Rotary Peace Fellowship to stypendium oferowane przez Rotary Foundation dla liderów aktywnie działających w obszarze pokoju i rozwoju – czyli promujących postawy prospołeczne i ukierunkowanych na budowanie porozumienia i dialogu.
Stypendium oferuje możliwość sfinansowania uczestnictwa w 1,5-2 letnich studiach podyplomowych typu Master’s w jednym z pięciu uniwersytetów stanowiących tzw. Rotary Peace Centers (International Christian University w Tokio, Japonia, University of Queensland w Australii, wspólny program oferowany przez Duke University i Unversity of North Carolina-Chapel Hill, USA, Uppsala Universtity w Szwecji oraz University of Bradford w Anglii) lub odbycia certyfikowanych studiów podyplomowych z zakresu pokoju i rozwoju, oferowanych przez Chulalongkorn University w Bangkoku w Tajlandii i Makerere Universtity w Kampali, w Ugandzie.
Co roku wybieranych jest nawet 130 uczestników programu Rotary Peace Fellows. Kandydaci muszą wykazać się płynną znajomością języka angielskiego, posiadać wykształcenie wyższe, wykazywać się cechami przywódczymi i co najmniej trzyletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze pokoju i rozwoju. Kandydaci na program podyplomowy muszą posiadać pięcioletnie doświadczenie, wskazać jak ich plan rozwoju wspiera misję Rotary, a w przypadku Uniwersytetu Makerere pochodzić z Afryki, mieć za sobą doświadczenia w pracy w Afryce lub wspierać inicjatywy na rzecz Afryki lub jej społeczności poza kontynentem afrykańskim.
Kandydaci nie mogą być członkami Rotary, ani ich zstępnymi lub członkami ich rodzin. Beneficjenci innych stypendiów oferowanych przez Rotary, jak i byli Rotarianie, mogą się ubiegać o Rotary Peace Fellowship dopiero po upływie trzyletniego okresu karencji.
Więcej informacji (w języku angielskim) znajdziecie tutaj:
https://www.rotary.org/en/our-programs/peace-fellowships
Prezentacja o Rotary Peace Fellows w wersji angielskiej (link)
peace_fellowships_presentation_en
Jak złożyć wniosek (informacja w wersji angielskiej) (link)
peace_fellowships_application_announcement_en-1
Tłumaczenie i przygotowanie materiału: Michał Skup, RC Warszawa Fryderyk Chopin
Fot. pixabay.com