Sukces Rotary w walce z Polio w Afryce, a za chwilę miejmy nadzieję, na całym świecie jest dobrym momentem, aby wspomnieć nieco o powstaniu i roli Rotary Foundation. Tym bardziej, że mija w tym roku 30 lat, odkąd program Polio Plus został powołany do życia. W szczególności jednak jest to dobry moment, aby podkreślić zadania jakie są przed nami i wyzwania z jakimi kluby na świecie i w naszym dystrykcie będą musiały się zmierzyć i jaka może być rola Rotary Foundation w ich realizacji.
Idea powstania Rotary Foundation pojawiła się w 1917 roku i była inspiracją ówczesnego Prezydenta Arch C. Klumph. W 1928 roku idea zmaterializowała się w pełni i przyjęła obecną nazwę Rotary Foundation. Rok później pierwsza dotacja w wysokości 500 dolarów została przeznaczona na wsparcie organizacji „International Society for Crippled Children”. W 1947 roku, po śmierci Paula Harrisa z jednej strony zaczęły wpływać regularne wpłaty do Rotary International, a z drugiej powstał Fundusz Paula Harrisa, które pozwalały zasilać i rozwijać idee i cele Rotary.
Przez lata pojawiało się wiele inicjatyw i działań, które wpisywały się w misję Rotary, która dzięki Rotary Foundation mogła być pełniej realizowana. Obecna struktura, która wyodrębnia granty dystryktalne i granty globalne powstał w 2013 roku. Od momentu przekazania pierwszego datku w wysokości 26,50 dolarów w 1917 roku Rotary Foundation zebrało w sumie ponad miliard dolarów wsparcia.
Uzyskiwane wsparcie, system finansowania grantów, zaangażowanie Rotarian, a także oddanie innych organizacji oraz przyjaciół Rotary pozwalają realizować cele Rotary – wzajemne zrozumienie, życzliwość i pokój na a całym świecie poprzez poprawę stanu zdrowia, rozwój edukacji i ograniczenie ubóstwa i biedy.
Te zadania i wyzwania jakie stoją przed Rotarianami na całym świecie od lat pozostają niezmienne. Maja one wymiar globalny. Na przykład walka z Polio, czy też lokalny – jak dziesiątki, setki, tysiące małych projektów, w które zaangażowane są kluby na całym świecie.
Struktura Rotary Foundation, ale przede wszystkim sprawność funkcjonowania wymusza niejako na Klubach powołanie klubowych komitetów i osób odpowiedzialnych za współpracę w ramach Rotary Foundation i realizację grantów. Zadania komitetów klubowych dotyczą głównie:
-
Definiowania celów klubowych rocznych i długookresowych, które wspierają realizację celów Rotary Foundation. Warto dodać, że nie muszą to być cele, które mają charakter niezwykle ambitny. Mogą to być cele związane ze wsparciem finansowym Rotary, a jeszcze lepiej uruchomieniem czy udziałem w grantach.
-
Upowszechniania informacji na temat Rotary Foundation wśród członków klubu. To istotne zadanie, gdyż każdy z członków funkcjonuje w określonych społecznościach i dostrzega różne potrzeby tych społeczności, które wpisują się w misję Rotary. Informacje na przykład o możliwościach współpracy z innymi klubami czy planowanych grantach, może być dobrym impulsem do zaangażowania i wpisania się piękną historię i tradycje Rotary.
-
Aktywnej współpracy członków klubu w realizacji projektów i grantów Rotary. To dotyczy głównie aktywności w sferze operacyjnej na poziomie organizacyjnym, informacyjnym, integracyjnym itp.
-
Finansowego wsparcia i przekazywania dotacji finansowych do Rotary. Środki finansowe, ale przede wszystkim cały system finansowy z jednej strony umożliwiają realizację misji Rotary, a z drugiej daje możliwość włączenia się i zaangażowania klubów i jego członków w międzynarodową społeczność Rotary w pełnym zakresie.
Zadania i wyzwania z jakimi mierzy się Rotary wymagają integracji działań i synergicznej współpracy ludzi dobrej woli. Rotary, a przede wszystkim Kluby i jego członkowie winni być liderami i przewodnikami tych działań. Rotary Foundation, które za dwa lata kończy 100 lat jest charytatywnym ramieniem Rotary International. Jesteśmy przekonani, że z wsparciem i zaangażowaniem wszystkich Rotarian, a szczególnie tych zgromadzonych w naszym dystrykcie przyszłość będzie jeszcze lepsza.
Robert Kozielski
Przewodniczący Komitetu ds. Rotary Foundation, DCRF