Rotarianie z pomocą Ukrainie

Rotarianie z pomocą Ukrainie

Z wielką satysfakcją informujemy, że udało nam się pozyskać 100 000 USD z przeznaczeniem na pomoc charytatywną w związku z toczącą się wojną w Ukrainie. W dniu 22 kwietnia 2022 roku symboliczny czek w imieniu rotarian z USA przekazał naszemu klubowi pochodzący z Białej Podlaskiej Zbigniew Chaberski, członek RC Portland Metropolitan. Przekazanie odbyło się w obecności Past Gubernatora Dystryktu 2231 (Polska) Janusza Kozińskiego. Pierwszym naszym zakupem jest karetka z pełnym wyposażeniem, którą odbierze Rotary Club Równe, a skierowana zostanie do pomocy poszkodowanym we wschodniej Ukrainie, w Donbasie. Serdecznie dziękujemy wszystkim rotarianom z USA, a zwłaszcza Zbyszkowi Chaberskiemu. Macie wielkie serca.

Zakupiona przez nas karetka oraz 4 agregaty prądotwórcze dużej mocy trafiły do Ukrainy i zostały odebrane przez członków RC Równe. Pojadą dalej, tam gdzie będą najbardziej potrzebne.

W dniu 22 kwietnia 2022 roku na ręce Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka przekazaliśmy symboliczny czek na kwotę 55 000 PLN z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy przebywającym na terenie Powiatu Bialskiego. Pieniądze zostana przeznaczone na rzecz uchodźców będących pod opieką Starostwa Bialskiego, a przebywających w obiektach dawnego Nadleśnictwa w Międzyrzecu Podlaskim i dawnego Domu Dziecka w Komarnie. W przekazaniu uczestniczył animator akcji pomocowej, pochodzący z Białej Podlaskiej Zbigniew Chaberski, członek RC Portland Metropolitan w USA. Amerykańskim przyjaciołom dziękujemy za zaangażowanie, a Staroście Bialskiemu gratulujemy organizowanej przez Powiat Bialski pomocy.

25 kwietnia 2022 roku przekazaliśmy na ręce Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka 60 000PLN celem wsparcia działań na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Cieszymy się bardzo, że miasto nasze i jego mieszkańcy tak się zaangażowali i otworzyli swe serca potrzebującym, warto to wspierać. W przekazaniu udział wzięli przedstawiciele Rady Miasta, Past Gubernator Dystryktu Polska Janusz Koziński i Zbigniew Chaberski z RC Portland Metropolitan.

Janusz Matusiak, RC Biała Podlaska

Fot. z arch. RC Biała Podlaska

Zobacz też

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.