Rotarianie w zamojskim DPS

Rotarianie w zamojskim DPS
14 grudnia 2023 roku w Domu Opieki Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem rotarian z naszego klubu. RC Zamość od kilku lat współpracuje z DPS, m.in. współorganizując takie właśnie spotkania. Uroczystość otworzył Prezydent RC Zamość Zbigniew Gumuliński.
Nasza klubowa koleżanka Elżbieta Szymańska – spiritus movens tego przedsięwzięcia tym razem zaprosiła do uświetnienia imprezy członkinie chóru „Ale Cantare”. Panie oprócz tego, że pięknie zaśpiewały kolędy, przyniosły ze sobą instrumenty perkusyjne i w ten sposób angażując, włączyły pensjonariuszki w część artystyczną wieczoru.
Zadbaliśmy również o świąteczny klimat. Było drzewko choinkowe, o które tradycyjnie postarał się rotarianin z naszego klubu Jerzy Liberadzki, były prezenty (m.in. skarpetki, ręczniki, słodycze), o które zadbały Elżbieta Szymańska i Maria Zygo oraz Mikołaj, w którego wcielił się wolontariusz z PLSP.
Wolontariusze z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych wspierali nas w tym wydarzeniu wspólnie z opiekunem i jednocześnie naszą klubową koleżanką Katarzyną Manachiewicz.
Na scenie zaprezentowały się również pensjonariuszki ze swoim programem słowno-muzycznym. Panie dostały duże brawa. Jak można było zauważyć, cała impreza była dużym przeżyciem dla pensjonariuszek DPS. Panie cieszyły się z odwiedzin tylu gości i z prezentów, które były dedykowane każdej z osobna, aby poczuły się ważne. Były to niewątpliwie chwile szczęścia, których nie mają zbyt wiele przebywając w tym ośrodku. Tu należy zaznaczyć, iż większość pensjonariuszek nie ma rodziny lub jeśli mają, rzadko ich kto odwiedza.
Dyrektor DPS Agnieszka Bucior serdecznie dziękowała RC Zamość za tradycyjną już inicjatywę naszego klubu licząc na kolejne spotkania. Podziękowaniem był również słodki poczęstunek oraz stroiki świąteczne dla rotarian.
RC Zamość
Fot. i tekst ze str. RC Zamość – http://rotary.zamosc.pl/

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.