Rotary dla Ziemi

Rotary dla Ziemi

Rotary Club Wolsztyn w swojej historii zrealizował wiele większych i mniejszych programów charytatywnych o różnym spektrum. Większość z tych realizacji pomyślana była czy też jest na dziś na jutro lub najwyżej na kilka lat. Najwyższy czas pomyśleć o przyszłości w wymiarze kilkunastu, a nawet dziesiątków lat w szczególności mając na uwadze dobro i przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Na Konferencji Dystryktu w Lubniewicach, Małgorzata Szymczyk z RC Katowice przedstawiła projekt „ROTARY for PLANET”, a polegający na założeniu, że każdy rotarianin, każdy klub weźmie udział w sadzeniu drzew dla wspólnego dobra. Program RC Katowice jest tak znakomity w swej wymowie, że trudno nawet namawiać do jego realizacji, gdyż jest to „oczywista oczywistość”.

Rotarianie zawsze chętni do realizacji różnych wyzwań zapewne i tu dadzą o sobie znać. Łatajmy zatem „różne dziury” czynione przez człowieka na wszelakie dostępne nam sposoby, aby choć w najmniejszej cząsteczce naprawiać to co niszczy nasza cywilizacja. Takim właśnie sposobem jest m.in. program „ROTARY for PLANET”.

Rotary Club Wolsztyn postanowił przyłączyć się do programu sadzenia drzew, tym bardziej że planujemy program związany z ochroną pszczół i dlatego też wybór padł na zakup klonów miododajnych. Szybko nadarzyła się okazja do działania.

Samorząd naszego miasta we współpracy z leśnikami już trzeci rok z rzędu realizuje program „JEDNO DZIECKO – JEDNO DRZEWO” pod hasłem „WOLSZTYN WIELE ZYSKA NA OCHRONIE ŚRODOWISKA”. Znakomity program tak prosty w swojej wymowie, że aż genialny.

Rotary Club Wolsztyn przyłącza się do działań ekologicznych na rzecz naszej społeczności i po raz pierwszy w tym roku sponsorowaliśmy zakup 15 szt. miododajnych klonów, które 29 pażdziernika br. zostały posadzone przy ul. Komorowskiej w Wolsztynie. Członek honorowy naszego klubu Dieter Ambrosius z małżonką Ewą z własnych prywatnych środków zakupili 7 z tych 15 dorodnych drzew. Dieter, Ewo serdecznie dziękujemy za wsparcie, a w zamian imiona siedmiorga noworodków będą widniały przy Waszych drzewkach.

Prezydent RC Wolsztyn Tadeusz Karwatka zabierając głos, przed uroczystym sadzeniem w sumie 75 drzew zadeklarował udział RC Wolsztyn w tym szczytnym programie w kolejnych latach.

Krzysztof Piotrowski RC Wolsztyn

Fot. z arch. RC Wolsztyn

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.