Konferencja Interact i Wigilia Wielu Narodów

Konferencja Interact i Wigilia Wielu Narodów

Początek grudnia był niezwykle pracowity dla klubów Interact w Polsce. 6 grudnia, we Wrocławiu odbyła się pierwsza konferencja klubów Interact z całej Polski (Interact Leadership) zorganizowana przez Isobel Perera Turostowską – Przewodniczącą Komitetu ds. Interact. Dzień po konferencji odbyła się długo wyczekiwana przez wszystkich Wigilia Wielu Narodów, podczas której bawiła się najliczniejsza do tej pory grupa Interactorów z klubów: Wrocław, Kraków, Szczecin, Jelenia Góra, Grudziądz oraz przede wszystkim – nowopowstały klub Kłodzko/Polanica Zdrój.

Uczestników Konferencji Klubów Interact powitała pani Isobel, która oficjalnie rozpoczęła konferencję i zaangażowała młodzież do dyskusji. Następnie Gubernator Małgorzata Wojtas przedstawiła prezentację na temat historii Rotary. Dzięki Gubernator młodzież w dużym skrócie poznała fascynującą historię całego Rotary oraz pierwszych polskich klubów.

Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez Past Gubernatora Łukasza Grochowskiego wykład pod tytułem: „dziesięć powodów dla których ludzie są w Rotary” wg badań RI sprzed kilku lat. Na pierwszych pozycjach tego rankingu znalazło się zawieranie długoletnich przyjaźni, tworzenie wspierającej się społeczności oraz dobrze znane: “service above self”.

Nie zabrakło też inspirujących prezentacji młodzieży z Interactu. O trudach i korzyściach działania na rzecz innych, w niecodzienny sposób opowiedziała nasz District Interact Representative Zuzanna Bernacka. Niecodzienny, ponieważ prelegentki nie było fizycznie na miejscu. Jednak na szczęście dostęp do Internetu i kamera w komputerze umożliwiła prowadzenie dialogu w czasie rzeczywistym. Tematem do rozmowy był również niedawno pobity Polski Rekord Guinessa w Grudziądzu. Zuzanna razem z Nikolą Adrych krok po kroku omówiły tę imponującą akcję i zaprezentowały film z wydarzenia. Wyglądało to naprawdę znakomicie!

Kolejny był wykład, w wykonaniu Liwii Łabuz – President IAC Szczecin International na temat: Czy warto prowadzić Instagram? Opiekunowie dowiedzieli się o istnieniu takiej aplikacji, a Interactorzy o wielkich korzyściach wynikających z prowadzenia klubowego konta. Liwia zaprezentowała różne style zdjęć i opowiedziała, jak uzyskać jak największe zasięgi na tym portalu społecznościowym i jak przedstawić to w rozmowie z potencjalnym sponsorem. Ostatnią prezentację przedstawił Past President IAC Szczecin International Nataniel Mysiakowski i bazując na swoim rocznym doświadczeniu w roli prezydenta opowiadał o tym jak przyciągać nowych członków i jak efektywnie i efektownie prowadzić fanpage na Facebooku. Kluby Interact w Polsce planują w 2020 roku zorganizować wspólną akcję, bo działanie razem daje ogromne możliwości. Kluby także zobowiązały się prowadzić swoje klubowe Instagramy.

Wigilia Wielu Narodów we Wrocławiu była dla nas wyjątkowa. Był to czas spotkań, rozmów, zabawy, ale także wymiany doświadczeń. Zdobyte rady, często pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy, wyciągnąć wnioski i ruszyć z uśmiechem, aby podbijać świat. Szczególne podziękowania kierujemy do RC Wrocław a w szczególności Pawła Korczyńskiego, który zaprosił nas na to piękne wydarzenie, umożliwił transport i zajął się organizacją.

Rotary łączy młodzież z całego świata. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie z Interactu i z RYE spotkają się znowu za rok.

Aleksandra Kowal, President IAC Wrocław
Nataniel Mysiakowski, Past President IAC Szczecin International

Fot. z arch. Interact

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.