Uczestniczyli w przekazaniu służby w Rotary International

Uczestniczyli w przekazaniu służby w Rotary International

Jak się okazuje, Rotary Friendship Exchange to nie tylko program, dzięki któremu można budować międzynarodowe relacje i poznawać kraje od tej lokalnej i często nieznanej turystom strony. To również możliwość uczestnictwa w przekazaniu służby w Rotary International.

 

Grupa 12 rotarianek i rotarian z RC Szczecin, RC Poznań, RC Bydgoszcz Stare Miasto i RC Olsztyn Varmia przebywa w USA w ramach Rotary Friendship Exchange pomiędzy naszym Dystryktem 2231 i Dystryktem 6250 (Wisconsin, USA).

Już pierwszego dnia spotkała nas niebywała niespodzianka przygotowana przez przyjaciół z Dystryktu 6250. Tuż po wylądowaniu w Chicago, klasycznym amerykańskim żółtym autobusem szkolnym przejechaliśmy do Evanston, gdzie mieści się One Rotary Center, siedziba Rotary International i Rotary Foundation.

Sama możliwość odwiedzenia tego miejsca była dla nas nie lada atrakcją, a możliwość spotkania z Johnem Hewko sekretarzem generalnym i CEO Rotary International i Rotary Foundation wydała się doskonałym uzupełnieniem tejże wizyty.

Niemniej nie był to koniec naszego pobytu w Evanston, a jedynie preludium do tego co wydarzyło się kilka minut później. Otóż mieliśmy możliwość uczestnictwa w przekazaniu służby w Rotary International. Jennifer Jones, podczas niezwykle skromnej ceremonii, oddając swój gabinet, powitała Gordona R. McInally’ego, nowego Prezydenta Rotary International. Dla nas wszystkich była to bardzo niespodziewana sytuacja. Obdarowaliśmy Jennifer i Gordona drobnymi pamiątkowymi suwenirami i złożyliśmy najlepsze życzenia na nowy rotariański rok.

Rotary Friendship Exchange z Dystryktem 6250 zostało zainicjowane we wrześniu 2022 roku. Wówczas rotarianie z Wisconsin gościli w Polsce, odwiedzając Szczecin, Poznań, Bydgoszcz i Olsztyn. Nasza rewizyta potrwa od 30 czerwca do 10 lipca. I choć rozpoczęła się z “wysokiego C” to wciąż jesteśmy głodni wrażeń i możliwości budowania nowych relacji.

W trakcie niespełna dwóch tygodni odwiedzimy: Janesville, Fort Atkinson, Madison, Wisconsin Dells, La Crosse.

W wymianie uczestniczą:

– Anna Łakomiak-Melka, Agata Łakomiak i Aneta Łakomiak z Rotary Club Szczecin

– Patrycja Masiarek, Katarzyna Rajewska, Alicja Czabajska z Rotary Club Poznań

– Emilia Mielewczyk, Piotr Derecki, Adrian Płachecki z Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto

– Irma Kamińska, Wojciech Łempicki, Mariusz Mieczkowski z Rotary Club Olsztyn Varmia

 

Mariusz Mieczkowski, RC Olsztyn Varmia

Fot. z arch. Mariusza Mieczkowskiego, RC Olsztyn Varmia

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.