Rotarianie ze srebrnym medalem

Rotarianie ze srebrnym medalem

Dwaj członkowie Floty Giżycko Polska – Dariusz Dziedziul – Komandor Floty Giżycko i Piotr Pajdowski – Komandor Regionu Europa Wschodnia – znaleźli się w 7 osobowej załodze, która zdobyła tytuł srebrnych medalistów w Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC (w kategorii jachty morskie).

W dniach 21 – 23 lipca w Gdańsku nad Bałtykiem, miały miejsce Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Polski. Startowały jachty o długości od 8 metrów do 18. W regatach wzięli udział zawodnicy z 14 krajów, razem 52 teamy.

Załogi zagraniczne potraktowały regaty jako przygotowanie do Mistrzostw Europy, które rozpoczęły się następnego po zakończeniu Mistrzostw Polski. Na starcie stanęły 52 jednostki. Formuła regat zakłada przelicznik czasowy według specjalnego współczynnika wynikłego z pomiaru jachtu. Czas uzyskany na mecie był przeliczany według współczynnika każdego jachtu i na tej podstawie klasyfikowano zawodników.

Dariusz Dziedziul – Komandor Floty Giżycko i Piotr Pajdowski – Komandor Regionu Europa Wschodnia byli członkami 7-mio osobowego teamu kpt. Tomka Cichockiego, startującego na 18 metrowym jachcie Baltico. Biegi krótkie i bieg długi rozegrano na Zatoce Gdańskiej. Pierwszego dnia regat wiało około 20 węzłów i padał deszcz. Jacht Baltico była najcięższą jednostką regat i dzielnie radził sobie z warunkami i mógł konkurować z lekkimi maszynami regatowymi z zagranicy. Konkurencji darły się genakery. Na jednym z jachtów złamał maszt. Trzeciego dnia była flauta i sytuacja się odwróciła. Szwedzkie i niemieckie jednostki, cale z kevlaru, z półzawodowymi załogami zaraz po starcie odjechały od reszty. Po przeliczeniu wyników team kpt. Cichockiego na jachcie Baltico zdobył srebrny medal i tytuł wicemistrza Polski ORC. Dla załogi Tomka Cichockiego to też był rodzaj treningu przed Mistrzostwami Europy.

Niedzielny wieczór, po rozdaniu nagród był wielkim świętem. Od poniedziałku rano, 24 lipca , załoga została zapędzona do przygotowań jachtu przed naprawdę poważną próbą zespołowego działania, czyli przed rozpoczynającymi się Mistrzostwami Europy.

Zgłosiło się ponad 80 jachtów, w tym kilku profesjonalnych teamów, na niezwykle szybkich maszynach regatowych. Jak będzie dobrze duło, to załoga Tomka Cichockiego ma szanse, bowiem jacht Baltico jest ciężki i dostojny, ale również bardzo stabilny.

Jesteśmy gotowi i liczymy na silne wiatry.

Dariusz Dziedziul
Giżycko Fleet Commodore

Piotr Pajdowski
East Europe Regional Commodore

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.