O pasjach i hobby Rotarian, rotariańskich grupach zainteresowań oraz o procedurach ich tworzenia z Jarosławem Majkowskim członkiem RC Giżycko rozmawiała Dorota Wcisła.
Która to już Twoja kadencja w roli Przewodniczącego Komitetu ds. Rotariańskich Grup Zainteresowań?
Zaczęło się 15 marca 2015 roku na seminarium szkoleniowym PETS w Smardzewicach, kiedy po raz pierwszy z rąk Gubernator Basi Pawlisz otrzymałem nominację na to stanowisko. A więc teraz trwa już piąta kadencja. Udało mi się w tym czasie, w pewnym stopniu ogarnąć temat rotariańskich grup zainteresowań (fellowships) w naszym Dystrykcie. Ale nadal pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.
Czy w tym czasie sporo się wydarzyło?
To prawda. Sporo się wydarzyło. W dużej mierze mam informacje z Klubów i od Rotarian. O wielu sprawach zapewne nie wiem. Aby wiedzieć wszystko na temat rotariańskich grup zainteresowań – należałoby po prostu odwiedzić wszystkie kluby. Sam udział w konferencjach, korespondencja, prośby o informacje – nie dają prawdziwego wizerunku tego, co dzieje się w klubach w tym zakresie.
Jakie mamy grupy zainteresowań w Dystrykcie?
Można by je podzielić na Grupy tematyczne niezrzeszone (innymi słowy nieformalne) i Grupy zrzeszające Rotarian z wielu klubów oraz formalne bractwa. Przykładem działań pierwszej grupy są kluby Bartoszyce Lidzbark Warmiński i ich Zawody Wędkarskie, Olsztyn i Szczecin – Zawody Golfa, Giżycko – Regaty Żeglarskie i Międzynarodowe Rejsy Młodzieżowe. Przykładem działań drugiej grupy – Floty Giżycko czy też Pomerania Szczecin, Grupa Rotarin Motocyklistów (International Fellowship of Motorcycling Rotarians Chapter Poland), Wspólnoty Sztuki. I wielu innych.
Czy są to grupy aktywne?
Większość z nich tak. Organizują ciekawe wydarzenia tematyczne, często międzynarodowe. Zarówno kameralne jak i masowe.
Która z nich jest najbardziej aktywna?
Trudno tu wskazać stopień aktywności – ponieważ wiele klubów cyklicznie organizuje regaty żeglarskie, zawody wędkarskie, kręgle, pikniki lotnicze… Żeglarstwo na pewno jest bardzo spektakularne i przyciągające. Ale nie brakuje też miłośników motocykli, zabytkowych pojazdów, smakoszy win, nalewek, piwa. Nie można też pominąć kolekcjonerów np. obrazów czy piór wiecznych.
Ilu Rotarian działa w rotariańskich grupach zainteresowań?
Takiej statystyki nie jestem w stanie przekazać, ponieważ nie wszystkie powstające grupy zgłaszają to. Dla przykładu mogę odpowiedzieć, że Klub Motocyklowy liczy obecnie 18 członków, Wspólnota Artystów 9 osób założycieli, Bractwo Sympatyków Piwa 29 osób. Te liczby zmieniają się, ponieważ ciągle dochodzą nowe osoby.
Czy grupy wychodzą poza obszar Dystryktu, czy raczej działają w Polsce?
Niektóre tak. W organizowanych przez Grupy zawodach i wydarzeniach biorą udział goście z innych dystryktów – z Litwy, Rosji, Niemiec… A niektóre Bractwa są także „mieszane”.
Jak wygląda proces stworzenia takiej grupy?
Najpierw musi być pomysł utworzenia grupy i wspólne zainteresowania. Potem zostaje już tylko podjęcie decyzji, czy będzie to grupa formalna czy też nazwijmy „umowna”, działająca przy lokalnym klubie i zajmująca się organizowaniem ciekawych inicjatyw.
Formalne powstanie grupy – to nic innego, jak utworzenie niezależnego stowarzyszenia w oparciu o polskie przepisy. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku dobrze byłoby,choćby dla statystyki czy też przepływu informacji, zgłosić to do Komitetu ds. Rotariańskich Grup Zainteresowań. A to jest już działanie sporadyczne.
Ty sam także masz swoje zainteresowania i hobby? Czy fotografia to Twoja pasja czy zawód?
Pełniąc tę funkcję, trudno abym sam także nie miał pasji. Do wielu osobistych zainteresowań podchodzę z pasją. Fotografię natomiast dzielę. Pasją – jest w niej to, co przygotowuję na potrzeby wystaw galerii „W Stodole” – czyli moja fotograficzna wizja – najczęściej tego, co „przyjdzie mi do głowy”. I efektem tego dzielę się z innymi. Zawodowo natomiast traktuję to, co wykonuję na zlecenie. Obecnie od dwóch lat jeżdżę po Mazurach i fotografuję miejscowości portowe, atrakcje, jeziora, szlaki kajakowe. Robię to na potrzeby prężnie rozwijającego się portalu żeglarskiego. I na razie tematów nie brakuje – bo niedawno dowiedziałem się, że potrzebne są zdjęcia wszystkich (dosłownie wszystkich) miejscowości na Mazurach.
Od niedawna warzysz także piwo?
To już 8 lat. Gdzieś w czeskim zakątku do tego stopnia posmakowało mi lokalne piwo, że postanowiłem sam uwarzyć coś podobnego. I tak rozwinęło się kolejne hobby. Aby zainteresować innych, prowadzę warsztaty piwowarskie ze wspólnym warzeniem i degustacją, festiwale piw domowych. Otrzymałem też propozycję warzenia piwa kontraktowego. Cyklicznie organizujemy z kolegami w giżyckim klubie Dzień Św. Patryka – z obowiązkową „obecnością” specjalnie na tę okazję warzonego stouta.
Czy masz jeszcze jakieś hobby?
Jest ich sporo, ale już bardziej dla przyjemności. Lubię „pomuzykować” przygrywając na gitarze z towarzyszeniem harmonijki. Latem rekreacyjnie pływam kajakiem, poszukując nowych szlaków (organizuję też spływy grupowe).
Gdyby czas i wiele innych okoliczności na to pozwoliły – chętnie kilka razy w roku poszusowałbym na górskich stokach (podziwiając i fotografując okolice), zwiedzał z rodziną zaplanowane wcześniej miejsca.
Z pasją podchodzę też do spraw codziennych – np. gotowania ulubionych potraw, przygotowywania tradycyjnego kwasu chlebowego na żytnim słodzie (takiego, jaki serwowano z rosyjskich „beczkowozów”). Tu powiem już w liczbie mnogiej – bardzo lubimy z małżonką chodzić na grzyby. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni – i trafiają się piękne okazy. Mam w przygotowaniu katalog (atlas) mazurskich grzybów.
Czy uważasz, że Rotarianie są ciekawymi i pełnymi pasji ludźmi?
Zdecydowanie Rotarianie to ludzie wielu pasji. Jak dotąd nie spotkałem żadnego, który nie miałby ulubionego hobby. I zwykle mógłby o tym opowiadać w nieskończoność. Wystarczy tylko zapytać a potem słuchać i uważać, by nie zaraził kolejnymi pomysłami, bo mogłoby zabraknąć czasu na ich realizację.
Biogram
Jarosław Majkowski, członek RC Giżycko od 2005 roku, w kadencji 2010/2011 Prezydent Klubu. Pozostałe pełnione funkcje: Mistrz Ceremonii, Odicer ds. Międzynarodowej Wymiany Młodzieży, CICO. Współorganizator plenerów malarskich.
Fot. z arch. Jarosława Majkowskiego
Zdjęcie główne podpis: 15 marca 2015 roku na seminarium szkoleniowym PETS w Smardzewicach, otrzymałem od Gubernator Barbary Pawlisz nominację na stanowisko Przewodniczącego Komitetu ds. Rotariańskich Grup Zainteresowań. A więc teraz trwa już piąta kadencja.