Rotarianie z RC Ziębice we Francji

Rotarianie z RC Ziębice we Francji

Rotarianie z RC Ziębice odwiedzili zaprzyjaźniony RC Mortagne au Perche (Normandia) w dniach 18.04. – 22.04.2023 roku. Do Francji pojechała delegacja Klubu w składzie – Józef Jastrzębski – Prezydent RC Ziębice, Małgorzata Koprowska, Ryszard Nowak. Była to kolejna wizyta w ramach ustalonych programowo spotkań polsko-francuskich. W tym roku z okazji jubileuszu 5-lecia współpracy pomiędzy naszymi Klubami. Był to również czas na dokonanie ustaleń wynikających z ubiegłorocznej Konferencji Polska -Francja w Krakowie. Wieczorem w dniu 20 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji Klubu ROTARY Mortagne, której przewodniczył Prezydent Klubu – Jean Paul Maillard.

Wizualną prezentację poświęconą współpracy RC Mortagne i RC Ziębice przedstawił Gilles Gallet. Przemówienie wygłosił również Prezydent naszego Klubu Józef Jastrzębski. Wręczył plakietę informującą o wzajemnej 5 letniej współpracy. Wystąpienie miał też członek RC Bourbonnais z USA – Frank Koehler. Na spotkaniu przekazano informację o podjęciu współpracy klubów z Anglii, Polski, USA, Peru przy realizacji projektu Mano a Mano (Ręka w rękę) dla kobiet wymagających pomocy mieszkających w Limie (Peru). Projektem będzie kierował RC Mortagne.

Podczas wizyty pokazano nam wiele ciekawych miejsc. W miejscowości Bayeux odwiedziliśmy cmentarz, na którym jest ponad 4000 mogił poległych żołnierzy w walkach w Normandii w tym 25 mogił polskich żołnierzy. W dniu 14 czerwca 1944 roku w Bayeux generał de Gaulle reaktywował Republikę Francuską. Spotkanie organizował RC Bayeux z Prezydentem Panią Chantal Rovarc’h na czele.

Bardzo interesująca była wystawa tkaniny wyszywanej ręcznie z XI wieku obrazująca podbój Anglii przez normanów. Tkanina o długości 68 na 38 m z 58 scenami na której wyszyte zostały ilustracje z wojennych zmagań króla Haralda i Wilhelma I Zwycięzcy.

W miejscowości Arromanche zwiedziliśmy Muzeum Desantu (D-Day – 4 czerwca 1944 roku). Desant wojsk sprzymierzonych na plaże Normandii -Omaha, Utah, Sword, Juno, Gold, w którym brało udział 160.00 żołnierzy.

W dniu 20 kwietnia byliśmy w mieście Belleme z piękną starówką, po której oprowadzał nas członek ROTARY Mortagne Joël Lenoir.

Udana była wizyta w stadninie koni w miejscowości Le Haras du Pine.

W dniu 21 kwietnia zwiedzaliśmy starówkę miasta Le Mans z przepiękną katedrą św. Juliana. Również pokazano nam Museum 24h du Mans – czyli słynnego toru wyścigowego. Pobyt zakończył się 22 kwietnia. Spotkanie miało bardzo ciekawy i merytoryczny przebieg. Nasi przyjaciele z RC Mortagne włożyli wiele wysiłku, aby był to niezapomniany i miły pobyt, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Na fot. od lewej: Józef Jastrzębski – Prezydent RC Ziębice, Jean Paul Maillard – Prezydent RC Mortagne,  Frank Koehler –   RC Bourbonnais USA z małżonką.

Ryszard Nowak, RC Ziębice

Fot. z arch. RC Ziębice

Zobacz też

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.