Region afrykański uznany za wolny od dzikiego wirusa polio

Region afrykański uznany za wolny od dzikiego wirusa polio

Rotary wraz z partnerami Światowego Programu Eradykacji Polio (GPEI) świętują realizację historycznego celu i zapewniają, że całkowita eradykacja dzikiego poliowirusa jest możliwa dzięki poświęceniu i konsekwencji Rotarian. 25 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła, że w 47 krajach afrykańskich udało się powstrzymać transmisję dzikiego wirusa polio. To kamień milowy na drodze ku głównemu celowi Rotary – całkowitej eradykacji polio.

Po wielu dziesięcioleciach walk z polio Rotary wraz z partnerami z GPEI – WHO, amerykańskimi Centrami Kontroli i Prewencji Chorób, UNICEF-em, Bill & Melinda Gates Foundation oraz Globalnym Sojuszem na rzecz Szczepionek (GAVI) – ogłaszają zrealizowanie kolejnego celu w zakresie zdrowia publicznego. Jest to jednocześnie dowód na to, że zaangażowanie, skoordynowane działania i konsekwencja mogą na zawsze uwolnić świat od polio.

Oświadczenie wydano po niezależnym i kompleksowym badaniu terenowym przeprowadzonym przez Regionalną Komisję Certyfikującą ds. Eradykacji Poliomyelitis w Regionie Afrykańskim (ARCC), w którym nie wykryto żadnych przypadków choroby oraz przeanalizowano dokumentację dotyczącą monitorowania rozprzestrzeniania się wirusa, immunizacji oraz przepustowości laboratoriów w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Nigerii i Sudanie Południowym. Komisja przyjęła już dokumentacje z pozostałych 43 krajów tego regionu.

Ostatni przypadek zakażenia dzikim wirusem polio w regionie afrykańskim zarejestrowano w nigeryjskim Borno w 2016 r. – po dwóch latach bez żadnego zakażenia. Lokalne konflikty oraz utrudnienia w komunikacji z zamieszkującymi te tereny ludami wędrownymi utrudniły proces szczepienia dzieci w tym rejonie.

Razem z regionem afrykańskim – piątym z sześciu regionów WHO – już 90% całej planety została ogłoszona strefą wolną od dzikiego poliowirusa. Występuje on już jedynie endemicznie w dwóch krajach, w Afganistanie i Pakistanie.

Historyczne ogłoszenie świętowano na live streamie. Wśród mówców byli, m.in. prezydent Nigerii – Muhummadu Buhari, Bill Gates, Prezydent RI – Holger Knaack, prezes Nigeria PolioPlus – dr Tunji Funsho oraz przedstawiciele pozostałych partnerów GPEI. Po live streamie odbyła się konferencja prasowa.

W swoim przemówieniu Knaack zaznaczył, że ludziom potrzebne są dobre wieści w czasach pandemii COVID-19. – Stoją przed nami wielkie wyzwania – zaczął. – Dlatego musimy głośno mówić o tym dokonaniu i pogratulować wszystkim, którzy ogrywali znaczące role przy osiągnięciu tego celu. Wymagało to od nas wielu lat ciężkiej pracy i poświęceń.

Cel realizowany od dziesięcioleci

Zero nowych przypadków zarażenia stanowi ogromny kontrast dla sytuacji z 1996 r., gdy ponad 75 tys. dzieci leżało sparaliżowanych przez polio. Właśnie wtedy, podczas spotkania Organizacji Jedności Afrykańskiej w Kamerunie, podjęto decyzję o rozpoczęciu programu, mającego na celu eradykację choroby z kontynentu.

W odpowiedzi – również w 1996 r. – Rotary wraz z partnerami z GPEI oraz prezydentem Afryki Południowej, Nelsonem Mandelą, ruszyli z kampanią „Kick Polio Out of Africa”. Dzięki wsparciu celebrytów oraz poprzez organizację meczów piłki nożnej kampania dotarła do ponad 30 krajów afrykańskich, w których zorganizowano Narodowe Dni Szczepień. Na wezwanie Mandeli odpowiedzieli przywódcy z całego kontynentu, co pozwoliło szerzyć świadomość o wirusie polio.

Od 1996 r. niezliczona liczba Rotarian z całego świata zbierała fundusze, szczepiła dzieci oraz promowała szczepienia, umożliwiając GPEI reagować na i powstrzymywać kolejne ogniska choroby.  Ponad 9 miliardów dawek szczepionek doustnych trafiło do regionu afrykańskiego, zapobiegając tym samym ponad 1,8 milionom przypadków porażeń. Każdego roku dwa miliony wolontariuszy pomaga zaszczepić przeciwko polio 220 milionów dzieci w regionie afrykańskim.

Rotarianie przeznaczyli prawie 980 milionów dolarów na eradykację polio w regionie afrykańskim. Środki te pozwoliły Rotary na organizację grantów PolioPlus, które finansowały badania, transporty szczepionek oraz kampanie informacyjne, jak również organizację Narodowych Dni Szczepień.

Dr Tunji Funsho, Prezes nigeryjskiego Komitetu PolioPlus podziękował za ogromny wkład Rotarian w walkę z polio w Afryce. – Rotarianie pokazali swoją konsekwencję i oddanie misji całkowitej eradykacji polio poprzez wsparcie finansowe, szczepienia oraz przekazywanie środków higieny osobistej czy apteczek – mówi.

Członkowie Rotary International pomogli wybudować rozległą infrastrukturę, która – poza wspieraniem personelu medycznego w walce z polio – posłużyła także do zapanowania nad pandemią COVID-19, a w 2014 r. – nad ebolą. Jest też wykorzystywana do walki z żółtą febrą i ptasią grypą.

To nie koniec wyzwań

Celem GPEI jest teraz eradykacja dzikiego poliowirusa z dwóch krajów, gdzie nadal odnotowywane są przypadki choroby – w Afganistanie i Pakistanie. Co więcej, rutynowe szczepienia w Afryce muszą być przeprowadzane częściej, aby zapobiec powrotowi wirusa i uchronić dzieci przed wirusem pochodzenia szczepionkowego, który jest niezwykle rzadki, ale który wciąż atakuje ludzi w niektórych częściach regionu afrykańskiego.

Aby doprowadzić do eradykacji polio, należy nadal utrzymać wysoki priorytet kampanii szczepionkowych. Należy szczepić dzieci na polio, nawet podczas pandemii COVID-19, nie zapominając o odpowiednim zabezpieczeniu pracowników ochrony zdrowia przed koronawirusem, celem zapobieżenia możliwej transmisji.

Światowi eksperci ds. ochrony zdrowia są zgodni. Stałe źródła dofinansowania i kampanie informacyjne są kluczowym elementem eradykacji polio, nie tylko w Afryce, ale i – docelowo – na całym świecie. Rotarianie wciąż mają wyjątkowo istotną rolę do odegrania w misji utrzymania regionu afrykańskiego wolnego od dzikiego poliowirusa oraz wyeliminowania go z terenu Afganistanu i Pakistanu.

Jak powiedział sam Knaack: – To wielki krok na naszej drodze ku uwolnieniu świata od polio, ale walka nadal trwa. Wciąż potrzebujemy wsparcia Rotarian, darczyńców i przejawów bohaterskich działań pracowników ochrony zdrowia, by osiągnąć nasz cel.

Wejdź na endpolio.org, aby dowiedzieć się więcej i przekazać darowiznę.

Ryan Hyland, Rotary International

Tłumaczenie Rafał Tondera

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.