RC Wolsztyn dla Ukrainy

RC Wolsztyn dla Ukrainy

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt z nas nie pomyślałby, że kilkaset kilometrów od nas wybuchnie wojna. Niestety, zbrodnicza Rosja napadła na wolną, demokratyczną i niezależną Ukrainę. Wojna trwa już 5 miesięcy, Rosjanie niszczą Ukrainę, mordują niewinne dzieci i kobiety.

Ogrom zbrodni jest przerażający. Od samego początku wojny Polacy ze wszystkich sił pomagają Ukraińcom. Granicę z Polską przekroczyło ponad 4 miliony uchodźców. Otrzymali wszelką możliwą pomoc od Polaków.

W Wolsztynie, gdzie mieszka 14.000 mieszkańców przyjęliśmy do naszych domów ponad 1000 uchodźców, kobiet i dzieci. Wojna zmieniła całkowicie działalność Rotary Clubu Wolsztyn. Aktywność RC Wolsztyn skierowana jest obecnie praktycznie tylko na pomoc Ukraińcom. Podobnie działa wiele klubów w Polsce i nasz D-2231. Nasze serca i umysły skierowane są teraz na pomoc naszym ukraińskim braciom i siostrom.

W 1963 roku prezydent John F. Kennedy powiedział w Berlinie: Ich bin ein Berliner! My dzisiaj mówimy: Wszyscy jesteśmy Ukraińcami!

Rotary Club Wolsztyn zrealizował do tej pory trzy projekty pomocy dla Ukrainy:

– dostarczyliśmy sprzęt medyczny do miasta Lityń w Ukrainie

– zakupiliśmy profesjonalny sprzęt medyczny do szpitala w Lwowie (sprzęt do operacji ortopedycznych dla rannych Ukraińców)

– i ostatnio, 22 czerwca, dostarczyliśmy profesjonalny sprzęt medyczny do Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu, (materiały do operacji chirurgicznych i materiały dla rannych żołnierzy ukraińskich na froncie).

Koszt tych wszystkich projektów to ponad 60.000 USD. W zebraniu tej kwoty pomogli na Rotarianie z D-7870 – USA, RC Venlo Maas En Peel (Holandia), RC Berlin Brandenburg Airport (Niemcy).

Realizacja tych projektów nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromna pomoc Piotra Jankowskiego i wsparcie naszych wspaniałych Przyjaciół z RC Zamość.

Potrzeby Ukraińców są ogromne i dlatego pracujemy nad kolejną dostawą sprzętu medycznego. Mamy kontakt z Uniwersytetem Medycznym w Tarnopolu, gdzie znajduje się centrum dystrybucji środków medycznych.

Planujemy zakupić przede wszystkim środki medyczne potrzebne do ratowania ludzi w rejonach walk i bombardowań. Mamy ofertę na profesjonalne amerykańskie środki opatrunkowe, plecaki medyczne dla rannych. Bardzo potrzebne są kamizelki kuloodporne dla sanitariuszy. Udało się nam znaleźć polskiego producenta kamizelek, ceny są jednak wysokie. Gdyby któryś z klubów był zainteresowany współpracą to prosimy o kontakt.

Musimy wszyscy ratować demokratyczny świat, a żeby to zrobić musimy pomagać bohaterskiej Ukrainie w walce z najeźdźcą.

Слава Україні!

Janusz Lisiecki, RC Wolsztyn

Fot. z arch. RC Wolsztyn

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.