poprzez działanie.
       Robin Spinelli ze Sztokholmu

  • Pracuję z uchodźcami i imigrantami w Sztokholmie. Współpracuję z klubami Rotary, które finansują wiele moich programów związanych z uchodźcami w Szwecji ale przebywającymi w Zachodniej Saharze. Zaprzyjaźniłem się z Kristoferem Erlandssonem, który zaproponował mi udział w szkoleniu. Ucieszyłem się. bo jeszcze nie byłem w Polsce i wiele się nauczyłem w trakcie kursu. Wywodzę się z NGO i spotkanie ludzi z innych branż i krajów było również ekscytujące.
        Julia Enström z Uppsali

  • Mój tata jest członkiem RC Uppsala Linea, studiuję w Lund zarządzanie i  piszę pracę licencjacką. Już za tydzień zaczynam pracę w nowej firmie i od razu jedziemy do Sopotu z ta firmą. Szkolenie było jak gra, spotkałam ludzi z różnych kultur zarządzania. Mówiliśmy o strategii, misji i wizji.
        IPDG  Kristofer Erlandsson

  • To już drugi udany kurs sądząc po zadowolonych twarzach uczestników. Będziemy nadal rozwijać te ideę i podejmiemy wysiłki aby uzyskać status RYLI międzynarodowej, taka jest nasza intencja.  Musimy bardziej się postarać o rozpropagowanie RYLA bo mieliśmy mniej uczestników niż w zeszłym roku. Będzie to główna aktywność przyszłego ICC Polska – Szwecja i ICC Szwecja – Polska.
       Margerie Fontenil, Rotaractorka z Saratowa            Rosji, sponsorowana przez RC Stockholm Arlanda, jedna z  najmłodszych uczestniczek.

  • Czuję, ze wrócę silniejsza i bardziej dojrzała do Rosji, bo wiele się nauczyłam. Moje cztery poprzednie szkolenia RYLA były zorientowane na integrację, budowanie wspólnoty. Tutaj bardziej chodziło o umiejętności i myślę, że będę je wykorzystywać. Dużo otrzymałam od Rotary i chciałabym wiele dać od siebie.
       Maria Englund – trenerka.

  • Zawsze interesujące jest obserwowanie procesu uczenia się i tworzenia grupy z początkowo oddzielnych elementów.  W tym roku komunikacja w języku angielskim była dla wielu wyzwaniem.

 

Trenerami byli: PDG Kristofer Erlandsson, Maria i Per Englund ze Sztokholmu oraz Sławomir Chmiel z RC Gdańsk Sopot Gdynia, organizator całego szkolenia. Gośćmi byli również Dyrektor Elekt RI Piotr Wygnańczuk, DG Peter Eklund z D-2350 orz PDG Barbara Pawlisz.

 

Tekst i fot. PDG Barbara Pawlisz
RC Sopot International

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.