Rotariańska Jesień w Bieszczadach

Rotariańska Jesień w Bieszczadach

Już po raz szósty RC Jarosław zorganizował Rotariańską Jesień w Bieszczadach. W wydarzeniu wziął także udział Gubernator Wojciech Wrzecionkowski wraz z małżonką Elżbietą. Pierwszy wspólny wieczór w Hotelu Piast w Tuczempach, w piątek 17 września 2021 roku, był okazją do wspólnej wymiany doświadczeń, omówienia działalności charytatywnej poszczególnych Klubów. Gospodarzem spotkania był prezydent RC Jarosław – Piotr Balicki.

W tegorocznej edycji Rotariańskiej Jesieni wzięli udział Rotarianie z Zamościa, Lublina, Częstochowy, Krakowa, Polanicy Zdrój, Olsztyna i Elbląga. Łącznie ponad 50 osób. Program wydarzenia został starannie opracowany przez Zbigniewa Dziedzica – Asystenta Regionalnego Gubernatora na Podkarpacie i członka RC Jarosław. W organizację wydarzenia zaangażowany był cały RC Jarosław i wspaniałą gościnność widać było na każdym kroku.

Ponieważ pogoda nie dopisała trzeba było zrezygnować z chodzenia po górach, ale organizatorzy mieli przygotowany równie atrakcyjny „plan zastępczy”. Bogaty program wycieczki objął m. in. zwiedzanie Muzeum Historycznego w Sanoku wraz z pięknymi zbiorami sztuki cerkiewnej i sakralnej oraz największą na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycją prezentującą bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych – Zdzisława Beksińskiego. Bardzo ciekawy był także spacer po Przemyślu. Naszym przewodnikiem był rotarianin Leszek Kołodziejczyk z RC Jarosław. Mieliśmy okazję obejrzeć także zamek w Krasiczynie a także odwiedziliśmy zaporę na Solinie. Pełen atrakcji dzień zakończyło piękne wieczorne spotkanie w Cisnej. Kolejnego dnia, wielką atrakcją był przejazd bieszczadzką kolejką. Było także zwiedzanie chaty bojkowskiej w Zatwarnicy oraz spacer do wodospadu Szum na Hylatym.

Jesień w tych magicznych górach jest piękna. Każdego roku o tej porze Bieszczady zachwycają pięknymi barwami. Można poczuć ich smak z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Wydarzenie to bardzo dobrze przyjęło się w naszym środowisku i nie brakuje chętnych do udziału w tej jesiennej wyprawie po magicznie kolorowych o tej porze roku Bieszczadach.

Organizatorzy przygotowali wszystko perfekcyjnie. Ich wielka gościnność i wspaniała organizacja sprawiły, że wszyscy czuli się naprawdę wyśmienicie i już z utęsknieniem czekają na kolejną bieszczadzką jesień z RC Jarosław.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Fot. Zbigniew Dziedzic, RC Jarosław, Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.