Rotarianin dr Maciej Krzeptowski laureatem nagrody im. Leonida Teligi

Rotarianin dr Maciej Krzeptowski laureatem nagrody im. Leonida Teligi
Redakcja portalu nowezagle.pl przyznała nagrodę im. Leonida Teligi za 2020 rok, wydanej w ubiegłym roku książce Rotarianina dr Macieja Krzeptowskiego „Trzymam się morza”. 22 września 2021 roku w Gdyni na statku „Dar Pomorza”  o godz. 17.00 nastąpi uroczyste wręczenie tej nagrody i jednocześnie wodowanie książki. Autor dr Maciej Krzeptowski serdecznie zaprasza Rotarian z Trójmiasta i nie tylko na to wydarzenie.
Nagroda imLeonida Teligi przyznawana jest od 1970 roku przez miesięcznik „Żagle” a od 2020 roku przez portal nowezagle.pl za twórczość literacką, wyczyn żeglarski i działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Nagroda ta jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień żeglarskich w kraju.
Książkę wydał Rotary Club Szczecin i jest w niej sporo o samym Rotary. Cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na wsparcie Global Grantu organizowanego przez RC Szczecin. Global Grant w wysokości ok. 150 tys. PLN/35 tys. EUR przeznaczony jest na zakup sprzętu medycznego dla przedłużenia i polepszenia komfortu życia dzieciom z Zachodniopomorskiego Hospicjum dla dzieci i dorosłych w Szczecinie. Planowany zakup obejmuje cztery przenośne asystory kaszlu, 10 przenośnych koncentratorów tlenu o 12 ciśnieniomierzy. Książka jest dostępna na stronie: https://books-mk.tvts.pl

Dr Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia na UAM w Poznaniu), doktor nauk przyrodniczych, kapitan jachtowy. Był uczestnikiem pierwszej polskiej ekspedycji antarktycznej oraz wyprawy dookoła świata na jachcie „Maria”.

Żeglar­stwo zaczął uprawiać w 1959 roku, w Jacht Klubie AZS w Poznaniu. Potem żeglował w Morskim Klubie Sportowym „Pogoń” w Szczeci­nie. Uczestnik atlantyckiego rejsu w regatach Bermuda Race na „Darze Szczecina” (1972). W latach 1972-1981 pracował w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu. Na statkach ry­backich pływał w rejsy na łowiska Afryki Zachodniej oraz brał udział w Pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej 1975-1976.

W latach 2000-2003 uczestniczył w drugiej wokół­ziemskiej wyprawie Ludomira Mączki na jachcie „Maria”. Jako kapitan prowadził jacht od Mar del Plata (Argentyna) do Polski.

Autor wystaw muzealnych: „Przyroda mo­rza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i „Marią’ przez Pacyfik”.

Jest także autorem książek „Marią dookoła świata dwadzieścia lat później”, „Pół wieku i trzy oceany”, „Trzymam się morza” oraz współautorem „Mam na imię Ludomir” i „Zasolony król”.

Uhonorowany (razem z L. Mączką) wyróżnieniem Kolosy 2003 w kategorii żeglarstwo, III nagrodą Rejs Roku 2003, Szczecińskim Rejsem Roku 2009, wyróżnieniem Rejs Roku 2009 za wyprawę „Islandia 2009” oraz Szczecińskim Rejsem Roku 2015 i wyróżnieniem Rejs Roku 2015 za wyprawę Narwik 2015.

Za pracę na rzecz rybołówstwa dalekomorskiego odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Za całokształt dokonań żeglarskich wyróżniony w 2019 roku Nagrodą Żeglarską Szczecina im. Ludomira Mączki.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

 

 

 

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.