Rotariański sukces „Zelowskich Dzwonków”

Rotariański sukces „Zelowskich Dzwonków”

W niemieckim mieście Uelsen, dniach 18-21 stycznia 2018 r. odbył się doroczny, międzynarodowy festiwal muzyczny „Uelsener Musiknacht”. W wyniku podjętych przed rokiem kontaktów Prezydentów Klubu Rotary Łódź Centrum, Michała Marca, oraz Marji Ritterfeld z RC Uelsen/Coeverden, udało się w styczniu tego roku zrealizować wspólnie wyjątkowy projekt. Oba Kluby zasponsorowały udział w festiwalu polskiego, młodzieżowego zespołu „Zelowskie Dzwonki”.

Nasz Klub pokrył koszty (10 tysięcy zł) transportu artystów, instrumentów i sprzętu, a Klub holendersko-niemiecki koszty pobytu i udziału w festiwalowych wydarzeniach. Zespół „Dzwonków” jest niezwyczajny, a jakość i brzmienie wykonywanej przez młodych artystów muzyki nie da się z niczym przyrównać nawet oswojonym muzycznie słuchaczom.

W relacji Marji przekazanej nam wraz z serdecznymi podziękowaniami przeczytaliśmy że w festiwalu wystąpiło ponad 350 muzyków, udział wzięło 1,5 tys. gości i zebrano 30 tys. Euro na projekty społeczne Klubu Uelsen-Coeverden.

Nasze „Dzwonki” miały pierwszy koncert w ratuszu w Neuenhaus – partnerskim mieście Zelowa, położonym tuż obok Uelsen. W sobotę, po wizycie w planetarium i udziale w tradycyjnej zimowej grze „klootscheeten” zespół dał koncert w kościele katolickim w Uelsen.

Polscy artyści wystąpili wraz z chórem z Hiszpanii (sponsorowanym przez RC Calvia z Majorki).

W rejonie Uelsen mieszka ok. 50 polskich rodzin, które także zostały zaproszone na koncert. Kościół był szczelnie wypełniony gośćmi. Koncert „Dzwonków” okazał się być niezwykłym, artystycznym wydarzeniem. Odbiór podobno entuzjastyczny! Jeden z gości, Rotarianin z Texasu zamierza Dzwonki zaprosić do Nowego Jorku”.

Marja Ritterfeld, Past Prezydent holendersko-niemieckiego RC Uelsen-Coeverden, którą wybrano Gubernatorem niemieckiego Dystryktu 1850 na lata 2020/21, będzie wiosną naszym gościem. Może to ustanowi początek dalszej współpracy? W drugi dzień Świąt Wielkanocnych wybieramy się na koncert „Dzwonków” w Zelowie, na który zapraszamy wszystkich Rotarian.

Obszerne informacje i zdjęcia na temat zespołu i festiwalu są dostępne na stronie zespołu „Zelowskie Dzwonki”: – STRONA ZESPOŁU

Tekst i fot. Włodzimierz Adamiak
RC Łódź Centrum

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.