Rotarianie spełnili marzenie Nikoli

Rotarianie spełnili marzenie Nikoli

Wielkim marzeniem 10 letniej Nikoli było zobaczyć morze. Dzięki inicjatywie rotarian, wczoraj dziewczynka wraz z rodzicami i 4 letnim bratem Oliwierem przyjechała na 10 dni do Gdyni.

Nikola od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Dziecko nigdy nie chodziło, porusza się na wózku inwalidzkim. Z powodu stopniowego zaniku mięśni oddechowych dziewczynka w trakcie snu, gdy nie jest w stanie kontrolować oddechu, musi być wspomagana oddechowo za pomocą respiratora. Nikola przeszła kilka zabiegów operacyjnych prostowania kręgosłupa. Ze względu na częste infekcje nie może uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Nauczanie odbywa się w warunkach domowych. Z tego względu ma ograniczony kontakt z rówieśnikami, a także znacznie mniejsze możliwości poznawania świata zewnętrznego, wykraczającego poza dom rodzinny. Mimo ograniczeń dziewczynka jest bardzo pogodna, chętnie nawiązuje kontakty, rozmawia o swoich marzeniach, potrzebach, zainteresowaniach. Jej pasją są konie, choć nigdy nie jeździła konno.

Akcję na rzecz spełnienia marzenia Nikoli zainicjował RC Łódź 4 Kultury. Renata Pankowska zwróciła się do PDG Piotra Wgnańczuka z prośbą o pomoc w spełnieniu marzenia dziewczynki. Udało się zarezerwować ostatni wolny 4 osobowy pokój w Domu Marynarza, nad samym morzem, w Gdyni i czteroosobowa rodzina Nikoli przyjechała do Gdyni na 10 dni. Środki na hotel zgromadziły kluby z Gdyni, Łodzi i Szczecina. RC Gdynia przekazał także vouchery na obiady, a rotarianka Joanna Grajter Prezydent RC Gdynia Orłowo, podarowała rodzinie bilety do muzeum Experyment i do Oceanarium oraz wręczyła kilka gadżetów od miasta Gdynia. Rotarianie mają w planie zorganizować dla Nikoli i jej rodziny także rejs statkiem po porcie Gdynia.

Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum

Fot. PDG Piotr Wygnańczuk

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.