Światowy Tydzień Rotaractu

Światowy Tydzień Rotaractu

Mówi się, że dobre imprezy urodzinowe trwają przynajmniej dwa dni. Kluby Rotaract wzięły sobie tę zasadę do serca i rok rocznie obchodzą Światowy Tydzień Rotaractu, aby uczcić moment charteru pierwszego klubu Rotaract na świecie 13 marca 1968 roku.

Często jest to okres wzmożonej aktywności klubów, które organizują akcje charytatywne lub imprezy integracyjne i spotykają się z zaprzyjaźnionymi klubami Rotary. To już drugi rok, gdy również i polskie kluby zmuszone były obchodzić Światowy Tydzień Rotaractu online, ale – biorąc do serca uwagi Prezydenta RI, Holgera Knaacka – staraliśmy się ujrzeć w tym wyzwaniu swoistą szansę.

Każdego dnia mogliśmy wybierać spośród ciekawych warsztatów i wykładów, które zorganizował ERIC (European Rotaract Information Centre), czyli nasze europejskie MDIO. Chętni mogli wziąć udział w dobroczynnym quizie, warsztatach z rozwiązywania konfliktów i poszerzenia swoich kwalifikacji zawodowych, a nawet w otwartym panelu dyskusyjnym z członkami Światowej Organizacji Zdrowia nt. szczepionek na Covid-19.

Polskie kluby Rotaract również nie próżnowały. To właśnie 10 marca ujrzał światło dziennie film podsumowujący projekt „Drobne kroki ku wielkim zmianom”, w którym wzięło udział osiem klubów Rotaract i tyle samo klubów Rotary z naszego Dystryktu, a klub RAC Warszawa tradycyjnie już opublikował kolejną serię ciekawostek o Rotary i Rotarakcie w ramach dorocznego projektu ROTAFAKT – znajdziecie je na facebookowym fanpejdżu klubu.

Bardzo dziękujemy wszystkim klubom Rotary, które wspierają działalność polskich Rotaractorów – nawet jeśli nie pochodzą bezpośrednio z ich klubów sponsorowanych. Wierzymy, że tylko dzięki dialogom międzypokoleniowym i stałemu poszerzaniu swoich horyzontów będziemy w stanie z każdym dniem tworzyć coraz silniejsze Rotary, Rotaract i Interact.

Rafał Tondera, RAC Warszawa / RC Warszawa Józefów

Grafika Rafał Tondera

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.