To lektura obowiązkowa dla każdego zaangażowanego rotarianina. Zaczyna się jak u Hitchcocka. Tym trzęsieniem ziemi jest tekst odczytu wygłoszonego przez Marion Hrabinę Dönhoff podczas charteru RC Olsztyn, w dniu 18 maja 1991 roku. Legendarna postać działająca na rzecz pojednania polsko – niemieckiego, była współwydawczynią tygodnika „Die Zeit”. Na Mazurach jest szkoła jej imienia i izba pamięci w Gołkowie. Treść wystąpienia nadal jest niezwykle aktualna i jest wystarczającym powodem do wzięcia książki do ręki. Ale to dopiero początek.
Dalej jest znakomity tekst Bohdana Kurowskiego o początkach Rotary na świecie, historii Rotary w Polsce, przed wojną. Bohdan przewertował archiwa w One Rotary Center w Evanston – w centrali Rotary International i na podstawie swoich peregrynacji napisał sensacyjną opowieść o przedwojennych początkach naszego ruchu w Polsce. Nie jest to zwykła prezentacja faktów, ale powiązana opowieść ukazująca sukcesy i porażki starań naszych poprzedników.
Część powojenna, restytucja Rotary w Polsce, znana była Bohdanowi z autopsji. Był jej aktywnym uczestnikiem. Poznał każdą osobę, która przywoziła do Polski ideę powrotu Rotary. Tych prób i grup inicjatywnych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych było dużo. Podejmowane były równolegle, często początkowo bez wiedzy o działaniach innych. Z opowieści Bohdana wynika, że nie zaczęło się od jednej osoby i od jednego miejsca.
W rezultacie na początku lat 90-tych płomyk Rotary zapłonął w wielu miejscach i zaczął się roznosić na całą Polskę. Opowieść Bohdana kończy się na początkach powstania polskiego Dystryktu. Dalsza część książki to opowieść o działaniach RC Olsztyn, częściowo napisana też na podstawie relacji Bohdana Kurowskiego i Marka Turkowskiego, którą Irek Iwański twórczo uzupełnił i dociągnął do czasów obecnych.
Są też rozdziały o klubach powstałych z inicjatywy RC Olsztyn. Były to: RC Bartoszyce- Lidzbark Warmiński, RC Giżycko, RC Olsztyn Varmia oraz IYFR Flota Giżycko. Jest też kilka ciekawostek, między innymi indeks nazwisk. Książka ma wielu autorów. Ireneusz Iwański – jej redaktor, ujednolicił teksty i język oraz znakomicie wzbogacił ją ilustracjami i zdjęciami. Wszystko opisane jest bez patosu, karmienia własnego ego i wydane w znakomitej szacie edytorskiej.
Na koniec najważniejsze. Jest to wydawnictwo dwujęzyczne. Na każdej stronie jest tekst w języku polskim i angielskim. Wydawnictwo można bez wstydu pokazywać, prezentować koleżankom i kolegom za całego świata.
Można ja nabyć pod adresem. https://rotary.olsztyn.pl/kup-ksiazke-buy-our-book/
Piotr Pajdowski, RC Warszawa Belweder
Fot. z arch. Ireneusza Iwańskiego