W niedzielę 21 maja 2023 roku rotarianie z różnych stron Polski i świata spotkali się w podwarszawskim Sulejówku, by wziąć udział w niezwykłej uroczystości. Prezydent Rotary Białystok Tomasz Michalik i prezydent czarterowy Rotary Sūrutis z Druskienik Albertas Katilovskis przekazali na ręce dyrektora ds. organizacyjnych Muzeum im. Józefa Piłsudskiego Jerzego Świdraka dar w postaci kolekcji nieznanych i niepublikowanych nigdy wcześniej zdjęć Józefa Piłsudskiego.
Zdjęcia trafiły w ręce rotarian przypadkiem. Na ich negatywy, sprzedawane na targu w Druskiennikach zwrócił uwagę Albertas Katilovskis, który jest także przewodniczącym ICC (Inter Country Comitee) Litwa – Polska. Kupił je i postanowił, wraz z Tomaszem Michalikiem, że powinny wrócić do Polski, tam, gdzie ich miejsce. Całą historię opisała redaktorka „Gazety Wyborczej” Katarzyna Wyszomirska, a artykuł ukazał się w głównym wydaniu w środę 24 maja 2023 r.
Negatywami zainteresowało się muzeum w Sulejówku. Trafiły do placówki jeszcze przed niedzielną uroczystością, zostały wywołane, powiększone i stały się głównymi eksponatami specjalnie przygotowanej wystawy. Goście, którzy uczestniczyli w symbolicznym przekazaniu daru rotarian, mogli już obejrzeć unikalne fotografie w całej okazałości. Znalazły się tam m.in. uchwycone aparatem chwile z prywatnego życia marszałka, ale też zdjęcia z oficjalnych uroczystości, wizytacji w obozach wojskowych, wydarzeń religijnych, sportowych i rekreacyjnych. Na jednym z unikalnych ujęć widać marszałka z gołą głową, bez charakterystycznej czapki „maciejówki”, z którą praktycznie się nie rozstawał.
W uroczystości przekazania wzięli udział – oprócz wymienionych wyżej prezydentów klubów z Białegostoku i Druskiennik – liczni goście. Przyjechała m.in. delegacja z Izraela z prezydentem klubu z Modi’in Feliksem Gluckiem. Gośćmi z Izraela opiekowała się Ania Stawikowska z ICC Polska – Izrael. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie również: gubernator Dystryktu Rotary Piotr Jankowski, PDG Andrzej Ludek, przewodniczący Komitetu ICC Polska Litwa RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński Stanisław Andrzejewski. Nie zabrakło rotarian z Warszawy – na uroczystość przyjechali m.in. prof. Wawrzyniec Konarski i Robert Tondera. Białystok, obok Tomasza Michalika, reprezentowała prezydentka – elektka Ania Korytko. Byli też zaprzyjaźnieni goście klubu: Paweł Praczuk i Kostek Ilczewski.
Ukoronowaniem uroczystości było podpisanie specjalnych dokumentów, a dodatkową atrakcją dla gości – zwiedzanie z przewodnikiem dworku i ogrodu marszałka, które są częścią muzeum w Sulejówku.
Nieformalną część wydarzenia kontynuowano już w Warszawie. Goście spotkali się w Galerii i Muzeum im. Bolesława Biegasa, zlokalizowanym przy Al. Jerozolimskich. Było zwiedzanie wystaw w galerii, kuluarowe rozmowy i wymiana informacji o klubach i projektach. Jeden z nich, realizowany wspólnie przez RC Białystok i Galerię im. Bolesława Biegasa, goście mieli okazję wypróbować „na własnej skórze”, przy pomocy jego współtwórcy Łukasza Michalika. Chodzi o galerię w świecie wirtualnej rzeczywistości, dzięki której można doświadczyć niezwykłych doznań, oglądając ją w specjalnych okularach VR. Biegas RCB VR Gallery https://www.spatial.io/s/Biegas-RCB-VR-Gallery-63e68e2f735b667d39f175d3?share=4637124132302634365 jest platformą promującą nowoczesną polską sztukę i polskich artystów, a także ruch rotariański.
Dzięki historycznej wrażliwości Albertasa Katilovskisa, operatywności Tomasz Michalika, wsparciu i pozytywnej energii innych rotarian i ich przyjaciół, a także dzięki przychylności i otwartości Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udało się nie tylko stworzyć ciekawą wystawę. To wydarzenie było kolejnym etapem tworzenia rotariańskiej wspólnoty, wykraczającej poza granice Polski, a zupełnie przy okazji – miłym towarzyskim spotkaniem w pięknym miejscu i we wspaniałej atmosferze.
Tomasz Michalik, RC Białystok
Fot. z arch. RC Białystok