Rotarianie to ludzie wielu pasji

Rotarianie to ludzie wielu pasji

O pasjach i hobby Rotarian, rotariańskich grupach zainteresowań oraz o procedurach ich tworzenia z Jarosławem Majkowskim członkiem RC Giżycko rozmawiała Dorota Wcisła.

Która to już Twoja kadencja w roli Przewodniczącego Komitetu ds. Rotariańskich Grup Zainteresowań?

Zaczęło się 15 marca 2015 roku na seminarium szkoleniowym PETS w Smardzewicach, kiedy po raz pierwszy z rąk Gubernator Basi Pawlisz otrzymałem nominację na to stanowisko. A więc teraz trwa już piąta kadencja. Udało mi się w tym czasie, w pewnym stopniu ogarnąć temat rotariańskich grup zainteresowań (fellowships) w naszym Dystrykcie. Ale nadal pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Czy w tym czasie sporo się wydarzyło?

To prawda. Sporo się wydarzyło. W dużej mierze mam informacje z Klubów i od Rotarian. O wielu sprawach zapewne nie wiem. Aby wiedzieć wszystko na temat rotariańskich grup zainteresowań – należałoby po prostu odwiedzić wszystkie kluby. Sam udział w konferencjach, korespondencja, prośby o informacje – nie dają prawdziwego wizerunku tego, co dzieje się w klubach w tym zakresie.

Jakie mamy grupy zainteresowań w Dystrykcie?

Można by je podzielić na Grupy tematyczne niezrzeszone (innymi słowy nieformalne) i Grupy zrzeszające Rotarian z wielu klubów oraz formalne bractwa. Przykładem działań pierwszej grupy są kluby Bartoszyce Lidzbark Warmiński i ich Zawody Wędkarskie, Olsztyn i Szczecin – Zawody Golfa, Giżycko – Regaty Żeglarskie i Międzynarodowe Rejsy Młodzieżowe. Przykładem działań drugiej grupy – Floty Giżycko czy też Pomerania Szczecin, Grupa Rotarin Motocyklistów (International Fellowship of Motorcycling Rotarians Chapter Poland), Wspólnoty Sztuki. I wielu innych.

Czy są to grupy aktywne?

Większość z nich tak. Organizują ciekawe wydarzenia tematyczne, często międzynarodowe. Zarówno kameralne jak i masowe.

Która z nich jest najbardziej aktywna?

Trudno tu wskazać stopień aktywności – ponieważ wiele klubów cyklicznie organizuje regaty żeglarskie, zawody wędkarskie, kręgle, pikniki lotnicze… Żeglarstwo na pewno jest bardzo spektakularne i przyciągające. Ale nie brakuje też miłośników motocykli, zabytkowych pojazdów, smakoszy win, nalewek, piwa. Nie można też pominąć kolekcjonerów np. obrazów czy piór wiecznych.

Ilu Rotarian działa w rotariańskich grupach zainteresowań?

Takiej statystyki nie jestem w stanie przekazać, ponieważ nie wszystkie powstające grupy zgłaszają to. Dla przykładu mogę odpowiedzieć, że Klub Motocyklowy liczy obecnie 18 członków, Wspólnota Artystów 9 osób założycieli, Bractwo Sympatyków Piwa 29 osób. Te liczby zmieniają się, ponieważ ciągle dochodzą nowe osoby.

Czy grupy wychodzą poza obszar Dystryktu, czy raczej działają w Polsce?

Niektóre tak. W organizowanych przez Grupy zawodach i wydarzeniach biorą udział goście z innych dystryktów – z Litwy, Rosji, Niemiec… A niektóre Bractwa są także „mieszane”.

Jak wygląda proces stworzenia takiej grupy?

Najpierw musi być pomysł utworzenia grupy i wspólne zainteresowania. Potem zostaje już tylko podjęcie decyzji, czy będzie to grupa formalna czy też nazwijmy „umowna”, działająca przy lokalnym klubie i zajmująca się organizowaniem ciekawych inicjatyw.

Formalne powstanie grupy – to nic innego, jak utworzenie niezależnego stowarzyszenia w oparciu o polskie przepisy. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku dobrze byłoby,choćby dla statystyki czy też przepływu informacji, zgłosić to do Komitetu ds. Rotariańskich Grup Zainteresowań. A to jest już działanie sporadyczne.

Ty sam także masz swoje zainteresowania i hobby? Czy fotografia to Twoja pasja czy zawód?

Pełniąc tę funkcję, trudno abym sam także nie miał pasji. Do wielu osobistych zainteresowań podchodzę z pasją. Fotografię natomiast dzielę. Pasją – jest w niej to, co przygotowuję na potrzeby wystaw galerii „W Stodole” – czyli moja fotograficzna wizja – najczęściej tego, co „przyjdzie mi do głowy”. I efektem tego dzielę się z innymi. Zawodowo natomiast traktuję to, co wykonuję na zlecenie. Obecnie od dwóch lat jeżdżę po Mazurach i fotografuję miejscowości portowe, atrakcje, jeziora, szlaki kajakowe. Robię to na potrzeby prężnie rozwijającego się portalu żeglarskiego. I na razie tematów nie brakuje – bo niedawno dowiedziałem się, że potrzebne są zdjęcia wszystkich (dosłownie wszystkich) miejscowości na Mazurach.

Od niedawna warzysz także piwo?

To już 8 lat. Gdzieś w czeskim zakątku do tego stopnia posmakowało mi lokalne piwo, że postanowiłem sam uwarzyć coś podobnego. I tak rozwinęło się kolejne hobby. Aby zainteresować innych, prowadzę warsztaty piwowarskie ze wspólnym warzeniem i degustacją, festiwale piw domowych. Otrzymałem też propozycję warzenia piwa kontraktowego. Cyklicznie organizujemy z kolegami w giżyckim klubie Dzień Św. Patryka – z obowiązkową „obecnością” specjalnie na tę okazję warzonego stouta.

Czy masz jeszcze jakieś hobby?

Jest ich sporo, ale już bardziej dla przyjemności. Lubię „pomuzykować” przygrywając na gitarze z towarzyszeniem harmonijki. Latem rekreacyjnie pływam kajakiem, poszukując nowych szlaków (organizuję też spływy grupowe).

Gdyby czas i wiele innych okoliczności na to pozwoliły – chętnie kilka razy w roku poszusowałbym na górskich stokach (podziwiając i fotografując okolice), zwiedzał z rodziną zaplanowane wcześniej miejsca.

Z pasją podchodzę też do spraw codziennych – np. gotowania ulubionych potraw, przygotowywania tradycyjnego kwasu chlebowego na żytnim słodzie (takiego, jaki serwowano z rosyjskich „beczkowozów”). Tu powiem już w liczbie mnogiej – bardzo lubimy z małżonką chodzić na grzyby. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni – i trafiają się piękne okazy. Mam w przygotowaniu katalog (atlas) mazurskich grzybów.

Czy uważasz, że Rotarianie są ciekawymi i pełnymi pasji ludźmi?

Zdecydowanie Rotarianie to ludzie wielu pasji. Jak dotąd nie spotkałem żadnego, który nie miałby ulubionego hobby. I zwykle mógłby o tym opowiadać w nieskończoność. Wystarczy tylko zapytać a potem słuchać i uważać, by nie zaraził kolejnymi pomysłami, bo mogłoby zabraknąć czasu na ich realizację.

Biogram

Jarosław Majkowski, członek RC Giżycko od 2005 roku, w kadencji 2010/2011 Prezydent Klubu. Pozostałe pełnione funkcje: Mistrz Ceremonii, Odicer ds. Międzynarodowej Wymiany Młodzieży, CICO. Współorganizator plenerów malarskich.

 

Fot. z arch. Jarosława Majkowskiego

Zdjęcie główne podpis: 15 marca 2015 roku na seminarium szkoleniowym PETS w Smardzewicach, otrzymałem od Gubernator Barbary Pawlisz nominację na stanowisko Przewodniczącego Komitetu ds. Rotariańskich Grup Zainteresowań. A więc teraz trwa już piąta kadencja.

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.