Rotarianie żegnają śp. Wojciecha Czyżewskiego

Rotarianie żegnają śp. Wojciecha Czyżewskiego

Wojtek Czyżewski wstąpił do Rotary Club Szczecin w 1993 roku. Był jego członkiem przez 33 lata. Już od początku swego członkostwa w klubie był bardzo aktywny. Przez kilka pierwszych lat był sekretarzem Klubu, by w roku rotariańskim 1998-1999 objąć funkcję Prezydenta. Podczas swojej prezydentury Wojtek zrobił wszystko, by każdy z nas w pracy dla klubu znalazł coś interesującego dla siebie. Trudno wyliczyć wszystkie sukcesy jego prezydentury, ale jednym z najważniejszych było powiększenie liczby członków o dziesięciu nowych kolegów.

Jednak Jego wielka i prawdziwa kariera rotariańska miała się dopiero zacząć. W kadencji 2006 -2007 został wybrany na Gubernatora Dystryktu 2230, który w tamtym czasie obejmował trzy kraje: Polskę, Białoruś i Ukrainę. Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ Wojtek od początku pracy w Rotary, w Klubie i Dystrykcie, dał się poznać jako niesamowicie kompetentny i merytoryczny człowiek, co zostało błyskawicznie zauważone w naszym Dystrykcie. Jego sukces był również wielką nobilitacją dla naszego Klubu. O tym okresie Wojtek później powiedział, że  „to najbardziej ekscytujący i pracowity rok jego życia”. W ciągu jednego roku odwiedził jako Gubernator wszystkie kluby rotariańskie: 74 w Polsce oraz 46 w Białorusi i Ukrainie. W kolejnych latach Wojtek nadal był mocno zaangażowany w działalność naszego Dystryktu i Rotary International. Był trenerem Dystryktu, wielokrotnie przewodniczącym Komitetu do spraw Członkostwa oraz Komitetu Pozyskiwania i Angażowania Członków oraz oficerem Rotary International. W 2007 r. został Strefowym Koordynatorem Rozwoju Członkostwa w Rotary International, a w 2010 r. był trenerem gubernatorów elektów. Wtedy to wspólnie z żoną Danutą wyjechali do San Diego w Stanach Zjednoczonych, gdzie Wojtek szkolił gubernatorów elektów. Później tak o tym mówił: „ Niezapomniane wspomnienie, dla mnie Rotary jest jedyną w swoim rodzaju drogą do poznawania, przez pomoc innym, wspaniałego świata i jeszcze wspanialszych ludzi”.

Po tym długim, intensywnym i bardzo wyczerpującym okresie przyszedł czas na lekkie zwolnienie tempa i uspokojenie życia. Wojtek znowu mógł się cieszyć cotygodniowymi spotkaniami klubowymi. Miał wiele pasji. Jedną z nich była historia Szczecina. Był prawdziwą kopalnią wiedzy w tej dziedzinie. Często przygotowywał prelekcje dla całego naszego Klubu. Opowiadane przez niego historie zawsze były bardzo ciekawe i pełne szczegółów. Lubił dzielić się swoją bogatą wiedzą z tego zakresu, a my lubiliśmy Go słuchać.

W połowie ubiegłego roku dotarła do nas informacja, że Wojtek jest chory. Byliśmy przekonani, że są to chwilowe problemy, z których po jakimś czasie Wojtek wyjdzie zwycięsko i pojawi się znowu w Klubie. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej tragiczna.

Wojtku, trudno jest nam wszystkim uwierzyć, że już nigdy nie pojawisz się na naszym spotkaniu klubowym, że już nigdy nie przygotujesz dla nas kolejnej ciekawej historii o Szczecinie, że nie będziesz mógł dzielić się z nami swoim bogatym międzynarodowym doświadczeniem rotariańskim.

Dzisiaj Twój cały Rotary Club Szczecin, który tak ceniłeś i kochałeś, żegna Ciebie w głębokim smutku i zadumie. Dziękujemy, że byłeś z nami. Dokonałeś przez 33 lata jako Rotarianin tak wiele dobrego, że pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze.

Mirosław Moroz, RC Szczecin

Za każdym razem na spotkaniu Klubu sprawdzam, czy jednak Go nie ma, zawsze był. Zawsze służył swoją skarbnicą wiedzy o Rotary. Jednak nie tylko. Był miłośnikiem historii Szczecina i Pomorza. Historii, którą socjalistyczna ojczyzna za wszelką cenę chciała zignorować. Teraz nadrabiamy zaległości.

 Wojtek w ostatnich latach poszerzył naszą wiedzę o Kroniki Thietmara. Chociaż pisane przez niemieckiego kronikarza i biskupa, to stanowią ważne źródło informacji o naszych przodkach.

Kolejny z tematów Jego pogadanek na spotkaniach Klubu to mapa Lubinusa. Mapa księstwa Pomorskiego, która powstała w XVII wieku. Stanowi dorobek kartografii, ale być może przede wszystkim pomnik pracowitości. Ponieważ nie umiano dokonać pomiarów, to ekipa kartografa przemierzyła, za pomocą trójkąta mierniczego wszystkie drogi Pomorza! Zajęło im to trzy lata.

Ostatni z tematów pogadanek Wojtka o historii dotyczył lotnisk Szczecina. Trudno uwierzyć, że było ich aż sześć. W tym jedno, które zbudowano w celu złomowania samolotów wojskowych po pierwszej wojnie, gdy traktat z Wersalu nałożył na Niemcy obowiązek likwidacji lotnictwa wojskowego.

Trudno uwierzyć, że następnych pogadanek już nie będzie, że pozostały nam tylko wspomnienia o Wojtku.

Marek Wróblewski, RC Szczecin

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.