Członkowie Rotaract Polska realizowali kilka projektów w ramach walki z koronawirusem. Teraz, po zakończeniu większości z nich, dzielą się wynikami, które udało im się osiągnąć.
Projekt ZdolniZdalni
Projekt ZdolniZdalni był jednym z naszych czterech projektów dystryktalnych, które udało się zrealizować polskim Rotaraktorom w kadencji 2019/20 i jeśli śledzicie nasze media społecznościowe (Rotaract District 2231 Poland na Facebooku), to na pewno często otrzymywaliście relacje z kolejnych kamieni milowych tego przedsięwzięcia.
Pomysł na akcję ZdolniZdalni powstał w odpowiedzi na wyjątkowo realną potrzebę: nauczanie zdalne w okresie pandemii wprowadzono tak nagle, że wiele osób nie było w stanie się do niego przygotować. W Polsce jest wiele rodzin, gdzie na trójkę lub więcej dzieci przypada jeden komputer albo nie ma go wcale – i właśnie te rodziny musiały z dnia na dzień zorganizować dzieciom warunki do tego, by uczestniczyły w zajęciach online. Zauważyliśmy, że niesie to ogromne zagrożenie wykluczenia cyfrowego dzieci z najuboższych rodzin, dlatego postanowiliśmy działać, aby wyrównać szanse i umożliwić jak największej liczbie dzieci korzystać z niezwykle istotnego prawa do edukacji.
Udało nam się zawiązać współpracę z najprężniej działającą w Polsce firmą telekomunikacyjną Play i zaprosiliśmy do współpracy wszystkie polskie kluby Rotary. W szczególności chcielibyśmy podziękować klubom RC Warszawa Konstancin oraz RC Warszawa Józefów, które wzięły na siebie ciężar odpowiedzialności prawno-finansowej, podpisując umowy z Play oraz umowy darowizny z beneficjentami.
Zespół projektowy liczył ponad 20 Rotaractorów z klubów z całej Polski. Udało nam się stworzyć bardzo profesjonalne środowisko dzięki kierowniczce projektu, Adriannie Kończak z RAC Warszawa Victory. W skład zespołu wchodzili eksperci od kwestii prawnych i ochrony danych osobowych, promocji i marketingu, logistyki oraz IT, a także regionalni przedstawiciele Rotaractu, dzięki którym udało nam się pomóc beneficjentom aż w 10 województwach!
Akcja toczyła się dwutorowo. Po pierwsze stworzona została otwarta grupa na Facebooku, gdzie osoby prywatne mogły zamieszczać ogłoszenia, w których określały swoje zapotrzebowania na sprzęt do nauki zdalnej lub gdy chciały go komuś bezpłatnie zaoferować. Administratorzy czujnie moderowali treści na grupie, a Rotaract Polska korzystał z tej platformy, aby informować o swoich działaniach.
Warto zaznaczyć, że do grupy należy ponad 3100 członków – i każdy z nich mógł zapoznać się z rotaractorsko-rotariańskimi ideałami i wartościami.
Zdolni Zdalni to bardzo ważny projekt dla polskiego Rotaractu i Rotary – również pod względem szerzenia świadomości na temat naszych organizacji i pozyskiwania nowych członków. Otwarta grupa na Facebooku spisała się świetnie, ale to dzięki drugiej części projektu Rotaract Polska mógł rzeczywiście pokazać, że jesteśmy ludźmi czynu! Zbieraliśmy nowy i używany sprzęt elektroniczny z całego kraju, m.in. laptopy, tablety, smartfony – które następnie przekazywaliśmy dzieciom z najuboższych środowisk, z rodzin wielodzietnych oraz tym, znajdującym się pod opieką sprawdzonych i zweryfikowanych instytucji w całym kraju. Nie licząc osób fizycznych, udało nam się dostarczyć prawie 350 sztuk sprzętu do 24 placówek w 10 województwach.
Dzięki projektowi ZdolniZdalni z pewnością nauczyliśmy się pracować pod presją, gdyż pełna dokumentacja oraz strategie dystrybucji i promocji powstały w niecały tydzień. Poznaliśmy swoje mocne strony i dowiedzieliśmy się, jak uzupełniać te słabe, zawiązaliśmy interesujące relacje partnerskie z producentami sprzętu komputerowego, udało nam się wyedukować ponad kilkanaście tysięcy osób na temat Rotary International, ale – co najważniejsze – mieliśmy realny wpływ na rozwój lokalnych społeczności i wiemy, że – w duchu ubiegłorocznego i obecnego motta RI – połączyliśmy świat, otwierając dzieciom nowe możliwości.
Stop koronie w moim rejonie
Pod hasłem „Stop koronie w moim rejonie” kluby Rotaract w Polsce zrealizowały kilka projektów, które miały na celu pomoc grupom najciężej dotkniętym skutkami pandemii. Uruchomiliśmy ogólnopolski numer telefoniczny dla seniorów, pod którym osoby starsze lub z grup wysokiego ryzyka mogły prosić o pomoc z robieniem zakupów, odebraniem leków z apteki oraz wykonać inne czynności, które wymagały wyjścia z domu. Plakaty rozwiesiliśmy w miastach, w których działają polskie kluby Rotaract. Zgłoszenia zbieraliśmy z całego kraju, po czym działaliśmy lokalnie.
Klub Rotaract Olsztyn połączył siły z bankiem żywności, aby przekazać prawie 400 ciepłych posiłków potrzebującym – pod same drzwi, ograniczając ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Projekt wymagał stałego zaangażowania wielu osób i pozwolił dobrze zżyć się Klubowi Rotaract Olsztyn, który niedawno wznowił swoją działalność, a jego członkowie już zdążyli zainspirować Rotaractorów z całej
Polski swoimi pomysłami!
Klub Rotaract Warszawa Fryderyk Chopin postawił na zaopatrywanie potrzebujących w środki ochrony osobistej. Samodzielnie uszyli (!) i dostarczyli ponad 100 maseczek wielorazowego użytku warszawskim domom pomocy społecznej oraz żele antybakteryjne i 700 sztuk rękawiczek nitrylowych dla personelu medycznego dzięki pomocy sponsorów, firmy Inglot oraz Rotary Klubu Warszawa Sobieski.
Klub Rotaract Warszawa Victory zorganizował korepetycje online w ramach swojego projektu „Victoriańska e-szkoła”, w której wykorzystali wiele specjalizacji swoich członków. W ramach projektu Rotaractorzy udzielali lekcji uczniom szkół podstawowych, liceów i techników, m.in. z matematyki, biologii czy języków. Było to niezwykle ważne dla roczników, które w tym roku mierzyły się nie tylko z pandemią, ale również z egzaminami!
Na uwagę zasługuje też projekt „Podziel się laptopem”, który Klub Rotaract Warszawa Victory zorganizował we współpracy ze swoim klubem sponsorskim, RC Warszawa Konstancin i który – jak możecie się domyślić – zainspirował projekt dystryktalny ZdolniZdalni. W ramach tej inicjatywy Rotaractorzy przekazali 12 komputerów dla Domu Dziecka w Pęcherach.
Klub RAC Warszawa również skupił się na działaniach edukacyjnych. Członkowie klubu wspólnie z zaprzyjaźnionym lekarzem przygotowali kampanię informacyjną na temat właściwych działań w czasach koronawirusa, pomogli w tłumaczeniu na język polski narzędzia online do wstępnego określenia, czy pacjent znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusa, zorganizowali warsztaty online z ćwiczeń relaksacyjnych, aby lepiej radzić sobie ze stresem wywołanym panującą sytuacją oraz wspierali maraton webinarów, dzięki któremu udało się zebrać ponad 700 tys. złotych na operację dziewczynki walczącej z nowotworem.
Wszyscy chyba zdążyli już stwierdzić, że był to wyjątkowo trudny i… dziwny rok, ale – pamiętając o słowach Past Prezydenta RI, K.R. Ravindrana.
Rafał Tondera, RAC Warszawa, RC Warszawa Józefów
Fot. z arch. polskich klubów Rotaract