RC Młyniec Drugi prowadzi badania wad postawy

RC Młyniec Drugi prowadzi badania wad postawy

W ciągu całego życia postawa ciała ulega licznym zmianom. Okres największych przemian to oczywiście nasze dzieciństwo i młodość, później (czyli mniej więcej po osiemnastym roku życia) postawa stabilizuje się. Dlatego tak ważne jest wypracowanie prawidłowych wzorców w tym pierwszym, młodzieńczym okresie.

Dzieci i młodzież spędzają w szkolnych ławkach coraz więcej czasu. Wiąże się to oczywiście z wymuszoną pozycją siedzącą. Do rzadkości należą szkoły, które dostosowują ławki i krzesła do wzrostu dzieci. Niezależnie od tego dla zachowania prawidłowej postawy konieczna jest odpowiednio dobrana i funkcjonalna gimnastyka. Członkowie Kluby Rotary Młyniec Drugi, który powstał w 2000 r., zrozumieli to już na samym początku swojej działalności i wdrożyli program przesiewowego badania wad postawy dzieci powiatu toruńskiego. W tym roku minie 20 lat tej działalności! Od 2019 r. badania realizowane są we współpracy z nowoczesną przychodnią ortopedyczną JOPA Clinic Sp. z o.o. Jak początki wspominają członkowie i partnerzy Klubu i jakie widzą perspektywy dla tego typu akcji?

Karol Sienkiewicz, obecny Prezydent RC Młyniec Drugi: Klub już od 20 lat organizuje i finansuje program badań. Skąd wzięła się ta idea?

Andrzej Hercka, jeden z założycieli Klubu, Prezydent kadencji 2001/2002. Dyskutując o celu naszego działania wpadliśmy na pomysł prowadzenia badań wad postawy w oparciu o program komputerowy, który wówczas był wielką nowością. O programie wspomniał jeden z członków Klubu, który zajmował się informatyką. Najpierw nasz zaprzyjaźniony lekarz musiał nauczyć się obsługi tego programu, a potem rozpoczęliśmy badania. Pierwsze badania w podtoruńskich miejscowościach – Złotoria, Lubicz Dolny, Lubicz Górny, Grębocin i Młyniec Drugi – spotkały się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony rodziców i lokalnych ośrodków zdrowia, a potem to ruszyło już samo.

KS: Gdzie były prowadzone badania?

AH: Badania były prowadzone w szkołach, ośrodki zdrowia były za małe do obsługi dużej ilości dzieci. W organizację badań – prowadzonych początkowo w soboty – angażowali się zarówno nauczyciele jak i rodzice dzieci, które były badane. Pozytywnie o naszej działalności wypowiadała się również lokalna prasa.

KS: Kto sfinansował oprogramowanie i sprzęt komputerowy?

AH: Pierwszą wersję programu i sprzęt komputerowy nabył Klub z własnych środków. Po kilku latach program stał się nieaktualny, konieczny był zakup nowego programu i sprzętu. Środki na ten cel wyłożył członek naszego Klubu, Piotr Szołonik, Prezydent kadencji 2013/2014. Pozwolił on na szybsze i lepsze badanie większej ilości młodych pacjentów.

………………………………

KS: Jak rozpoczął Pan współpracę z Klubem?

Andrzej Lubomski, tenisista, działacz sportowy, w przeszłości członek Klubu, koordynator programu: W realizację programu zaangażowałem się od początku, czyli od 2000 r., a powodem tego była moja działalność sportowa. Zostałem członkiem RC Młyniec Drugi i już jako członek organizowałem te badania.

KS: Jakie badania były prowadzone na początku?

AL: Zaczęliśmy tylko od badań przesiewowych kręgosłupa, których celem było jedynie sygnalizowanie problemu. W zależności od wyniku badań wskazywaliśmy ćwiczenia korekcyjne czy odpowiednią gimnastykę, a w trudnych przypadkach współpracowaliśmy z ośrodkami rehabilitacyjnymi, gdzie kierowane były dzieci. Przez kilka lat prowadziliśmy też badanie przesiewowe słuchu i wzroku. Cały czas prowadziliśmy edukację rodziców, którzy otrzymywali wytyczne co do dalszego postępowania. W ostatnich latach do badań kręgosłupa dołączyliśmy też badanie na podoskopie. W sumie więc prowadziliśmy cztery programy, przy czym najdłużej ten dotyczący kręgosłupa. Obecnie prowadzimy badania kręgosłupa oraz badania podoskopowe.

KS: Czy obserwuje Pan poprawę postawy młodzieży?

AL: Sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Sądzę, że wynika to m.in. z tego, że dzieci używają plecaków zamiast toreb na ramię, mają szafki na książki i nie muszą ich nosić oraz – co bardzo ważne – mogą grać na przyszkolnych Orlikach. To pozytywnie wpływa na poprawę postawy. Niestety, źle dobrane obuwie powoduje, że sporo dzieci ma problemy z płaskostopiem. Taką niepokojącą tendencję obserwujemy w ostatnich latach. Przy zakupie butów sportowych nie zawsze warto kierować się modą czy ceną.

KS: Czy szkoły są nadal zainteresowane tymi badanami?

AL: Tak, ale na przestrzeni lat zmieniło się nieco podejście do tych badań. Na początku obserwowaliśmy spory entuzjazm, obecnie można spotkać się z pewną nieufnością. Niemniej jednak udaje nam się przełamać bariery i zainteresować rodziców badaniami. Dzięki temu frekwencja jest nadal bardzo dobra.

KS: Ile do tej pory łącznie badań przeprowadzono?

AL: Oczywiście prowadzimy statystyki badań. Wiemy zatem, że do tej pory przeprowadziliśmy łącznie ponad 9000 badań, w których udział wzięło prawie 3500 dzieci, w około 30 placówkach. Co więcej, w niektórych szkołach jesteśmy już po raz drugi czy trzeci i badamy dzieci naszych pacjentów sprzed 15 lat! To naprawdę miłe, gdy rodzice przyprowadzają swoje dzieci na badania, które w przeszłości im pomogły.

KS: Jakie największe problemy napotkaliście w trakcie badań?

AL: Przez ostatnie 20 lat nie było sytuacji kryzysowych. Czasami pojawiały się problemy np. z ogrzaniem jednej ze szkół na badanie w sobotę, ale nie było to dla nas przeszkodą. Ostatnio zaś pojawił się „problem RODO”, ale dzięki prawnikom dobrze sobie z tym poradziliśmy.

……………………………………

Karol Sienkiewicz: JOPA Clinic to nowa placówka. Czym się zajmujecie?

Kinga Borkowska, menedżer JOPA Clinic: Jesteśmy prywatną placówką medyczną zapewniającą kompleksowe podejście do dbałości o zdrowie i sprawność ruchową. Pomagamy osobom w każdym wieku, bez względu na tryb życia jaki prowadzą.

KS: skąd wziął się pomysł na współpracę z Klubem Rotary Młyniec Drugi?

KB: Nasza codzienna działalność edukacyjno – profilaktyczna została ujęta w ramy programu prozdrowotnego DLA CIEBIE I TWOJEJ RODZINY.  W właśnie w ramach tego programu budujemy świadomość młodszych i starszych pokoleń biorąc udział w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, gdzie przeprowadzamy np. badania stóp i udzielamy konsultacji fizjoterapeutycznej.

W związku z powyższym bliskie naszemu sercu są działania Klubu Rotary Młyniec Drugi. Stąd też narodził się pomysł, by wspólnie realizować naszą misję, między innymi poprzez wizyty w szkołach podstawowych w powiecie toruńskim. Dzięki temu przedsięwzięciu razem możemy uświadamiać najmłodszych, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna oraz aktywność fizyczna, dzięki której unikną w dorosłym życiu wielu dolegliwość związanych z narządem ruchu.

KS: Jakie badania przeprowadzają Wasi specjaliści i czy mają one sens?

KB: Z naszych obserwacji wynika, że rodzice oraz dzieci chętnie uczestniczą w badaniach na nowoczesnym podoskopie.  Zdarza się jednak tak, że nie zawsze mają świadomość,  jak ważna jest profilaktyka w przypadku stóp, które mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu. Dlatego nasza rola jest tu niezmiernie ważna. Dzięki takim spotkaniom mają szanse przekonać się na „własnych stopach” jak ważna jest profilaktyka i jak wielu schorzeniom można zapobiec „tylko” dzięki skontrolowaniu stanu swoich stóp. Tego typu wydarzenia edukacyjne sprawiają nam ogromną satysfakcję, ponieważ budujemy świadomość już u najmłodszych pokoleń. Zaangażowaniu rodziców i dzieci świadczy o tym, jak ważne i potrzebne są takie przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że Klub Młyniec Drugi będzie kontynuował swój program i razem odwiedzimy jeszcze wiele szkół.

Zobacz też

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Rotarianki i Rotarianie z całej Polski, Gubernator Dystryktu 2231 Krystyna Baj-Pawluk zaprasza Was do udziału w największym sportowym wydarzeniu roku…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.